Streszczenie zaproszenia do składania wniosków EACEA/07/08 - Projekty obywatelskie - Program "Europa dla Obywateli" - Działanie 1, poddziałanie 2.1.

Streszczenie zaproszenia do składania wniosków EACEA/07/08

Projekty obywatelskie

Program "Europa dla Obywateli"

Działanie 1, poddziałanie 2.1

(2008/C 104/09)

(Dz.U.UE C z dnia 25 kwietnia 2008 r.)

1. Cele i opis

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków, dotyczące działania 1, poddziałania 2.1 - projekty obywatelskie w ramach programu "Europa dla Obywateli"(1), zostało opracowane z myślą o przyczynieniu się do rozwiązania jednego z kluczowych problemów Unii Europejskiej dzisiaj, mianowicie - jak zmniejszyć przepaść między obywatelami a Unią Europejską. Zaproszenie, o którym mowa wyżej, ma na celu poszukiwanie oryginalnych i innowacyjnych metod mogących zachęcić obywateli do uczestniczenia w dialogu między obywatelami Europy a instytucjami Unii Europejskiej i do stymulowania takiego dialogu.

Szczegółowe cele powyższego zaproszenia do składania wniosków mają stanowić wsparcie dla paneli obywatelskich, które umożliwiają:

a) gromadzenie opinii obywateli na temat niektórych ważnych wyzwań, którym Europa musi sprostać w przyszłości (patrz tematy);

b) utrwalenie metody stymulowania aktywnego współdziałania i dyskusji między obywatelami na temat niektórych obszarów polityki UE, mających wpływ na ich codzienne życie;

c) stworzenie mechanizmów, które pozwolą obywatelom Europy rozwinąć umiejętności obywatelskie, formułować poglądy i opinie na temat procesu integracji europejskiej w formie zaleceń dla decydentów na szczeblu europejskim;

d) zachęcanie do dialogu pomiędzy obywatelami Europy a instytucjami UE, wzmocnienie roli obywateli w kształtowaniu polityk UE i ich oddziaływania oraz zapewnienie odpowiedniego reagowania przez instytucje UE na opinie obywateli.

Zachęcamy wnioskodawców do uwzględnienia w swoich projektach co najmniej jednego z poniższych tematów priorytetowych:

– dialog międzykulturowy,

– nowe zmiany instytucjonalne: nowy bodziec dla aktywnego obywatelstwa europejskiego,

– udział kobiet w życiu politycznym,

– sport na rzecz aktywnego obywatelstwa i integracji społecznej,

– europejski rok kreatywności i innowacji 2009.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

Aby zakwalifikować się do ubiegania o dotację, wnioskodawca musi spełnić następujące wymagania:

– musi być organem publicznym lub organizacją o celach niezarobkowych posiadającą status prawny i osobowość prawną. W związku z tym, osoby fizyczne nie kwalifikują się do udziału,

– musi mieć siedzibę w kraju kwalifikującym się do programu.

W projekt muszą być zaangażowane organizacje partnerskie z co najmniej czterech różnych kwalifikujących się krajów innych niż kraj wnioskodawcy, spełniających kryteria kwalifikacyjne określone powyżej.

Wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w jednym z następujących krajów:

a) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republica Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy i Zjednoczone Królestwo.

b) Chorwacja;

c) Informacje dotyczące umów ustalających uczestnictwo innych krajów dostępne są na stronie internetowej pod adresem: http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

3. Budżet i czas trwania projektu

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów realizowanych w ramach tego zaproszenia do składania wniosków jest oszacowany na 920.000 EUR. Przyznana dotacja nie może przekraczać 60 % całkowitej kwoty kosztów kwalifikowanych projektu podanych w szczegółowym preliminarzu budżetowym. Każda dotacja wyniesie od 75.000 do 150.000 EUR.

Działania muszą się rozpocząć między 1 grudnia 2008 r. a 28 lutego 2009 r. Działania muszą się zakończyć przed 31 grudnia 2009 r. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 10 miesięcy.

4. Termin składania wniosków

Wnioski należy składać do Agencji nie później niż 1 lipca 2008 r.

5. Dalsze informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków, formularz wniosku i wszystkie związane z tym dokumenty dostępne są na stronie internetowej Agencji (EACEA):

http://eacea.ec.europa.eu/citizenship/index_en.htm

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnej wersji zaproszenia i należy złożyć je na przeznaczonych do tego celu formularzach.

______

(1) Odniesienie: Decyzja nr 1904/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiająca program "Europa dla Obywateli" na rzecz promowania aktywnego obywatelstwa europejskiego na lata 2007-2013 (Dz.U. L 378 z 27.12.2006, str. 32).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.104.37

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Streszczenie zaproszenia do składania wniosków EACEA/07/08 - Projekty obywatelskie - Program "Europa dla Obywateli" - Działanie 1, poddziałanie 2.1.
Data aktu: 25/04/2008
Data ogłoszenia: 25/04/2008