Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/B-1/37.966 - Distrigaz.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/B-1/37.966 - Distrigaz

(Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, str. 21)

(2008/C 9/04)

(Dz.U.UE C z dnia 15 stycznia 2008 r.)

Projekt decyzji stwarza podstawy do następujących uwag.

Kontekst sprawy

Niniejsza sprawa jest następstwem postępowania wyjaśniającego prowadzonego z urzędu, które początkowo koncentrowało się na trzech umowach na dostawy gazu zawartych pomiędzy Distrigaz SA/Distrigas NV ("Distrigas") a odbiorcą przemysłowym w Belgii. Komisja doszła do wstępnego wniosku, że niektóre aspekty wspomnianych umów stanowiły ograniczenie konkurencji i nadużycie pozycji dominującej na rynku dostaw gazu w Belgii, co jest sprzeczne z przepisami art. 81 i 82 Traktatu WE.

I. Wstępne oceny

W dniu 1 marca 2004 r. spółka Distrigas i odbiorca przemysłowy otrzymali pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Na wniosek spółki Distrigas przedłużono termin na udzielenie odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń do dnia 19 maja 2004 r. Zarówno Distrigas jak i odbiorca przemysłowy przedłożyli pisemne odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń.

W dniu 16 czerwca 2004 r. odbyło się spotkanie wyjaśniające, podczas którego Distrigas i odbiorca przemysłowy ustosunkowali się do obaw Komisji.

W dniu 30 czerwca 2005 r. Komisja przyjęła wstępną ocenę skierowaną do Distrigas, odnoszącą się do obaw dotyczących naruszenia zasad konkurencji określonych na mocy art. 82 Traktatu WE w odniesieniu do umów na dostawy gazu spółki Distrigas z różnymi odbiorcami przemysłowymi w Belgii.

Komisja przyjęła następnie w dniu 8 maja 2006 r. uzupełniające pisemne zgłoszenie zastrzeżeń skierowane do Distrigas, odnoszące się obaw dotyczących naruszenia zasad konkurencji określonych na mocy art. 82 Traktatu WE w odniesieniu do wszystkich umów spółki Distrigas z odbiorcami przemysłowymi w Belgii na dostawy gazu. W odpowiedzi na szczególne wnioski wyrażono zgodę na przedłużenie terminu na udzielenie odpowiedzi, początkowo do dnia 30 czerwca, następnie do dnia 7 lipca, a później do dnia 1 września 2006 r. Z uwagi na postępy osiągnięte w dyskusjach w sprawie zobowiązań (patrz poniżej) stwierdzono, że spółka Distrigas nie musi udzielać odpowiedzi na uzupełniające pisemne zgłoszenie zastrzeżeń.

Wszystkie trzy dokumenty: pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, wstępna ocena oraz uzupełniające pisemne zgłoszenie zastrzeżeń stanowią wstępne oceny w rozumieniu art. 9 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003.

II. Przedłożone zobowiązania i test rynkowy

W dniu 11 lipca 2006 r. spółka Distrigas przedłożyła Komisji propozycje zobowiązań, uwzględniające zawarte we wstępnych ocenach obawy dotyczące naruszenia zasad konkurencji. W dniu 1 marca 2007 r. - w wyniku rozmów z właściwymi służbami Komisji - przedłożono skorygowaną wersję propozycji zobowiązań.

W dniu 5 kwietnia 2007 r. Komisja, zgodnie z art. 27 ust. 4 rozporządzenia (WE) nr 1/2003, opublikowała w Dzienniku Urzędowym zawiadomienie zawierające streszczenie sprawy i zaproponowanych przez Distrigas zobowiązań oraz zaproszenie skierowane do zainteresowanych stron trzecich do przedstawienia uwag w ciągu jednego miesiąca. W dniu 12 czerwca 2007 r. - w wyniku rozmów z właściwymi służbami Komisji, które miały nastąpiły po uwzględnieniu uwag stron trzecich - spółka Distrigas przedstawiła kolejną zmienioną wersję zobowiązań. Spółka Distrigas potwierdziła, że omawiane zobowiązania powinny być odczytane jako zobowiązania w rozumieniu art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2003.

III. Dostęp do akt sprawy i test rynkowy

Początkowo - w następstwie pierwszego pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń - dostępu do akt sprawy udzielono spółce Distrigas i odbiorcy przemysłowemu, potem - w następstwie uzupełniającego pisemnego zgłoszenie zastrzeżeń - spółce Distrigas. Po przeprowadzeniu testu rynkowego spółce Distrigas udzielono też dostępu do nieopatrzonych klauzulą poufności odpowiedzi uzyskanych w wyniku testu rynkowego.

Wniosek

Stwierdza się, że w niniejszej sprawie prawo stron do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela, dnia 25 września 2007 r.

Karen WILLIAMS

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024