Skarga wniesiona w dniu 16 lutego 2007 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Królestwu Norwegii (Sprawa E-2/07).

Skarga wniesiona w dniu 16 lutego 2007 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Królestwu Norwegii

(Sprawa E-2/07)

(2007/C 99/15)

(Dz.U.UE C z dnia 3 maja 2007 r.)

Skarga przeciwko Królestwu Norwegii została wniesiona do Trybunału EFTA w dniu 16 lutego 2007 r. przez Urząd Nadzoru EFTA, reprezentowany przez Nielsa Fengera, Arne Torstena Andersena oraz Lornę Young, działających jako przedstawiciele Urzędu Nadzoru EFTA z siedzibą: 35, Rue Belliard, B-1040 Bruksela.

Skarżący występuje do Trybunału EFTA o:

1. stwierdzenie, że utrzymując w mocy przepisy zawarte w ustawie "Lov av 28. juli 1949 nr. 26 om Statens Pensjonskasse" odnoszącej się do uprawnieñ rentowych nabytych na podstawie okresów zatrudnienia przypadających po dniu 1 stycznia 1994 r., które to przepisy przewidują, że renta rodzinna należna wdowcowi, którego małżonka przystąpiła do Funduszu Emerytalno- Rentowego Służby Publicznej przed dniem 1 października 1976 r., podlega zmniejszeniu stosownie do innych posiadanych dochodów, podczas gdy w takich samych okolicznościach wdowa uzyskuje rentę rodzinna w pełnej wysokości, Królestwo Norwegii nie dopełniło zobowiązaż spoczywających na nim na mocy art. 69 ust. 1 Porozumienia EOG oraz art. 5 aktu, o którym mowa w pkt 20 załącznika XVIII Porozumienia EOG (dyrektywa Rady nr 86/378/EWG z dnia 24 lipca 1986 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w systemach zabezpieczenia społecznego pracowników, zmienionej dyrektywą Rady 96/97/WE z dnia 20 grudnia 1996 r.) dostosowanym przez protokół 1 do tego porozumienia,

oraz

2. obciążenie Królestwa Norwegii kosztami postępowania.

Kontekst prawny i faktyczny oraz zarzuty przytoczone w sprawie:

– sprawa dotyczy przepisów zawartych w norweskiej ustawie o świadczeniach rentowych pracowników służby publicznej dotyczących uprawnień rentowych wdowców, których małżonki przystąpiły do Funduszu Emerytalno-Rentowego Służby Publicznej przed dniem 1 października 1976 r., na mocy których:

– renta rodzinna przysługująca wdowcom podlega zmniejszeniu stosownie do innych posiadanych dochodów;

– natomiast wdowy w takich samych okolicznościach uzyskują rentę rodzinną w pełnej wysokości.

– art. 69 ust. 1 Porozumienia EOG przewiduje, że mężczyźni i kobiety otrzymują równe wynagrodzenie za taką samą pracę.

– art. 5 aktu, o którym mowa w pkt 20 załącznika XVIII do Porozumienia EOG (dyrektywa Rady nr 86/378/EWG z dnia 24 lipca 1986 r.), reguluje zastosowanie zasady równego traktowania w systemach zabezpieczenia społecznego pracowników.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024