Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/29/08 - Europejskie stowarzyszenia działające na poziomie europejskim w dziedzinie edukacji i szkoleń.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/29/08

Europejskie stowarzyszenia działające na poziomie europejskim w dziedzinie edukacji i szkoleń

(2008/C 276/10)

(Dz.U.UE C z dnia 31 października 2008 r.)

1. Cele i opis

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie europejskich stowarzyszeń działających w dziedzinie edukacji i szkoleń lub dążących do osiągnięcia celów w ramach polityki UE.

Podstawą prawną jest program działań realizowanych w ramach koncepcji uczenia się przez całe życie (program "Uczenie się przez całe życie")(1), a w szczególności - "Program Jean Monnet".

Cele niniejszego zaproszenia do składania wniosków, związane z realizacją trzeciej działalności kluczowej w ramach programu Jean Monnet, są następujące:

– wspieranie europejskich stowarzyszeń wysokiej jakości działających w dziedzinie edukacji i szkoleń;

– wspieranie europejskich stowarzyszeń uczestniczących w realizacji programu pracy "Edukacja i szkolenia 2010"(2);

– wspieranie stowarzyszeń europejskich przyczyniających się do podnoszenia wiedzy o integracji europejskiej oraz świadomości tego procesu poprzez edukację i szkolenia.

Wspólnotowe finansowanie w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków ma postać jednorocznych dotacji operacyjnych na 2009 r. na pokrycie niektórych wydatków operacyjnych i administracyjnych wybranych europejskich stowarzyszeń.

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (zwana dalej "Agencją") działająca w ramach uprawnień powierzonych przez Komisję Europejską (zwaną dalej "Komisją") jest odpowiedzialna za zarządzanie niniejszym zaproszeniem do składania wniosków.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Do udziału kwalifikują się europejskie stowarzyszenia, które spełniają poniższe warunki. Organizacja musi:

– być organizacją o celu niezarobkowym;

– posiadać od co najmniej dwóch lat (licząc wstecz od 23 grudnia 2008 r.) osobowość prawną oraz siedzibę w jednym z kwalifikujących się państw członkowskich (27 państw członkowskich UE, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Turcji);

– prowadzić większość działań na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i/lub krajów kandydujących;

– być organem dążącym do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego zgodnie z definicją zawartą w art. 162 rozporządzenia finansowego ustanowionego rozporządzeniem Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002(3), ostatnio zmienionym rozporządzeniem (WE) nr478/2007;

– prowadzić działalność w dziedzinie edukacji i szkoleń na poziomie europejskim oraz dążyć do realizacji przejrzystych i jasno określonych celów zawartych w statucie;

– prowadzić działalność, która pokrywa się z priorytetami planu pracy "Edukacja i szkolenia 2010" i/lub przyczyniać się do podnoszenia wiedzy o integracji europejskiej oraz świadomości tego procesu poprzez edukację i szkolenia;

– zrzeszać stowarzyszenia członkowskie mające siedziby w co najmniej 12 różnych państwach członkowskich(4). Takie stowarzyszenia członkowskie powinny posiadać status "pełnoprawnych członków" (członkowie stowarzyszeni i obserwatorzy nie są traktowani, jako "pełnoprawni członkowie") na szczeblu ponadkrajowym, krajowym, regionalnym lub lokalnym.

Uwaga: osoby fizyczne, indywidualni wykonawcy, indywidualne instytucje szkolnictwa wyższego lub organy publiczne i instytucje należące do struktur administracji państw członkowskich nie są uważane za "stowarzyszenia".

3. Kryteria przyznania dotacji

Kwalifikujące się wnioski zostaną poddane ocenie pod względem jakości szczegółowego, 12-miesięcznego planu pracy na 2009 r. Stosowane będą następujące kryteria przyznania dotacji:

– adekwatność, przejrzystość i spójność celów krótkoterminowych (12-miesięcznych);

– jakość zarządzania planem pracy (przejrzystość i spójność działań i środków budżetowych proponowanych do osiągnięcia celów, harmonogram);

– prawdopodobny wpływ działań na edukację i/lub szkolenia na poziomie europejskim (w szczególności stopień, w jakim wnioskujące europejskie stowarzyszenia przyczyniają się do realizacji planu pracy "Edukacja i szkolenia 2010" i/lub do podnoszenia wiedzy o integracji europejskiej i świadomości tego procesu).

