Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/38.629 - Kauczuk chloroprenowy.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/38.629 - Kauczuk chloroprenowy

(zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, s. 21)

(2008/C 251/06)

(Dz.U.UE C z dnia 3 października 2008 r.)

Projekt decyzji dotyczącej wyżej wymienionej sprawy stwarza podstawy do następujących uwag.

Postępowanie zostało wszczęte w następstwie wniosku o złagodzenie kary, jaki przedsiębiorstwo Bayer AG złożyło dnia 18 grudnia 2002 r. na mocy Obwieszczenia Komisji w sprawie zwolnienia z grzywien oraz zmniejszania grzywien w przypadkach karteli ("obwieszczenie w sprawie łagodzenia kar")(1). Dnia 27 stycznia 2003 r. Komisja przyznała przedsiębiorstwu Bayer AG warunkowe zwolnienie z grzywien na mocy art. 8 lit. a) obwieszczenia w sprawie łagodzenia kar.

W dniach 27 marca i 9 lipca 2003 r. Komisja przeprowadziła niezapowiedzianą inspekcję odpwiednio w pomieszczeniach przedsiębiorstw Dow Deutschland Inc. i Denka Chemicals GmbH.

Następnie wnioski o złagodzenie kar na mocy obwieszczenia w sprawie łagodzenia kar złożyły przedsiębiorstwa Tosoh, DuPont Dow Elastomers (DDE), Syndial i Polimeri.

W dniu 13 marca 2007 r. Komisja wystosowała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, skierowane do 12 podmiotów prawnych, należących do 6 różnych grup przedsiębiorstw: Bayer AG, DuPont (E.I. DuPont de Nemours and Company, DuPont Performance Elastomers LLC i DuPont Performance Elastomers SA), Dow Chemical Company, Denka (Denki Kagaku Kogyo KK i Denka Chemicals GmbH, Eni (Eni SpA, Syndial SpA i Polimeri Europa SpA) oraz Tosoh (Tosoh Corporation i Tosoh Europe BV).

W pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń Komisja stwierdziła, że adresaci dopuścili się pojedynczego i ciągłego naruszenia przepisów, które trwało co najmniej od 13 maja 1993 r. do co najmniej 13 maja 2002 r. Działalność kartelu polegała na ustalaniu przez konkurentów udziałów w rynku i podziału klientów, uzgadnianiu cen i wymianie poufnych danych.

Dokumentacja sprawy została udostępniona adresatom pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń na płycie DVD. Ponadto zebrane ustne oświadczenia oraz dokumenty przedstawione Komisji w ramach obwieszczenia w sprawie łagodzenia kar były dostępne w siedzibie Komisji.

Pierwotnie termin nadsyłania odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń ustalony został na 6 tygodni od momentu otrzymania płyty DVD W następstwie licznych wniosków termin ten został wydłużony o około dwa tygodnie. Żadna ze stron nie występowała już więcej o przedłużenie terminu składania odpowiedzi i wszystkie strony przesłały swoje odpowiedzi w wyznaczonym terminie.

Ustne złożenie wyjaśnień odbyło się 21 czerwca 2007 r. W spotkaniu tym uczestniczyły wszystkie strony.

Na podstawie pisemnych i ustnych oświadczeń stron zdecydowano o odrzuceniu zastrzeżeń wobec przedsiębiorstwa Syndial, głównie ze względu na fakt, iż odpowiedzialnością za jego udział w kartelu obciążone zostało przedsiębiorstwo Polimeri, jego gospodarczy następca.

Uważam, że niniejszy projekt decyzji obejmuje jedynie zastrzeżenia, w odniesieniu do których stronom zapewniono możliwość przedstawienia swoich poglądów.

Uważam, że w niniejszej sprawie prawo wszystkich stron postępowania do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela dnia 3 grudnia 2007 r.

Karen WILLIAMS

______

(1) Dz.U. C 45 z 19.2.2002, s. 3.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024