Sprawa T-29/07: Skarga wniesiona w dniu 9 lutego 2007 r. - Lactalis Gestion Lait i Lactalis Investissements przeciwko Radzie.

Skarga wniesiona w dniu 9 lutego 2007 r. - Lactalis Gestion Lait i Lactalis Investissements przeciwko Radzie

(Sprawa T-29/07)

(2007/C 69/56)

Język postępowania: francuski

(Dz.U.UE C z dnia 24 marca 2007 r.)

Strony

Strona skarżąca: Lactalis Gestion Lait SNC i Lactalis Investissements SNC (Laval, Francja) (przedstawiciel: A. Philippart, adwokat)

Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej

Żądania strony skarżącej

– stwierdzenie, że zgodnie z art. 1 zdanie pierwsze dyrektywy 67/227/EWG oraz wyjaśnieniem zawartym w motywie czwartym, państwa członkowskie są zobowiązane uchylić i zastąpić obecny system wielofazowych kaskadowych podatków obrotowych, które zakłócają konkurencję i ograniczają handel między państwami członkowskimi;

– stwierdzenie, że zgodnie z art. 1 zdanie trzecie dyrektywy 67/227/EWG oraz wyjaśnieniem zawartym w motywie ósmym, zakazuje się państwom członkowskim (dotychczasowym lub nowym) podtrzymywania lub wprowadzania środków przewidujących wyrównanie do jednakowej stawki podatków obrotowych od przywozu lub wywozu w handlu między państwami członkowskimi;

– stwierdzenie, że zgodnie z art. 1 pierwszej dyrektywy 67/227/EWG system wielofazowych podatków kaskadowych zostaje zastąpiony wspólnym systemem podatku VAT oraz, że od tej pory podtrzymywanie lub wprowadzanie wielofazowych podatków kaskadowych, które zakłócają konkurencję i ograniczają handel między państwami członkowskimi jest zakazane;

– stwierdzenie, że wbrew celowi jakiemu ma służyć, dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej uchylając pierwszą dyrektywę 67/227/EWG, z wyjątkiem art. 2 zawierającego definicję podatku VAT, sprawia, że obraz obowiązujących przepisów dotyczących podatku VAT jest niekompletny i błędny oraz narusza harmonizację przepisów dotyczących podatków obrotowych;

– stwierdzenie, że uchylając wszelkie odniesienia do zasady, zgodnie z którą wielofazowe podatki kaskadowe są zakazane, i zezwalając tym samym na podtrzymanie i ponowne wprowadzenie podatków obrotowych, które mogą zakłócać konkurencję i ograniczać handel między państwami członkowskimi Rada naruszyła cele określone w art. 3 i 93 WE oraz narusza bezpośrednio i indywidualnie interesy skarżących;

– stwierdzenie nieważności art. 411 ust. 1 dyrektywy 2006/112/WE w zakresie w jakim uchyla on motyw czwarty i ósmy oraz art. 1 zdanie pierwsze i trzecie dyrektywy Rady 67/227/WE oraz narusza w sposób oczywisty art. 3 i 93 WE;

– obciążenie Rady kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

W drodze niniejszej skargi skarżące żądają stwierdzenia nieważności art. 411 ust. 1 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej(1) w zakresie w jakim uchyla on art. 1 zdanie pierwsze i trzecie dyrektywy Rady 67/227/WE z dnia 11 kwietnia 1967 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych(2), który przewiduje uchylenie i zakaz podtrzymywania lub wprowadzania wielofazowych podatków kaskadowych.

Skarżące twierdzą, że przyjmując dyrektywę Rada naruszyła cele traktatu określone w art. 3 i 93 WE, które przewidują harmonizację przepisów odnoszących się do podatków obrotowych. Skarżące podnoszą również, że uchylenie dyrektywy 67/227/WE przez dyrektywę 2006/112/WE spowoduje podważenie zasady zakazującej wielofazowych podatków kaskadowych, które zdaniem skarżących ze swej natury mogą powodować zakłócenie konkurencji oraz ograniczenie handlu między państwami członkowskimi.

______

(1) Dz.U. L 347, str. 1.

(2) Dz.U. L 71, str. 1301.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024