Zawiadomienie dotyczące zakończenia procesu odnoszącego się do wdrożenia sprawozdania Panelu przyjętego przez Organ ds. Rozstrzygania Sporów WTO w sprawie środków antydumpingowych stosowanych względem przywozu łososia hodowlanego pochodzącego z Norwegii.

Zawiadomienie dotyczące zakończenia procesu odnoszącego się do wdrożenia sprawozdania Panelu przyjętego przez Organ ds. Rozstrzygania Sporów WTO w sprawie środków antydumpingowych stosowanych względem przywozu łososia hodowlanego pochodzącego z Norwegii

(2008/C 298/04)

(Dz.U.UE C z dnia 21 listopada 2008 r.)

1. Kontekst

W styczniu 2006 r. rozporządzeniem (WE) nr 85/2006(1) Rada nałożyła ostateczne cło antydumpingowe i postanowiła o ostatecznym pobraniu cła tymczasowego nałożonego na przywóz łososia hodowlanego pochodzącego z Norwegii ("środek pierwotny"). Norwegia wniosła następnie o rozstrzygnięcie sporu w ramach Światowej Organizacji Handlu (WTO), kwestionując niektóre aspekty powyższego rozporządzenia ("środek"), a sprawozdanie Panelu WTO ustanowionego przez Organ ds. Rozstrzygania Sporów WTO ("ORS") zostało przekazane członkom WTO w dniu 16 listopada 2007 r. Na posiedzeniu w dniu 15 stycznia 2008 r. ORS przyjął sprawozdanie Panelu ("sprawozdanie"). Rozpoczęto proces wdrożenia w celu doprowadzenia do zgodności środka pierwotnego z zaleceniami i orzeczeniami zawartymi w sprawozdaniu ("wdrożenie").

2. Zakończenie wdrożenia

W maju 2008 r. Komisja opublikowała zawiadomienie ("zawiadomienie") w Dzienniku Urzędowym(2), w którym przedstawiono szczegółowe informacje dotyczące wdrożenia zaleceń i orzeczeń zawartych w sprawozdaniu. Wysłano kwestionariusze do wszystkich właściwych stron oraz do stron, które zgłosiły się w terminach ustalonych w pkt 5 lit. b) zawiadomienia ("zainteresowane strony").

Jednakże w kwietniu 2007 r.(3) niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej ("wnioskodawcy") dostarczyły dowody prima facie świadczące o tym, że zmieniły się podstawy, w oparciu o które ustalono środki. Wnioskodawcy twierdzili i przedstawili dowody prima facie wskazujące na to, że dumping ze strony eksporterów norweskich został znacznie ograniczony, a zatem dalsze nakładanie środków nie byłoby uzasadnione. W związku z powyższym Komisja wszczęła częściowy przegląd okresowy ("przegląd") zgodnie z art. 11 ust. 3 rozporządzenia podstawowego(4).

Przegląd wykazał, że eksporterzy norwescy nie stosowali dumpingu, wprowadzając na rynek wspólnotowy swoje produkty. W lipcu 2008 r. rozporządzeniem Rady (WE) nr 685/2008(5) Rada uchyliła zatem środki pierwotne obowiązujące względem łososia hodowlanego pochodzącego z Norwegii.

W konsekwencji postępowanie w sprawie wdrożenia, o którym mowa w zawiadomieniu, zostaje zakończone.

Wszystkim zainteresowanym stronom umożliwiono przedstawienie uwag dotyczących zakończenia procesu wdrożenia lub wystąpienie z wnioskiem dotyczącym ich prawa do obrony do rzecznika praw stron(6). Żadna ze stron nie przedstawiła uwag ani nie zwróciła się do rzecznika praw stron.

______

(1) Dz.U. L 15 z 20.1.2006, s. 1.

(2) Dz.U. C 127 z 24.5.2008, s. 32.

(3) Dz.U. C 88 z 21.4.2007.

(4) Rozporządzenie Rady (WE) nr 384/96 z dnia 22 grudnia 1995 r. w sprawie ochrony przed dumpingowym przywozem z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej.

(5) Dz.U. L 192 z 19.7.2008, s. 5.

(6) Wprzypadku napotkania przez zainteresowane strony problemów związanych z korzystaniem z prawa do obrony, strony te mogą wystąpić o interwencję urzędnika DG ds. Handlu pełniącego rolę rzecznika praw stron. Pośredniczy on w kontaktach między zainteresowanymi stronami i służbami Komisji, zapewniając, w stosownych przypadkach, mediację w kwestiach proceduralnych związanych z ochroną interesów stron podczas postępowania, w szczególności w odniesieniu do spraw dotyczących dostępu do akt, poufności, przedłużenia terminów oraz rozpatrywania pisemnych lub ustnych oświadczeń lub uwag. Dodatkowe informacje i dane kontaktowe zainteresowane strony mogą uzyskać na stronach internetowych rzecznika praw stron w DG ds. Handlu (http://ec.europa.eu/trade).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.298.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zawiadomienie dotyczące zakończenia procesu odnoszącego się do wdrożenia sprawozdania Panelu przyjętego przez Organ ds. Rozstrzygania Sporów WTO w sprawie środków antydumpingowych stosowanych względem przywozu łososia hodowlanego pochodzącego z Norwegii.
Data aktu: 21/11/2008
Data ogłoszenia: 21/11/2008