Opinia wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie handlu zagranicznego z państwami trzecimi i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95.

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 3 marca 2008 r.
wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie handlu zagranicznego z państwami trzecimi i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95 (CON/2008/12)

(2008/C 70/01)

(Dz.U.UE C z dnia 15 marca 2008 r.)

Wprowadzenie i podstawa prawna

W dniu 7 lutego 2008 r. Europejski Bank Centralny (EBC) otrzymał wniosek Rady Unii Europejskiej o wydanie opinii dotyczącej projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie handlu zagranicznego z państwami trzecimi i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95(1) (zwanego dalej "projektowanym rozporządzeniem").

Kompetencja EBC do wydania opinii wynika z pierwszego tiret art. 105 ust. 4 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Zgodnie ze zdaniem pierwszym art. 17 ust. 5 Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego, Rada Prezesów przyjęła poniższą opinię.

Uwagi ogólne

1. EBC przyjmuje z zadowoleniem projektowane rozporządzenie, które powinno poprawić jakość, porównywalność oraz zgodność czasową europejskich statystyk handlowych, a także poprawić spójność statystyki handlowej ze statystyką w zakresie przedsiębiorstw. W państwach członkowskich statystyki handlu zagranicznego są używane również jako źródło dla obliczania statystyk bilansu płatniczego i rachunków narodowych, a także dla określania krajowego udziału w bilansie płatniczym strefy euro oraz w rachunkach strefy euro, za które odpowiedzialny jest EBC.

2. EBC zauważa, że w świetle projektowanego rozporządzenia państwa członkowskie będą obowiązane do gromadzenia oraz przekazywania Komisji Europejskiej następujących danych, jeżeli dane te znajdują się w zgłoszeniu celnym składanym władzom celnym danego państwa: (i) państwo członkowskie przeznaczenia, w przypadku przywozu; (ii) państwo członkowskie rzeczywistego wywozu, w przypadku wywozu; oraz (iii) natura transakcji(2). Podobnie, państwo członkowskie będzie obowiązane do przekazywania danych dotyczących wywozu lub przywozu do innego państwa członkowskiego z chwilą gdy władze celne w obu państwach członkowskich ustanowią procedurę wzajemnej wymiany odpowiednich informacji w drodze elektronicznej(3). EBC zauważa, że wskazane wyżej dane są istotne dla zapewnienia wysokiej jakości statystyk strefy euro wspomnianych w punkcie 1 oraz zaleca niezwłoczne podjęcie kroków w celu wprowadzenia odpowiednich zmian we Wspólnotowym Kodeksie Celnym(4) oraz w procedurach wymiany informacji między władzami celnymi w obrębie Unii Europejskiej, przez co możliwe będzie uniknięcie ryzyka obniżenia jakości informacji statystycznych.

3. Jak stwierdzono w poprzedniej opinii(5), EBC podziela wyrażone przez Parlament Europejski zainteresowanie monitorowania międzynarodowej roli waluty euro. W związku z powyższym, EBC przyjmuje z zadowoleniem w szczególności art. 6 ust. 3 projektowanego rozporządzenia, wprowadzający obowiązek gromadzenia statystyk dotyczących handlu podzielonych, w odniesieniu do obrotu handlowego z państwami spoza UE, według danych dotyczących waluty przywozu i wywozu towarów wyrażonej na fakturze. EBC monitoruje stosowanie waluty euro poza strefą euro i corocznie publikuje raport dotyczący międzynarodowego znaczenia waluty euro, który zawiera odrębną sekcję poświęconą stosowaniu waluty euro w handlu międzynarodowym. Międzynarodowe znaczenie waluty euro ma w szczególności wymiar regionalny i jest najbardziej widoczne w Unii Europejskiej. Dane dotyczące podziału według walut w handlu zagranicznym stanowią również kluczowe źródło stosowane w makroekonomicznych prognozach EBC; prognozy takie używane są do analizy stabilności cen, ponieważ pozwalają na uzyskanie informacji o zakresie, w jakim zmiany kursów walutowych wpływają na dynamikę cen towarów importowanych i krajowych.

4. EBC przyjmuje z zadowoleniem planowane zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych nakładanych na podmioty gospodarcze oraz poprawę w wykorzystywaniu danych pochodzących z administracji publicznej, co ma być jednym ze skutków projektowanego rozporządzenia.

5. EBC przyjmuje do wiadomości, że projektowane rozporządzenie może wywołać konieczność zmian w zakresie standardów sprawozdawczych Interstat, ustanowionych przez rozporządzenie (WE) 638/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie statystyki w zakresie handlu między państwami członkowskimi i uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3330/91(6) oraz zaleca, aby wprowadzenie tych zmian zostało rozważone niezwłocznie.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 3 marca 2008 r.

Prezes EBC
Jean-Claude TRICHET

______

(1) KOM(2007) 653 wersja ostateczna.

(2) Por. art. 6 ust. 5 projektowanego rozporządzenia.

(3) Por. art. 7 ust. 3 projektowanego rozporządzenia.

(4) Rozporządzenie Rady (EWG) 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.U. L 302 z 19.10.1992, str. 1). Rozporządzenie ostatnio zmienione przez rozporządzenie (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, str. 1).

(5) Opinia EBC CON/2003/26 z dnia 1 grudnia 2003 r. wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie bilansu płatniczego, międzynarodowego handlu usługami i zagranicznych inwestycji bezpośrednich (KOM(2003) 507 wersja ostateczna) (Dz.U. C 296 z 6.12.2003, str. 5).

(6) Dz.U. L 102, 7.4.2004, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.70.1

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia wydana na wniosek Rady Unii Europejskiej dotycząca projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie statystyki Wspólnoty w zakresie handlu zagranicznego z państwami trzecimi i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1172/95.
Data aktu: 03/03/2008
Data ogłoszenia: 15/03/2008