Inicjatywa Republiki Słowenii, Republiki Francuskiej, Republiki Czeskiej, Królestwa Szwecji, Republiki Słowackiej, Zjednoczonego Królestwa i Republiki Federalnej Niemiec, mająca na celu przyjęcie decyzji ramowej Rady 2008/…/WSiSW w sprawie wykonywania wyroków zaocznych oraz zmieniającej decyzję ramową 2002/584/WSiSW w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między państwami członkowskimi, decyzję ramową 2005/214/WSiSW w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym, decyzję ramową 2006/783/WSiSW w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do nakazów konfiskaty i decyzję ramową 2008/…/WSiSW o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności - w celu wykonania tych wyroków w Unii Europejskiej.

Inicjatywa Republiki Słowenii, Republiki Francuskiej, Republiki Czeskiej, Królestwa Szwecji, Republiki Słowackiej, Zjednoczonego Królestwa i Republiki Federalnej Niemiec, mająca na celu przyjęcie decyzji ramowej Rady 2008/.../WSiSW w sprawie wykonywania wyroków zaocznych oraz zmieniającej decyzję ramową 2002/584/WSiSW w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między państwami członkowskimi, decyzję ramową 2005/214/WSiSW w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym, decyzję ramową 2006/783/WSiSW w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do nakazów konfiskaty i decyzję ramową 2008/.../WSiSW o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności - w celu wykonania tych wyroków w Unii Europejskiej

(2008/C 52/01)

(Dz.U.UE C z dnia 26 lutego 2008 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 31 ust. 1 lit. a) i art. 34 ust. 2 lit. b),

uwzględniając inicjatywę Republiki Słowenii, Republiki Francuskiej, Republiki Czeskiej, Królestwa Szwecji, Republiki Słowackiej, Zjednoczonego Królestwa i Republiki Federalnej Niemiec(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Prawo oskarżonego do obecności na rozprawie w toczącym się procesie jest jednym z praw podstawowych określonych w Międzynarodowym pakcie praw obywatelskich i politycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych (art. 14 ust. 3 lit. d)). Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że prawo to zawiera się w prawie do rzetelnego procesu sądowego sformułowanym w art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Orzekł również, że takie prawo oskarżonego do obecności na rozprawie nie ma charakteru bezwzględnego oraz że w pewnych okolicznościach oskarżony może zrezygnować z korzystania ze swojego prawa do obecności.

(2) Różne decyzje ramowe, które służą zastosowaniu zasady wzajemnego uznawania do prawomocnych orzeczeń sądowych, nie traktują wyroków zaocznych w sposób spójny. Ta różnorodność komplikuje pracę prawników i utrudnia współpracę sądową.

(3) Rozwiązania przewidziane we wspomnianych decyzjach ramowych nie są zadowalające w przypadku spraw, w których osoby nie można było poinformować o toczącym się postępowaniu. Decyzje ramowe: 2005/214/WSiSW(3), 2006/783/WSiSW(4) oraz 2008/.../WSiSW(5) pozwalają organowi wykonującemu odmówić wykonania odnośnych wyroków. Decyzja ramowa 2002/584/WSiSW(6) pozwala organowi wykonującemu zażądać od organu wydającego udzielenia zapewnienia uznanego za odpowiednie dla zagwarantowania osobie, która podlega europejskiemu nakazowi aresztowania, możliwości złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy w państwie członkowskim wydającym nakaz oraz możliwość obecności podczas wydania wyroku. Ocena tego, czy taka gwarancja jest wystarczająca należy do organu wykonującego, stąd trudno dokładnie przewidzieć, kiedy może dojść do odmowy wykonania nakazu.

(4) Konieczne jest zatem stworzenie jasnych i jednolitych rozwiązań określających podstawy odmowy oraz margines swobody organu wykonującego podczas podejmowania decyzji.

(5) Takie zmiany wymagają modyfikacji obowiązujących decyzji ramowych, które służą zastosowaniu zasady wzajemnego uznawania do prawomocnych orzeczeń sądowych. Te nowe przepisy powinny służyć za podstawę przyszłych aktów prawnych w tej dziedzinie.

(6) Jednolite rozwiązania dotyczące podstaw odmowy przewidzianych w obowiązujących właściwych decyzjach ramowych powinny uwzględniać różnorodne sytuacje, w których następuje poinformowanie oskarżonego o jego prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy.

