Opinia Komitetu Doradczego ds. koncentracji wydana na 143. posiedzeniu dotycząca projektu decyzji odnoszącej się do sprawy COMP/M.4094 - Ineos/BP Dormagen - Sprawozdawca: Francja.

Opinia Komitetu Doradczego ds. koncentracji wydana na 143. posiedzeniu w dniu 28 lipca 2006 r. dotycząca projektu decyzji odnoszącej się do sprawy COMP/M.4094 - Ineos/BP Dormagen

Sprawozdawca: Francja

(2007/C 54/04)

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2007 r.)

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszone działanie stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady nr 139/2004.
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że działanie to ma wymiar wspólnotowy.
3.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją w sprawie określenia następujących właściwych rynków:

a) do celów przedmiotowej sprawy: tlenek etylenu stanowi właściwy rynek produktowy tylko w celu odróżnienia go od oczyszczonego tlenku etylenu.

b) nie jest konieczne dokonanie rozróżnienia między podażą zakładową (za pośrednictwem rurociągu) i pozazakładową (koleją lub transportem drogowym) tlenku etylenu, ponieważ typ podaży nie wpłynąłby na wyniki analizy porównawczej. (Jeden członek wstrzymuje się od głosu).

c) nie jest konieczne przeprowadzenie dalszego podziału glikoli etylenowych na ich różne typy.

d) Do celów oceny połączenia przedsiębiorstw nie jest konieczne ostateczne zdefiniowanie dokładnego rynku geograficznego etylenu i tlenku etylenu, a geograficzny rynek glikolu etylenowego obejmuje co najmniej cały obszar EOG.

4.
Komitet Doradczy zgadza się z analizą Komisji, że należy zezwolić na działanie:

a) w odniesieniu do tlenku etylenu:

a.1. Rynek sprzedaży oczyszczonego tlenku metylenu jest rynkiem, na który koncentracja wywrze wpływ.

a.2. Konkurujące przedsiębiorstwa mogą zwiększyć swoją produkcję, jeżeli połączony podmiot jednostronnie podwyższy ceny. (Jeden członek wstrzymuje się od głosu).

a.3. Prognozowany rozwój mocy produkcyjnych poszerzy bieżącą nadmierną zdolność produkcyjną i umożliwi konkurentom reakcję na ryzyko podwyższenia cen przez połączony podmiot.

a.4. W konsekwencji działanie nie wpłynie na konkurencję na rynku tlenku etylenu.

b) w odniesieniu do glikolu etylenowego:

b.1. Na tym rynku połączony podmiot nie będzie miał pozycji dominującej.

b.2. W konsekwencji działanie nie wpłynie na konkurencję na rynku glikolu etylenowego.

c) w odniesieniu do integracji pionowej:

c.1. Działanie nie ma wpływu na górny segment rynku etylenu stosowanego do produkcji tlenku etylenu.

c.2. Działanie nie ma wpływu na dolne segmenty rynków pochodnych tlenku etylenu (za wyjątkiem glikoli etylenowych).

5.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że w związku z powyższym proponowane działanie nie zakłóci znacząco skutecznej konkurencji na wspólnym rynku lub znacznej jego części i tym samym można uznać je za zgodne w rozumieniu art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 1 rozporządzenia Rady nr 139/2004 w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw i porozumienia EOG.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024