Zaproszenie do składania wniosków w związku z decyzją Komisji 2007/675/WE ustanawiającą Grupę Ekspertów ds. Handlu Ludźmi.

Zaproszenie do składania wniosków w związku z decyzją Komisji 2007/675/WE ustanawiającą Grupę Ekspertów ds. Handlu Ludźmi

(2008/C 14/10)

(Dz.U.UE C z dnia 19 stycznia 2008 r.)

Decyzją 2007/675/WE(1) Komisja powołała Grupę Ekspertów ds. Handlu Ludźmi. Komisja może konsultować się z grupą w każdej sprawie odnoszącej się do handlu ludźmi.

Do zadań tej grupy ekspertów należy w szczególności:

a) ustanowienie współpracy pomiędzy państwami członkowskimi, innymi stronami wyszczególnionymi w art. 3 ust. 2 lit. b) i Komisją w zakresie szeregu kwestii związanych z handlem ludźmi;

b) wspieranie Komisji poprzez wydawanie opinii związanych z handlem ludźmi i zapewnienie spójnego podejścia w tej dziedzinie;

c) wspieranie Komisji w ocenie rozwoju polityki w dziedzinie handlu ludźmi na poziomie krajowym, europejskim i międzynarodowym;

d) wspieranie Komisji w wysiłkach na rzecz identyfikowania i definiowania właściwych środków i działań możliwych do podjęcia na poziomie europejskim i krajowym w ramach polityki zwalczania handlu ludźmi;

e) przekazywanie Komisji na jej wniosek lub z własnej inicjatywy opinii lub sprawozdań, przy należytym uwzględnieniu realizacji i dalszego rozwoju na poziomie unijnym planu UE dotyczącego najlepszych wzorców, standardów i procedur zwalczania handlu ludźmi i zapobiegania mu(2), a także pokrewnych form wyzysku. Grupa uwzględni również aspekty dotyczące płci.

W związku z powyższym Komisja zaprasza do zgłaszania wniosków celem ustalenia listy kandydatów, z której wybrani zostaną członkowie grupy.

1. Grupa ekspertów składa się z 21 członków powołanych jako osoby prywatne. Zgodnie z art. 3 powyższej decyzji członków wybiera Komisja na podstawie stosownych kwalifikacji.

Od przyszłych ekspertów wymaga się zajmowania, obecnie lub w przeszłości, stanowiska we właściwej instytucji wyszczególnionej w przywołanej decyzji Komisji. Wymaga się od nich ponadto:

– umiejętności i wiedzy związanych z obszarami działań w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi i zwalczania tego zjawiska, w których mogą zostać poproszeni o udzielenie wsparcia,

– znacznych osiągnięć zawodowych w dziedzinie zwalczania handlu ludźmi oraz co najmniej 5 lat właściwego doświadczenia zawodowego,

– znajomości języków obcych, w tym możliwej do wykazania umiejętności pracy w języku angielskim.

Umiejętności te zostaną ocenione na podstawie wypełnionych formularzy życiorysu i wniosku.

2. Przy ocenie wniosków Komisja uwzględnia następujące kryteria:

– udokumentowane kompetencje i doświadczenie, w tym na poziomie europejskim lub międzynarodowym, w dziedzinach związanych ze zwalczaniem handlu ludźmi,

– konieczność zapewnienia równowagi w grupie ekspertów pod względem reprezentatywności, płci i pochodzenia geograficznego kandydatów,

– konieczność zapewnienia równowagi pod względem wiedzy fachowej na temat różnych form handlu ludźmi, w tym wykorzystywania pracowników i wykorzystywania seksualnego, w różnorodnych aspektach, takich jak zapobieganie, ściganie i pomoc ofiarom, a także w dziedzinie praw człowieka, praw dziecka, prawa karnego, pracy i migracji,

– konieczność dążenia do kontynuowania prac poprzedniej grupy ekspertów w dziedzinie handlu ludźmi (ustanowionej decyzją Komisji z dnia 25 marca 2003 r.),

– członkowie grupy ekspertów muszą być obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub, w stosownych przypadkach, kraju przystępującego lub należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wnioski można składać jedynie poprzez wypełnienie wzoru formularza wniosku (załącznik 1) i wzoru życiorysu (załącznik 2). Kandydaci proszeni są o wyraźne wskazanie we wniosku dziedziny handlu ludźmi, w której posiadają szczególną wiedzę.

Mając na uwadze politykę przejrzystości instytucji europejskich i potrzebę informowania społeczeństwa o tożsamości i kwalifikacjach ekspertów doradzających tym instytucjom, ogólne dane osobowe zostaną - zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001(3) - udostępnione publicznie w Rejestrze Grup Ekspertów(4) przez okres przynależności do grupy lub do czasu zgłoszenia wniosku o usunięcie z publicznej strony internetowej.

3. Należycie podpisane wnioski należy przesłać do 15 lutego 2008 r. drogą elektroniczną lub pocztą na poniższy adres Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa:

European Commission

Directorate-general Justice, Freedom and Security

Unit D2 Secretariat

LX 46 3/131

B-1049 Brussels

JLS-ANTITRAFFICKING@ec.europa.eu

4. Komisja powołuje członków jako osoby prywatne na trzyletnią kadencję, z możliwością ponownego powołania. Przedstawiają oni Komisji niezależne opinie wolne od wpływów zewnętrznych oraz przestrzegają zasad poufności, o której mowa w art. 4 decyzji Komisji ustanawiającej grupę ekspertów.

5. Komisja zwraca koszty podróży i pobytu ponoszone w związku z działalnością grupy ekspertów zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji. Za pełnienie swoich obowiązków członkowie nie będą otrzymywać żadnego wynagrodzenia.

6. Lista członków grupy ekspertów publikowana jest na stronie internetowej DG ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa oraz w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 45/2001.

7. Dodatkowych informacji udziela pani Enikő FELFÖLDI (tel.: (32-2) 295 49 33, faks: (32-2) 296 76 33, email: eniko.felfoldi@ec.europa.eu).

______

(1) Dz.U. L 277 z 20.10.2007, str. 29.

(2) Dz.U. C 311 z 9.12.2005, str. 1.

(3) Dane zostaną opublikowane w Rejestrze Grup Ekspertów: http://ec.europa.eu/secretariat_general/regexp/

(4) Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, str. 1).

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  1

ZAŁĄCZNIK  2

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.14.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków w związku z decyzją Komisji 2007/675/WE ustanawiającą Grupę Ekspertów ds. Handlu Ludźmi.
Data aktu: 19/01/2008
Data ogłoszenia: 19/01/2008