(7) Niniejsza decyzja ramowa określa jedynie podstawy odmowy w instrumentach, które służą zastosowaniu zasady wzajemnego uznawania. Dlatego zakres przepisów takich, jak definicja pojęcia wyroku zaocznego lub zasady rządzące prawem do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy ogranicza się do definicji wspomnianych podstaw odmowy. Nie mają one służyć harmonizacji przepisów krajowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ RAMOWĄ:

Artykuł  1

Cel i zakres zastosowania

1.
Celem niniejszej decyzji ramowej jest zapewnienie praw procesowych osobom, które podlegają postępowaniu karnemu, a równocześnie ułatwić współpracę sądową w sprawach karnych, a zwłaszcza usprawnić wzajemne uznawanie orzeczeń sądowych przez państwa członkowskie.
2.
Niniejsza decyzja ramowa nie powoduje zmiany obowiązku przestrzegania praw podstawowych i podstawowych zasad prawa zawartych w art. 6 Traktatu ani nie powoduje zmiany żadnych obowiązków spoczywających w tym względzie na organach sądowych.
3.
Zakresem zastosowania niniejszej decyzji ramowej jest ustanowienie jednolitych zasad uznawania lub wykonywania w jednym państwie członkowskim (wykonujące państwo członkowskie) orzeczeń sądowych wydanych w innym państwie członkowskim (wydające państwo członkowskie) w wyniku postępowania, podczas którego osoba nie była obecna, zgodnie z przepisami art. 5 pkt. 1 decyzji ramowej 2002/584/WSiSW, art. 7 ust. 2 lit. g) decyzji ramowej 2005/214/WSiSW, art. 8 ust. 2 lit. e) decyzji ramowej 2006/783/WSiSW oraz art. 9 ust. 1 lit. f) decyzji ramowej 2008/.../WSiSW.
Artykuł  2

Zmiany w decyzji ramowej 2002/584/WSiSW

W decyzji ramowej 2002/584/WSiSW wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 1 dodaje się ustęp w brzmieniu:

"4. Do celów niniejszej decyzji ramowej wyrok zaoczny oznacza wyrok skazujący na karę pozbawienia wolności lub nakazujący zastosowanie środka zabezpieczającego wydany w wyniku postępowania, podczas którego osoba nie była osobiście obecna.";

2) dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 4a

Wyroki zaoczne

Wykonujący organ sądowy może również odmówić wykonania europejskiego nakazu aresztowania, który wydano w celu wykonania kary pozbawienia wolności lub środka zabezpieczającego, jeżeli wyrok został wydany zaocznie, chyba że europejski nakaz aresztowania stwierdza, że:

a) dana osoba została wezwana osobiście lub została poinformowana zgodnie z prawem krajowym wydającego państwa członkowskiego - za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika i w odpowiednim terminie - o zaplanowanym czasie i miejscu rozprawy, która zakończyła się wydaniem wyroku zaocznego, oraz została pouczona, że taki wyrok może zostać wydany w przypadku niestawienia się tej osoby na rozprawie;

b) po doręczeniu danej osobie wyroku zaocznego i po wyraźnym pouczeniu jej o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy oraz o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy:

(i) osoba ta wyraźnie oznajmiła, że nie wnosi sprzeciwu od wyroku zaocznego;

lub

(ii) osoba ta nie wystąpiła we właściwym terminie, wynoszącym co najmniej ... (*) dni, o ponowne rozpatrzenie sprawy;

lub

c) danej osobie nie doręczono do rąk własnych wyroku zaocznego, ale:

(i) wyrok ten zostanie jej doręczony najpóźniej w piątym dniu po jej przekazaniu i zostanie ona wyraźnie pouczona o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy i o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy;

oraz

(ii) osoba ta będzie miała co najmniej ...(*) dni, by wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy.";

______

(*) Termin zostanie określony.

3) wart. 5 skreśla się pkt. 1;

4) część d) załącznika ("EUROPEJSKI NAKAZ ARESZTOWANIA") otrzymuje brzmienie:

"d) Proszę wskazać, czy wyrok został wydany zaocznie:

1. [] Nie został wydany zaocznie.

2. [] Został wydany zaocznie. W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę określić, czy:

[] 2.1. dana osoba została wezwana osobiście lub została poinformowana zgodnie z prawem krajowym wydającego państwa członkowskiego - za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika i w odpowiednim terminie - o zaplanowanym czasie i miejscu rozprawy, która zakończyła się wydaniem wyroku zaocznego, oraz została pouczona, że taki wyrok może zostać wydany w przypadku niestawienia się tej osoby na rozprawę.

Gdzie i kiedy nastąpiło wezwanie lub poinformowanie danej osoby?

...........................................................................

Jak dana osoba została poinformowana?

