Powiadomienia przekazane przez Republikę Bułgarii w sprawie wzajemności wizowej.

Powiadomienia przekazane przez Republikę Bułgarii w sprawie wzajemności wizowej(1)

(2007/C 75/03)

(Dz.U.UE C z dnia 3 kwietnia 2007 r.)

Bruksela, 13 lutego 2007 r.

Sprawa nr 429

Stałe Przedstawicielstwo Republiki Bułgarii przy Unii Europejskiej składa wyrazy szacunku Radzie Unii Europejskiej i zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 851/2005 zmieniającym rozporządzenie (WE) nr 539/2001 w odniesieniu do mechanizmu wzajemności oświadcza, że obywatele Republiki Bułgarii podlegają obowiązkowi wizowemu w odniesieniu do następujących państw trzecich wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 539/2001: Australii, Boliwii, Brunei, Kanady, Meksyku, Nowej Zelandii, Panamy, Singapuru i Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Kostaryka i Malezja zwalniają obywateli bułgarskich z obowiązku wizowego na okres trzydziestu dni, co nie może być uważane za pełną wzajemność.

Republika Bułgarii podpisała umowy o ruchu bezwizowym z Izraelem i Paragwajem, które nie obowiązują z racji toczących się procedur ratyfikacji. Obywatele bułgarscy nadal podlegają obowiązkowi wizowemu w odniesieniu do tych dwóch państw, co stanowi także chwilowy brak wzajemności.

Nota werbalna o identycznym brzmieniu zostanie także wysłana do Komisji Europejskiej.

Stałe Przedstawicielstwo Republiki Bułgarii pragnie skorzystać z okazji i ponownie złożyć Radzie Unii Europejskiej wyrazy najgłębszego szacunku.

Bruksela, 26 lutego 2007 r.

Sprawa nr 429A

Stałe Przedstawicielstwo Bułgarii przy Unii Europejskiej składa wyrazy szacunku Sekretariatowi Generalnemu Rady Unii Europejskiej i w dodatku do noty werbalnej Stałego Przedstawicielstwa nr 429 z dnia 13.2.2007 r. i zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady nr 851/2005 uzupełniającego rozporządzenie nr 539/2001 w odniesieniu do mechanizmu wzajemności oświadcza, że od dnia 11 marca 2007 r. obywatele bułgarscy są zwolnieni z obowiązku wizowego w zakresie tranzytu i krótkich pobytów do 90 dni w Stanach Zjednoczonych Meksyku w ciągu sześciu miesięcy od dnia pierwszego wjazdu.

Nota werbalna o identycznym brzmieniu została także wysłana do Komisji Europejskiej.

Stałe Przedstawicielstwo Republiki Bułgarii pragnie skorzystać z okazji i ponownie złożyć Radzie Unii Europejskiej wyrazy najgłębszego szacunku.

______

(1) Niniejsze powiadomienia są publikowane zgodnie z art. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 851/2005 (Dz.U. L 141 z 4.6.2005, str. 3) zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 539/2001 (Dz.U. L 81 z 21.3.2001, str. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024