Sprawa C-171/08: Skarga wniesiona w dniu 25 kwietnia 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Portugalskiej.

Skarga wniesiona w dniu 25 kwietnia 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Portugalskiej

(Sprawa C-171/08)

(2008/C 171/36)

(Dz.U.UE C z dnia 5 lipca 2008 r.)

Język postępowania: portugalski

Strony

Strona skarżąca: Komisja Wspólnot Europejskich (przedstawiciele: E. Montaguti, P. Guerra e Andrade i M. Telles Romăo)

Strona pozwana: Republika Portugalska

Żądania strony skarżącej

– stwierdzenie, że Republika Portugalska poprzez utrzymanie szczególnych praw państwa i innych podmiotów publicznych w spółce Portugal Telecom SA, przyznanych w związku z akcjami uprzywilejowanymi (złotymi akcjami) państwa w Portugal Telcom SA, uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 56 i 43 WE.

– obciążenie Republiki Portugalskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Państwo portugalskie posiada 500 akcji uprzywilejowanych (złotych akcji) w Portugal Telcom SA (PT). Akcje te przyznają państwu prawo veta w obradach dotyczących wyboru prezydium walnego zgromadzenia, przewodniczącego komisji rewizyjnej i głównego rewidenta księgowego, postępowania w sprawie rocznego sprawozdania finansowego, zmiany statutu, podwyższenia kapitału, ograniczenia lub zniesienia prawa preferencji, emisja obligacji i innych papierów wartościowych, ustalanie ogólnych celów i fundamentalnych zasad polityki spółki, określenia ogólnych zasad polityki udziału w innych spółkach, zezwolenia na zmianę siedziby i zezwolenia na nabycie akcji reprezentujących więcej niż 10 % kapitału zakładowego przez akcjonariuszy, którzy wykonują w sposób pośredni lub bezpośredni działalność konkurencyjną wobec spółek, które są spółkami dominującymi spółki PT, a także prawo veta w odniesieniu do jednej trzeciej całkowitej liczby członków zarządu, włączywszy w to prezesa zarządu spółki.

Komisja uważa, że takie prawo veta stanowi ograniczenie w przepływie kapitału i w swobodzie działalności gospodarczej. Takie środki stanowią przeszkodę dla inwestycji bezpośrednich w PT, przeszkodę dla inwestycji portfelowych oraz przeszkodę w wykonywaniu swobody działalności gospodarczej. Przywołane szczególne prawa państwa stanowią środki państwowe, ponieważ akcje specjalne nie wynikają ze zwykłego stosowania prawa spółek.

Wspomniane złote akcje nie są związane z uzasadnionymi celami leżącymi w interesie powszechnym, a w szczególności, z celami, na jakie powołuje się państwo portugalskie, to jest bezpieczeństwo i porządek publiczny, utrzymania sieci okablowania i kabli miedzianych, oraz kontynuacja działalności PT jako dostawcy detalicznego i hurtowego, koncesji usług publicznych, sposobu regulacji rynku telekomunikacyjnego i ewentualnych zakłóceń na rynku kapitałowym.

W każdym razie państwo portugalskie nie przestrzega zasady proporcjonalności, ponieważ sporne środki nie są odpowiednie dla zagwarantowania realizacji zamierzonych celów i wychodzą poza to, co jest konieczne dla osiągnięcia takich celów.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.171.24/2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-171/08: Skarga wniesiona w dniu 25 kwietnia 2008 r. - Komisja Wspólnot Europejskich przeciwko Republice Portugalskiej.
Data aktu: 05/07/2008
Data ogłoszenia: 05/07/2008