Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa C 5/08 (ex NN 58/07) - Bezprawne udzielenie pomocy Ryanair przez Aarhus Airport Ltd - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - DANIA

Pomoc państwa C 5/08 (ex NN 58/07) - Bezprawne udzielenie pomocy Ryanair przez Aarhus Airport Ltd

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 109/07)

(Dz.U.UE C z dnia 30 kwietnia 2008 r.)

Komisja powiadomiła Danię o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wymienionego środka pomocy pismem z dnia 30 stycznia 2008 r. zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środków pomocy w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Energy and Transport

Directorate A "General Affairs"

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 41 04

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Danii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

W lutym 2005 r. Komisja otrzymała skargę od SAS dotyczącą domniemanej nielegalnej pomocy przyznanej przez Aarhus Airport Ltd (Aarhus Lufthavn A/S) Ryanair. Domniemana pomoc polegała na zmniejszeniu opłat lotniskowych i opłat za obsługę naziemną.

W dniu 2 marca 2005 r. i 20 maja 2006 r. Komisja wysłała pytania do władz duńskich, na które otrzymała odpowiedź w dniu 18 maja 2005 r. i 10 lipca 2006 r.

Komisja otrzymała dodatkowe informacje od Aarhus Airport Ltd w piśmie z dnia 27 kwietnia 2005 r. Informacje te dotyczą kwestii zawartych w piśmie Komisji do władz duńskich, wysłanego dnia 2 marca 2005 r.

OPIS ŚRODKÓW

- Aarhus Airport Ltd, który jest właścicielem i prowadzi port lotniczy Aarhus, jest 100 % publiczną spółką akcyjną.

- W 1999 r. Aarhus Airport Ltd zawarł umowę z Ryanair poprzez przyznanie preferencyjnego traktowania operacjom Ryanair dokonywanym w porcie lotniczym Aarhus. Umowa ma obowiązywać do końca 2009 r.

- Według skarżącego poufna umowa zawarta pomiędzy Aarhus Airport Ltd a Ryanair obejmuje następujące kwestie:

- opłaty za obsługę pasażerską płatne w wysokości 50 % opublikowanej stawki,

- zwolnienie z opłat za odloty i przyloty. W zamian za to Ryanair płaci stałą i łączną opłatę za pasażera,

- zwolnienia albo redukcje opłat za obsługę naziemną.

- Skarżący jest zdania, że Aarhus Airport Ltd ponosi straty,

które odpowiadają wysokości pomocy przyznanej Ryanair.

OCENA ŚRODKÓW POMOCY

Obecnie i na podstawie dostępnych informacji, Komisja ma wątpliwości dotyczące:

- operacyjnej i decyzyjnej niezależności Aarhus Airport Ltd od jego akcjonariuszy - pięciu władz publicznych,

- preferencyjnego traktowania przyznanego Ryanair w porcie lotniczym Aarhus poprzez obniżenie uiszczanych opłat za obsługę pasażerską, opłat za odloty i przyloty oraz opłat za obsługę naziemną,

- wysokości opłat w porcie lotniczym Aarhus i możliwych korzyści przyznanych innym liniom lotniczym, jeżeli ustalony poziom opłat lotniskowych nie pozwala portowi lotniczemu na prowadzenie działalności z zyskiem.

W odniesieniu do korzyści przyznanych Ryanair i być może innym liniom lotniczym w porcie lotniczym Aarhus w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu, Komisja ma wątpliwości czy taka pomoc może być zgodna ze wspólnym rynkiem na podstawie wyłączeń przewidzianych w art. 87 ust. 3 Traktatu.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać odzyskaniu od jej beneficjenta.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024