Sprawa C-197/08: Skarga wniesiona w dniu 14 maja 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republika Francuska.

Skarga wniesiona w dniu 14 maja 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republika Francuska

(Sprawa C-197/08)

(2008/C 183/27)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 19 lipca 2008 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Wspólnot Europejskich (przedstawiciel: W. Mölls, pełnomocnik)

Strona pozwana: Republika Francuska

Żądania strony skarżącej

– stwierdzenie, że poprzez przyjęcie i utrzymanie w mocy systemu cen minimalnych dla papierosów dopuszczonych do konsumpcji we Francji, podobnie jak i zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych "po cenie promocyjnej sprzecznej z celami ochrony zdrowia publicznego", Republika Francuska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy dyrektywy 95/59/WE;(1)

– obciążenie Republika Francuska kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Strona skarżąca podnosi, ze art. ust. 1 dyrektywy 5/5/WE, w świetle wykładni Trybunału, wyraźnie zakazuje interwencji państw członkowskich w celu wprowadzenia w sposób uznaniowy cen minimalnych sprzedaży detalicznej wyrobów tytoniowych. W zakresie, w jakim uniemożliwiają one producentom i importerom z państw trzecich swobodnego ustalenia maksymalnych cen sprzedaży detalicznej każdego z ich wyrobów, rzeczona cena minimalna ogranicza w rzeczywistości konkurencję ze względu na cenę i stanowi zagrożenie dla rynku wewnętrznego.

Ponadto, jeżeli chodzi o podkreślaną przez pozwaną konieczność uchylenia wyżej wymienionego przepisu w celu ochrony zdrowia publicznego, Komisja nie zaprzecza temu, ze w niektórych okolicznościach, może okazać się konieczne odstąpienie od przepisów traktatu WE dotyczących swobodnego przepływu towarów w celu osiągnięcia tego celu. Jednakże w niniejszej sprawie, zgodnie ze wcześniejszym orzecznictwem Trybunału, cel ochrony zdrowia publicznego może w sposób odpowiedni zostać osiągnięty poprzez zwiększone opodatkowanie wyrobów tytoniowych, co chroniłoby zasadę swobodnego ustalania cen.

______

(1) Dyrektywa Rady 95/59/WE z dnia 27 listopada 1995 r. w sprawie podatków innych niż podatki obrotowe, wpływających na spożycie wyrobów tytoniowych (Dz.U. L 21, str. 40).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024