Pomoc państwa - Szwecja - Pomoc państwa C 33/08 (ex N 732/07) - Wysoka kwota pomocy na badania i rozwój dla Volvo Aero – GEnx - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - SZWECJA

Pomoc państwa C 33/08 (ex N 732/07) - Wysoka kwota pomocy na badania i rozwój dla Volvo Aero - GEnx

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 253/10)

(Dz.U.UE C z dnia 4 października 2008 r.)

Pismem z dnia 16 lipca 2008 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Szwecję o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

Commission européenne

Direction générale de la concurrence

Greffe des aides d'État

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom szwedzkim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

W listopadzie 2007 r. Szwecja poinformowała o zamiarze przyznania pożyczki przedsiębiorstwu Volvo Aero Corporation, podmiotowi zależnemu Volvo Group, na cele uczestnictwa w GEnx. W pismach z dnia 28 stycznia 2008 r. oraz z dnia 21 kwietnia 2008 r. Komisja wystąpiła z prośbą o dostarczenie dodatkowych informacji. W odpowiedzi, pismami z dnia 18 marca 2008 r., 2 czerwca 2008 r., i 19 czerwca 2008 r. Szwecja przesłała wymagane informacje.

OPIS ŚRODKA POMOCY, WZGLĘDEM KTÓREGO KOMISJA WSZCZYNA POSTĘPOWANIE

Decyzją szwedzkiego rządu z dnia 14 czerwca 2007r., stanowiącą krajową podstawę prawną, szwedzkie Biuro Długu Narodowego zostało upoważnione do zawarcia umowy pożyczki z Volvo Aero Corporation.

Projekt obejmuje stworzenie przez Volvo Aero szeregu komponentów dla silnika GEnx, zbudowanego przez General Electric (zwany dalej GE) w dwóch różnych wersjach: dla Boeinga 787 oraz dla Boeinga 747-800. Pismem z dnia 7 grudnia 2004 r., przed rozpoczęciem projektu, przedsiębiorstwo Volvo Aero zwróciło się do rządu szwedzkiego z wnioskiem o przyznanie pomocy państwa.

Szwecja zamierza przyznać przedsiębiorstwu Volvo Aero pomoc w formie zaliczki zwrotnej, w wysokości 362 mln SEK (w przybliżeniu 39 mln EUR), odpowiadających 40 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych. Spłata zaliczki ustalona jest na podstawie wpływów Volvo Aero pochodzących z projektu (w zakresie płatności ze strony GE dla Volvo Aero). Według szacunków władz szwedzkich odpowiada to 23 mld SEK, przy założeniu produkcji 4.937 silników do 2028 r.

OCENA ŚRODKA LUB POMOCY

Szwecja zgłosiła przedmiotową pomoc jako że stanowi ona pomoc państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE. Komisja oceniła zgodność środka pomocy z zasadami wspólnego rynku na podstawie wspólnotowych zasad ramowych dotyczących pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną (Dz.U. C 323 z 30.12.2006, s. 1).

Komisja ma szereg wątpliwości dotyczących omawianej pomocy państwa.

Po pierwsze, Komisja ma wątpliwości czy rzeczywiście występuje zawodność rynku. Komisja ma wątpliwości co do niezależności finansowej Volvo Aero względem spółki dominującej, która wydaje się być w stanie na bieżąco finansować swoje przepływy pieniężne; nie wydaje się również nie mieć dostępu do rynków finansowych. Ponadto wydaje się, że spółka dominująca nalega, aby jej podmioty zależne ubiegały się o fundusze UE oraz fundusze państwowe przed rozstrzygnięciem czy planowaną inwestycję można zdefiniować jako przypadek zawodności rynku.

Po drugie, Komisja ma wątpliwości odnośnie efektu zachęty wywołanego przez dany środek pomocy, a w szczególności odnośnie konieczności przyznania powyższego środka. Decyzja rządu o przyznaniu pomocy państwa została podjęta dopiero w czerwcu 2007 r. W tym momencie sam projekt został już w dużej mierze zrealizowany, przynajmniej w zakresie GEnx dla B787. Rozmowy pomiędzy rządem a przedsiębiorstwem, które miały miejsce, nie mogą zastąpić formalnego procesu ubiegania się o pomoc państwa. Ocena znaczenia momentu wydania formalnej decyzji wydaje się więc bardzo istotna. Mimo że zasady ramowe dotyczące pomocy państwa na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną nie określają szczegółowo kiedy rząd powinien podjąć decyzję i w jasny sposób dopuszczają możliwość rozpoczęcia projektów przed podjęciem formalnej decyzji, nie można jednak uznać, że nie istnieją żadne ograniczenie czasowe odnośnie podejmowania rzeczonych decyzji.

Hipoteza, że nie istnieją ograniczenia czasowe dopuszczałaby w istocie możliwość przyjęcia przez rząd decyzji o przyznaniu pomocy państwa dla projektu w fazie finalnej lub, w skrajnym przypadku, nawet dla projektów już zakończonych. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku zakończonego projektu, decyzja o przyznaniu pomocy nie miałaby efektu zachęty dla danego przedsiębiorstwa, gdyż przyznana pomoc nie wpłynęłaby w żaden istotny sposób na ewentualną modyfikację zakresu lub rozmiaru projektu. Jedyny efekt powyższej pomocy państwa to obniżenie kosztów przedsiębiorstwa (np. pomoc operacyjna), bez wpływu na zwiększenie działań badawczo-rozwojowych lub na sam projekt.

Podsumowując powyższą kwestię wydaje się, że decyzja rządu o przyznaniu pomocy państwa, która ma wywołać efekt zachęty dla przedsiębiorstwa, powinna zostać podjęta na wystarczająco wczesnym etapie projektu, aby dać gwarancje, że pomoc faktycznie wpłynie w sposób pozytywny na podmiot realizujący projekt.

Po trzecie, Komisja ma wątpliwości co do proporcjonalności pomocy, a w szczególności do wykorzystanego instrumentu, który przerzuca na rząd ryzyko kursowe powyższego projektu.

Na obecnym etapie Komisja uważa wreszcie, że wpływ przedmiotowej pomocy państwa na konkurencję jest ograniczony, zważywszy na znikomy udział beneficjenta w rynku. Komisja wyraża gotowość oceny wszelkich materiałów dowodowych wniesionych przez konkurentów oraz inne strony trzecie w trakcie trwania postępowania.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.253.31

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Szwecja - Pomoc państwa C 33/08 (ex N 732/07) - Wysoka kwota pomocy na badania i rozwój dla Volvo Aero – GEnx - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 04/10/2008
Data ogłoszenia: 04/10/2008