...........................................................................

lub

[] 2.2. po doręczeniu danej osobie wyroku zaocznego wyraźnie oznajmiła ona, że nie wnosi sprzeciwu od tego wyroku.

Kiedy i w jaki sposób dana osoba wyraźnie oznajmiła, że nie wnosi sprzeciwu od wyroku zaocznego?

...........................................................................

lub

[] 2.3. danej osobie przysługiwało prawo do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy na następujących warunkach:

[] 2.3.1. wyrok zaoczny doręczono tej osobie do rąk własnych w dniu ... (dzień/ miesiąc/rok), oraz

- osoba ta została wyraźnie pouczona o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy i o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy; oraz

- po otrzymaniu pouczenia o tych prawach osoba ta mogła w terminie ... dni wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy, jednak nie uczyniła tego w wyznaczonym terminie.

lub

[] 2.3.2 wyrok zaoczny nie został doręczony tej osobie, ale:

- nastąpi to w terminie ... dni po przekazaniu tej osoby, oraz

- w momencie doręczenia tej osobie wyroku zaocznego zostanie ona również wyraźnie pouczona o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy i o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy, oraz

- po otrzymaniu wyroku zaocznego osoba ta będzie mogła w terminie ... dni wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy."

Artykuł  3

Zmiany w decyzji ramowej 2005/214/WSiSW

W decyzji ramowej 2005/214/WSiSW wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 1 dodaje się literę w brzmieniu:

"e) »wyrok zaoczny« oznacza orzeczenie zdefiniowane w lit. a), wydane w wyniku postępowania, podczas którego osoba nie była osobiście obecna.";

2) w art. 7 ust. 2 wprowadza się następujące zmiany:

a) litera g) otrzymuje brzmienie:

"g) według zaświadczenia określonego w art. 4 dana osoba - w przypadku procedury pisemnej -nie została zgodnie z prawem państwa wydającego poinformowana osobiście ani za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika, właściwego zgodnie z prawem krajowym, o swoim prawie do wniesienia sprzeciwu, ani o terminie na skorzystanie z takiego środka prawnego;";

b) dodaje się punkt w brzmieniu:

"(i) według zaświadczenia określonego w art. 4 wyrok został wydany zaocznie, chyba że zaświadczenie to stwierdza, że:

(i) dana osoba została wezwana osobiście lub została poinformowana zgodnie z prawem krajowym państwa wydającego - za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika i w odpowiednim terminie - o zaplanowanym czasie i miejscu rozprawy, która zakończyła się wydaniem wyroku zaocznego, oraz została pouczona, że taki wyrok może zostać wydany w przypadku niestawienia się tej osoby na rozprawę; lub

(ii) dana osoba wyraźnie oznajmiła przed właściwym organem, że nie kwestionuje słuszności zarzutów; lub

(iii) po doręczeniu danej osobie wyroku zaocznego oraz po wyraźnym pouczeniu jej o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy i o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy:

- osoba ta wyraźnie oznajmiła, że nie wnosi sprzeciwu od wyroku zaocznego,

lub

- osoba ta nie wystąpiła we właściwym terminie, wynoszącym co najmniej ...(*) dni, o ponowne rozpatrzenie sprawy.";

______

(*) Termin zostanie określony.

3) część h) pkt. 3 załącznika ("zaświadczenie") otrzymuje brzmienie:

"3. Proszę wskazać, czy wyrok został wydany zaocznie:

1. [] Nie został wydany zaocznie.

2. [] Został wydany zaocznie. W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę określić, czy:

[] 2.1. dana osoba została wezwana osobiście lub została poinformowana zgodnie z prawem krajowym państwa wydającego - za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika i w odpowiednim terminie - o zaplanowanym czasie i miejscu rozprawy, która zakończyła się wydaniem wyroku zaocznego, oraz została pouczona, że taki wyrok może zostać wydany w przypadku niestawienia się tej osoby na rozprawę.

Gdzie i kiedy nastąpiło wezwanie lub poinformowanie danej osoby?

...........................................................................

Jak dana osoba została poinformowana?

...........................................................................

lub

[] 2.2. przed lub po doręczeniu danej osobie wyroku zaocznego wyraźnie oznajmiła ona, że nie wnosi sprzeciwu od tego wyroku.

Kiedy i w jaki sposób dana osoba wyraźnie oznajmiła, że nie wnosi sprzeciwu od wyroku zaocznego?

