Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/C.38.907 - Belki stalowe.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/C.38.907- Belki stalowe

(Zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurenci - Dz.U.L 162 z 19.6.2001, str. 21)

(2008/C 235/03)

(Dz.U.UE C z dnia 13 września 2008 r.)

Projekt decyzji w wyżej wymienionej sprawie stwarza podstawy do następujących uwag:

Przedmiotowa sprawa ma wymiar szczególny ponieważ projekt decyzji ma na celu ponowne przyjęcie decyzji Komisji 94/215/EWWiS z dnia 16 lutego 1994 r. Powyższe jest wynikiem orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ("ETS") z dnia 2 października 2003 r., na mocy którego uchylono ze względów proceduralnych wyrok Sądu Pierwszej Instancji ("SPI") z dnia 11 marca 1999 r. oraz decyzję w zakresie, w jakim dotyczy ona Arbed SA.

Dnia 6 maja 1992 r. Komisja wystosowała pisemne zgłoszenie zastrzeżeń do 17 europejskich przedsiębiorstw przemysłu hutniczego, w tym do TradeArbed SA, w którym wstępnie stwierdziła ich uczestnictwo w kartelu na wspólnotowym rynku belek stalowych, co stanowi naruszenie art. 65 ust. 1 Traktatu EWWiS.

Dnia 16 lutego 1994 r. Komisja przyjęła decyzję 94/215/EWWiS (dalej "decyzja") o nałożeniu na 14 przedsiębiorstw - w tym Arbed SA, spółkę dominującą wobec TradeArbed SA - grzywien w związku z naruszeniami popełnionymi między dniem 1 lipca 1988 r. a dniem 31 grudnia 1990 r. Nie nałożono grzywny na TradeArbed SA.

Dnia 8 kwietnia 1994 r. Arbed SA wniosła do SPI sprawę m.in. o unieważnienie decyzji. Dnia 11 marca 1999 r. SPI wydał wyrok, w którym przychylił się do części wniosku złożonego przez Arbed SA i zmniejszył grzywnę nałożoną na tę spółkę. Następnie Arbed SA złożyła do ETS apelację od powyższego wyroku.

W orzeczeniu z dnia 2 października 2003 r. ETS stwierdził, że podczas prowadzonego przez Komisję postępowania administracyjnego doszło do naruszenia prawa spółki Arbed SA do obrony, ponieważ mimo iż decyzja o nałożeniu grzywien adresowana była do Arbed SA, pisemne zgłoszenie zastrzeżeń zostało wysłane do TradeArbed SA i nie zawierało informacji o możliwości nałożenia grzywien na Arbed SA. Ponadto odmówiono Arbed SA dostępu do akt sprawy, jako że nie była adresatem pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń.

W wyniku połączenia spółek Arbed, Aceralia i Usinor w 2002 r. spółki Arbed SA, TradeArbed SA i ProfilArbed SA przekształciły się odpowiednio w Arcelor Luxembourg SA, Arcelor International SA i Arcelor Profil Luxembourg SA.

Dnia 8 marca 2006 r. skierowano do Arbed SA, Arcelor International SA (spółki zależnej stanowiącej w całości własność Arbed SA) oraz ProfilArbed SA, następców gospodarczych Arbed SA w zakresie belek stalowych, nowe pisemne zgłoszenie zastrzeżeń i zapewniono dostęp do akt sprawy.

Odpowiedzi na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń udzielono przed upływem terminu sześciu tygodni. Strony nie skorzystały z przysługującego im prawa do złożenia ustnych wyjaśnień.

Projekt decyzji powstał w oparciu o wcześniejszą decyzję Komisji. Ponadto Komisja przedstawia szersze wyjaśnienia m.in. w następujących kwestiach:

– uprawnienia Komisji do nakładania grzywien podlegają ograniczeniu w czasie do pięciu lat, a okres pięciu lat zaczyna biec od dnia zaprzestania naruszenia. Zostaje jednak wstrzymany do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia postępowania sądowego. Powyższe odnosi się do podmiotu prawnego, który jest stroną w postępowaniu. Przyjmuje się ponadto, że przepisy te dotyczą również innych osób prawnych, które stanowią część tego samego przedsiębiorstwa (tj. "tego samego podmiotu gospodarczego"). Komisja może przyjąć nową decyzję, jeżeli po zakończonym postępowaniu sądowym wszczęte zostanie postępowanie administracyjne. Taka sytuacja miała miejsce w przedmiotowym postępowaniu,

– Traktat EWWiS wygasł w dniu 23 lipca 2002 r. Jednak na mocy zasady ciągłości norm w danym porządku prawnym Komisja zachowuje swoje uprawnienia do nakładania sankcji za naruszenia popełnione przed datą wygaśnięcia Traktatu.

Projekt decyzji przedłożony Komisji zawiera jedynie te zastrzeżenia, co do których strony miały możliwość przedstawienia swoich stanowisk.

Stwierdzam, że w niniejszej sprawie prawo stron do złożenia wyjaśnień zostało zachowane.

Bruksela, dnia 24 października 2006 r.

Karen WILLIAMS

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.235.3

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w sprawie COMP/C.38.907 - Belki stalowe.
Data aktu: 24/10/2006
Data ogłoszenia: 13/09/2008