Inicjatywa Królestwa Niderlandów zmierzająca do przyjęcia decyzji Rady zmieniającej decyzję Rady z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiającą europejską sieć ochrony osób publicznych.

Inicjatywa Królestwa Niderlandów zmierzająca do przyjęcia decyzji Rady zmieniającej decyzję Rady z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiającą europejską sieć ochrony osób publicznych

(2008/C 330/03)

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2008 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 30 ust. 1 lit. a) i c) oraz art. 34 ust. 2 lit. c),

uwzględniając inicjatywę Królestwa Niderlandów(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Istnieje potrzeba lepszej ochrony osób niebędących urzędnikami, które są zagrożone ze względu na ich głos w debacie publicznej lub wpływ na nią. Nie można wykluczyć możliwości zamachów i ataków na te osoby.

(2) Ochrona osób publicznych należy do obowiązków przyjmującego państwa członkowskiego. Środki ochronne przyjmującego państwa członkowskiego oparte są wyłącznie na przepisach prawnych obowiązujących w danym państwie członkowskim i odpowiednich umowach międzynarodowych.

(3) Europejska sieć ochrony osób publicznych, ustanowiona w roku 2002, mogłaby przyczynić się do lepszej ochrony jako oficjalny kanał komunikacji i konsultacji między organami krajowymi.

(4) Należy zatem zmienić decyzję Rady 2002/956/WSiSW z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiającą europejską sieć ochrony osób publicznych(3) tak, aby obejmowała ona również osoby niebędące urzędnikami, które są zagrożone ze względu na ich głos w debacie publicznej lub wpływ na nią,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

W decyzji 2002/956/WSiSW wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 2 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 2

Na użytek niniejszej decyzji określenie »osoba publiczna« oznacza każdą osobę pełniącą funkcję publiczną lub nie, która jest zagrożona ze względu na swój głos w dyskusji publicznej lub wpływ na nią i która - zdaniem danego państwa członkowskiego - wymaga ochrony i której przyznaje się ochronę, zgodnie z przepisami krajowymi państwa członkowskiego lub na podstawie przepisów organizacji lub instytucji o charakterze międzynarodowym lub ponadnarodowym.";

2) w art. 4 dodaje się następującą literę:

"f) sprzyjanie kontaktom między odnośnymi organami państw członkowskich odpowiedzialnymi za przyznawanie ochrony; kontakty odbywają się za pośrednictwem punktów kontaktowych lub bezpośrednio między danymi służbami, zgodnie z informacjami pochodzącymi z punktów kontaktowych, i dotyczą stosowania ochrony w przypadkach, w których osobom publicznym należy zapewnić ochronę w dwu państwach członkowskich lub większej ich liczbie."

Artykuł  2

Niniejsza decyzja staje się skuteczna dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli, ...

W imieniu Rady
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C...

(2) Dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym.

(3) Dz.U. L 333 z 10.12.2002, s. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.330.2

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: Inicjatywa Królestwa Niderlandów zmierzająca do przyjęcia decyzji Rady zmieniającej decyzję Rady z dnia 28 listopada 2002 r. ustanawiającą europejską sieć ochrony osób publicznych.
Data aktu: 30/12/2008
Data ogłoszenia: 30/12/2008