...........................................................................

lub

[] 2.3. wyrok wydany zaocznie doręczono danej osobie do rąk własnych w dniu ... (dzień/ miesiąc/rok) i osobie tej przysługiwało prawo do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy w państwie wydającym na następujących warunkach:

- osoba ta została wyraźnie pouczona o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy i o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy, oraz

- po otrzymaniu pouczenia o tych prawach osoba ta mogła w terminie ... dni wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy, jednak nie uczyniła tego w wyznaczonym terminie."

Artykuł  4

Zmiany w decyzji ramowej 2006/783/WSiSW

W decyzji ramowej 2006/783/WSiSW wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 2 dodaje się punkt w brzmieniu:

"(i) »wyrok zaoczny« oznacza nakaz konfiskaty zdefiniowany w lit. c), wydany w wyniku postępowania, w którym dana osoba nie była osobiście obecna.";

2) artykuł 8 ust. 2 lit. e) otrzymuje brzmienie:

"e) według zaświadczenia określonego w art. 4 ust. 2 wyrok został wydany zaocznie, chyba że zaświadczenie to stwierdza, że:

(i) dana osoba została wezwana osobiście lub została poinformowana zgodnie z prawem krajowym państwa wydającego - za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika iw odpowiednim terminie - o zaplanowanym czasie i miejscu rozprawy, która zakończyła się wydaniem zaocznego nakazu konfiskaty, oraz została pouczona, że taki nakaz może zostać wydany w przypadku niestawienia się tej osoby na rozprawę;

lub

(ii) po doręczeniu danej osobie nakazu konfiskaty wydanego zaocznie i pouczeniu jej o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy i o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy:

- osoba ta wyraźnie oznajmiła, że nie wnosi sprzeciwu od nakazu konfiskaty, lub

- osoba ta nie wystąpiła we właściwym terminie, wynoszącym co najmniej ...(*) dni, o ponowne rozpatrzenie sprawy.";

______

(*) Termin zostanie określony.

3) część j) załącznika ("zaświadczenie") otrzymuje brzmienie:

"j) Proszę wskazać, czy wyrok został wydany zaocznie:

1. [] Nie został wydany zaocznie.

2. [] Został wydany zaocznie. W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę określić, czy:

[] 2.1. dana osoba została wezwana osobiście lub została poinformowana zgodnie z prawem krajowym państwa wydającego - za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika i w odpowiednim terminie - o zaplanowanym czasie i miejscu rozprawy, która zakończyła się wydaniem wyroku zaocznego, oraz została pouczona, że taki wyrok może zostać wydany w przypadku niestawienia się tej osoby na rozprawę.

Gdzie i kiedy nastąpiło wezwanie lub poinformowanie danej osoby?

...........................................................................

Jak dana osoba została poinformowana?

...........................................................................

lub

[] 2.2. po doręczeniu danej osobie wyroku zaocznego, wyraźnie oznajmiła ona, że nie wnosi sprzeciwu od tego wyroku.

Kiedy i w jaki sposób dana osoba wyraźnie oznajmiła, że nie wnosi sprzeciwu od wyroku zaocznego?

...........................................................................

lub

[] 2.3. wyrok zaoczny doręczono danej osobie do rąk własnych w dniu ... (dzień/miesiąc/rok) i osobie tej przysługiwało prawo do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy na następujących warunkach:

- osoba ta została wyraźnie pouczona o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy i o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy, oraz

- po otrzymaniu pouczenia o tych prawach osoba ta mogła w terminie ... dni wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy, jednak nie uczyniła tego w wyznaczonym terminie."

Artykuł  5

Zmiany w decyzji ramowej 2008/.../WSiSW

W decyzji ramowej 2008/.../WSiSW wprowadza się następujące zmiany:

1) w art.1 dodaje się literę w brzmieniu:

"e) »wyrok zaoczny« oznacza wyrok zdefiniowany w lit. a), wydany w wyniku postępowania, w którym dana osoba nie była osobiście obecna.";

2) artykuł 9 ust. 1 lit. f) otrzymuje brzmienie:

"f) według zaświadczenia, o którym mowa w art. 4, wyrok został wydany zaocznie, chyba że zaświadczenie to stwierdza, że:

(i) dana osoba została wezwana osobiście lub została poinformowana zgodnie z prawem krajowym państwa wydającego - za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika i w odpowiednim terminie - o zaplanowanym czasie i miejscu rozprawy, która zakończyła się wydaniem wyroku zaocznego, oraz została pouczona, że taki wyrok może zostać wydany w przypadku niestawienia się tej osoby na rozprawę;

lub

(ii) po doręczeniu danej osobie wyroku zaocznego i pouczeniu jej o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy i o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy:

- osoba ta wyraźnie oznajmiła, że nie wnosi sprzeciwu od wyroku zaocznego,

lub

- osoba ta nie wystąpiła we właściwym terminie, wynoszącym co najmniej ...(*) dni, o ponowne rozpatrzenie sprawy.";

______

(*) Termin zostanie określony.

