Sprawozdanie dotyczące sprawozdania finansowego Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego za rok budżetowy 2007, wraz z odpowiedziami Urzędu.

SPRAWOZDANIE

dotyczące sprawozdania finansowego Urzędu Harmonizacji Rynku Wewnętrznego za rok budżetowy 2007, wraz z odpowiedziami Urzędu

(2008/C 311/26)

(Dz.U.UE C z dnia 5 grudnia 2008 r.)

WSTĘP

1. Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (zwany dalej "Urzędem") został ustanowiony na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r.(1). Zadaniem Urzędu jest wdrażanie prawa wspólnotowego w zakresie znaków towarowych i wzorów, które zapewnia przedsiębiorstwom jednolitą ochronę na całym terytorium Unii.

2. W tabeli 1 skrótowo przedstawiono kompetencje i działania Urzędu. Najważniejsze dane ze sporządzonego przez Urząd sprawozdania finansowego za rok budżetowy 2007 przedstawiono do celów informacyjnych w tabelach 2, 3 i 4.

POŚWIADCZENIE WIARYGODNOŚCI

3. Niniejsze poświadczenie skierowane jest do Komitetu Budżetowego Urzędu zgodnie z art. 137 rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94.

4. Sprawozdanie finansowe Urzędu za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2007 r.(2) zostało sporządzone przez jego prezesa zgodnie z art. 119 rozporządzenia Rady (EWG) nr 40/94 i przekazane Trybunałowi, który jest zobowiązany do wydania poświadczenia na temat wiarygodności tego sprawozdania oraz legalności i prawidłowości transakcji leżących u jego podstaw.

5. Trybunał przeprowadził kontrolę zgodnie z międzynarodowymi standardami kontroli IFAC i ISSAI(3) oraz opracowanymi przez te organizacje kodeksami etyki w takim zakresie, w jakim znajdują one zastosowanie w kontekście Wspólnoty Europejskiej. Kontrola została zaplanowana i przeprowadzona tak, aby uzyskać wystarczającą pewność, że sprawozdanie finansowe jest wiarygodne, a transakcje leżące u jego podstaw legalne i prawidłowe.

6. Trybunał uzyskał uzasadnioną podstawę do wydania poniższego poświadczenia:

Wiarygodność rozliczeń
Sprawozdanie finansowe Urzędu za rok budżetowy zakończony dnia 31 grudnia 2007 r. jest wiarygodne we wszystkich istotnych aspektach.
Legalność i prawidłowość transakcji leżących u podstaw rozliczeń
Transakcje leżące u podstaw rocznego sprawozdania finansowego Urzędu są, jako całość, legalne i prawidłowe.
Przedstawione poniżej uwagi nie podważają opinii Trybunału.

UWAGI

7. Budżet Urzędu na 2007 r. wyniósł 276 mln euro w porównaniu z 212 mln euro w budżecie na rok poprzedni. Budżet Urzędu w 2007 r. obejmował rezerwę w wysokości 118 mln euro w porównaniu z 77 mln euro w roku poprzednim. Budżet Urzędu jest finansowany z opłat wnoszonych przez użytkowników jego usług.

8. W ostatnich latach Urząd w znacznym stopniu ograniczył liczbę stałych pracowników, równocześnie zwiększając skalę swojej działalności poprzez automatyzację procesów oraz zlecanie na zewnątrz działań wspierających. Wydatki na doradztwo, rozwój i serwis informatyczny wzrosły z 7,5 mln euro w 2000 r. do 17 mln euro w 2006 r. i 22 mln euro w 2007 r. Korzyści płynące z takiego podejścia powinny zostać ocenione przez Urząd za pomocą ogólnej analizy kosztów i korzyści.

9. W przypadku projektów prowadzonych w 2007 r. przez Departament Zarządzania Jakością Urzędu nie zawsze przygotowywano analizę kosztów i korzyści, szacunki finansowe oraz należyte uzasadnienia. Nie istniał bezpośredni związek pomiędzy projektami a zobowiązaniami budżetowymi, co nie pozwalało na sprawną kontrolę kosztów i zarządzanie nimi.

10. W swoim sprawozdaniu(4) dotyczącym sprawozdania finansowego Urzędu za rok budżetowy 2006 Trybunał wskazał konieczność zaproponowania Komisji przez Urząd poziomu opłat, który w większym stopniu odpowiadałby jego rzeczywistym kosztom(5). Skumulowana nadwyżka budżetowa(6) w 2006 r. wyniosła 201 mln euro, natomiast w 2007 r. osiągnęła 273 mln euro. Urząd w porozumieniu z Komisją powinien zastanowić się nad lepszym i bardziej efektywnym wykorzystaniem środków znajdujących się obecnie w rezerwie.

Niniejsze sprawozdanie zostało przyjęte przez Trybunał Obrachunkowy w Luksemburgu na posiedzeniu w dniu 18 września 2008 r.

W imieniu Trybunału Obrachunkowego
Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA
Prezes

______

(1) Dz.U. L 11 z 14.1.1994, s. 1.

(2) Sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w dniu 20 czerwca 2008 r. i wpłynęło do Trybunału w dniu 1 lipca 2008 r.

(3) Międzynarodowa Federacja Księgowych (IFAC) i Międzynarodowe Standardy Najwyższych Organów Kontroli (ISSAI).

(4) Dz.U. C 309 z 19.12.2007, s. 142.

(5) Artykuł 134 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 40/94 z dnia 20 grudnia 1993 r.

(6) Przeniesione wyniki budżetowe plus rezerwa zgodnie z art. 16 rozporządzenia finansowego Urzędu.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

Tabela 1

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Alicante)

grafika

Tabela 2

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Alicante) - Wykonanie budżetu za rok budżetowy 2007

grafika

Tabela 3

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Alicante) - Rachunek dochodów i wydatków za lata budżetowe 2007 i 2006

grafika

Tabela 4

Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (Alicante) - Bilans na dzień 31 grudnia 2007 r. i 31 grudnia 2006 r.

grafika

ODPOWIEDZI URZĘDU

8. Projekty automatyzacji w przyszłości oraz możliwe zlecanie zadań na zewnątrz są systematycznie uwzględnianie podczas planowania przyszłych rozmiarów instytucji oraz procesów rekrutacji. Wzrost budżetu na technologie informacyjne jest wynikiem znaczącego wzrostu udziału systemów informatycznych, czy to ze względu na nowe zadania (protokół madrycki, wzory wspólnotowe, odnowienia), czy też z powodu strategii e-biznesu oraz przekształcania wewnętrznych systemów zarządzania znakiem towarowym, jak również istotnych inwestycji w bezpieczeństwo informatyczne (ciągłość działalności). Metodyka wewnętrzna przewiduje obecnie przeprowadzanie analizy kosztów i korzyści dla każdego projektu informatycznego. Podobna metodyka zostanie wdrożona w odniesieniu do działań zlecanych na zewnątrz.

9. Wprowadzone zostaną nowe narzędzia zarządzania projektem (w tym zarządzania szacunkami finansowymi). Zakres zastosowania istniejącej metodyki departamentu zarządzania jakością Urzędu będzie rozszerzany, tak aby stopniowo obejmował wszystkie wymienione aspekty we wszystkich projektach.

10. W grudniu 2006 r. Komisja przedstawiła wnioski dotyczące nowego mechanizmu opłat. W maju 2007 r. Rada zwróciła się do Komisji z prośbą o przedstawienie pilnego wniosku o redukcję.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024