Bardziej szczegółowy opis informacji, które mają dostarczyć wnioskodawcy w odniesieniu do każdego z kryteriów przyznania dotacji, znajduje się pod adresem http://eacea.ec.europa.eu/index.htm. Należy się z nim dokładnie zapoznać.

4. Budżet i czas trwania projektów

Całkowity szacowany budżet wspólnotowy na współfinansowanie europejskich stowarzyszeń w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 600.000 EUR.

Najwyższa kwota dotacji operacyjnej na jeden dwunastomiesięczny roczny plan pracy (odpowiadający okresowi jednego roku budżetowego) nie może przekraczać 100.000 EUR.

Wnioskujące organizacje mogą wybrać jeden z dwóch systemów współfinansowania:

a) finansowanie na podstawie budżetu: tradycyjne wydatki uprawnione, na które pomoc finansowa nie może przekraczać 75 % całkowitych wydatków uprawnionych wyszczególnionych w budżecie planu pracy stowarzyszenia.

b) finansowanie ryczałtowe: finansowanie ryczałtowe, na które pomoc finansowa Wspólnoty nie może przekroczyć 75 % wstępnego rozliczenia wydatków i dochodów na dany rok.

Okres, w którym uprawnione jest ponoszenie wydatków w ramach nie dłuższego niż 12 miesięcy planu pracy rozpoczyna się w okresie od dnia 1 stycznia 2009 r. do dnia 1 kwietnia 2009 r. i nie może przekraczać roku budżetowego beneficjenta.

5. Ostateczny termin składania wniosków

Ostateczny termin składania wniosków upływa z dniem 23 grudnia 2008 r. (decyduje data stempla pocztowego). Wnioski należy przesyłać na następujący adres:

Education, Audiovisual and Culture Executive Agency

Lifelong Learning: Erasmus, Jean Monnet

Call for Proposal EACEA/29/08

Mr. Ralf RAHDERS

Office: BOUR 2/61

Avenue du Bourget 1

B-1140 Brussels

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski złożone na urzędowym formularzu, podpisane przez osobę uprawnioną do zaciągania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek oraz zawierające wszystkie informacje i załączniki wymienione w dokumencie zawierającym wskazówki dla wnioskodawców Wnioski nadesłane faksem lub pocztą elektroniczną zostaną odrzucone.

6. Informacje dodatkowe

Wskazówki dla wnioskodawców oraz formularz wniosku są dostępne na stronie internetowej Agencji pod adresem: http://eacea.ec.europa.eu.

Dalszych informacji na ten temat udziela:

Education, Audiovisual & Culture Executive Agency

Ilona POKORNA

Email: Ilona.Pokorna@ec.europa.eu

Telefon: (32-2) 295 83 94 (połączenie bezpośrednie).

______

(1) Zob. decyzja nr 1720/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. ustanawiająca program działań w zakresie uczenia się przez całe życie. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/site/pl/oj/2006/c_327/c_32420061230pl00590067.pdf

(2) Zob. http://ec.europa.eu/education/policies/2010/et_2010 en.html.

(3) Według te definicji organ dążący do osiągnięcia celu będącego przedmiotem interesu ogólnoeuropejskiego to:

- organ europejski zaangażowany w edukację, szkolenia, informacje lub badania i działania naukowe, związane z politykami europejskimi lub organ ds. norm europejskich; lub

- europejska sieć reprezentująca organy nienastawione na zysk działające w państwach członkowskich lub w krajach kandydujących oraz promuje zasady i polityki zgodnie z celami traktatów

(4) Ponadto europejskie stowarzyszenie może zrzeszać stowarzyszenia członkowskie zarejestrowane w innych krajach uczestniczących w programie "Uczenie się przez całe życie" (krajach niebędących państwami członkowskimi UE).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024