3) część k) pkt. 1 załącznika ("zaświadczenie") otrzymuje brzmienie:

"1. Proszę wskazać, czy wyrok został wydany zaocznie:

a. [] Nie został wydany zaocznie.

b. [] Został wydany zaocznie. W przypadku odpowiedzi twierdzącej proszę określić, czy:

[] b.1. dana osoba została wezwana osobiście lub została poinformowana zgodnie z prawem krajowym państwa wydającego - za pośrednictwem uprawnionego pełnomocnika i w odpowiednim terminie - o zaplanowanym czasie i miejscu rozprawy, która zakończyła się wydaniem wyroku zaocznego, oraz została pouczona, że taki wyrok może zostać wydany w przypadku niestawienia się danej osoby na rozprawę.

Gdzie i kiedy nastąpiło wezwanie lub poinformowanie danej osoby?

...........................................................................

Jak dana osoba została poinformowana?

...........................................................................

lub

[] b.2. po doręczeniu danej osobie wyroku zaocznego wyraźnie oznajmiła ona, że nie wnosi sprzeciwu od tego wyroku.

Kiedy i w jaki sposób dana osoba wyraźnie oznajmiła, że nie wnosi sprzeciwu od wyroku zaocznego?

...........................................................................

lub

[] b.3. wyrok zaoczny doręczono danej osobie do rąk własnych w dniu ... (dzień/miesiąc/rok) i osobie tej przysługiwało prawo do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy na następujących warunkach:

- osoba ta została wyraźnie pouczona o prawie do wystąpienia o ponowne rozpatrzenie sprawy i o prawie do obecności podczas tego ponownego rozpatrzenia sprawy, oraz

- po otrzymaniu pouczenia o tych prawach osoba ta mogła w terminie ... dni wystąpić o ponowne rozpatrzenie sprawy, jednak nie uczyniła tego w wyznaczonym terminie."

Artykuł  6

Wykonanie

1.
Państwa członkowskie podejmują do dnia ...(*) niezbędne środki w celu wykonania niniejszej decyzji ramowej.
2.
Państwa członkowskie przekazują Sekretariatowi Generalnemu Rady oraz Komisji tekst przepisów przenoszących do ich prawa krajowego obowiązki nałożone na nie na mocy niniejszej decyzji ramowej.
Artykuł  7

Przegląd

1.
Do ...(**) Komisja sporządza sprawozdanie na podstawie informacji otrzymanych od państw członkowskich zgodnie z art. 6.
2.
Na podstawie sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, Komisja ocenia:

a) zakres, w jakim państwa członkowskie podjęły środki niezbędne w celu przestrzegania niniejszej decyzji ramowej; oraz

b) stosowanie niniejszej decyzji ramowej.

3.
Do sprawozdania, o którym mowa w ust. 1, załączone są w niezbędnych przypadkach wnioski legislacyjne.
Artykuł  8

Wejście w życie

Niniejsza decyzja ramowa wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, dnia ...

W imieniu Rady
...
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C ...

(2) Dz.U. C ...

(3) Dz.U. L 76 z 22.3.2005, str. 16.

(4) Dz.U. L 328 z 24.11.2006, str. 59.

(5) Dz.U. L ...

(6) Dz.U. L 190 z 18.7.2002, str. 1.

(*) 18 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji ramowej.

(**) Data zostanie określona.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.52.1

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Inicjatywa Republiki Słowenii, Republiki Francuskiej, Republiki Czeskiej, Królestwa Szwecji, Republiki Słowackiej, Zjednoczonego Królestwa i Republiki Federalnej Niemiec, mająca na celu przyjęcie decyzji ramowej Rady 2008/…/WSiSW w sprawie wykonywania wyroków zaocznych oraz zmieniającej decyzję ramową 2002/584/WSiSW w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między państwami członkowskimi, decyzję ramową 2005/214/WSiSW w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do kar o charakterze pieniężnym, decyzję ramową 2006/783/WSiSW w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do nakazów konfiskaty i decyzję ramową 2008/…/WSiSW o stosowaniu zasady wzajemnego uznawania do wyroków skazujących na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności - w celu wykonania tych wyroków w Unii Europejskiej.
Data aktu: 26/02/2008
Data ogłoszenia: 26/02/2008