Zaproszenie do składania ofert na stanowisko członka komitetu naukowego Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA).

Zaproszenie do składania ofert na stanowisko członka komitetu naukowego Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) 1

(2007/C 307/16)

(Dz.U.UE C z dnia 18 grudnia 2007 r.)

Niniejsze zaproszenie skierowane jest do ekspertów posiadających wymagane, aktualne doświadczenie w jednej lub więcej z dyscyplin naukowych w dziedzinie praw podstawowych zainteresowanych członkostwem w komitecie naukowym Agencji.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 168/2007 z dnia 15 lutego 2007 r. (zwanego dalej "rozporządzeniem") ustanawiającego Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej(1) (zwaną dalej "Agencją"), zarząd Agencji mianuje członków komitetu naukowego, w którego skład wchodzi jedenaście niezależnych osób o wysokich kompetencjach w dziedzinie praw podstawowych.

Rola komitetu naukowego

Zgodnie z art. 14 ust. 5 rozporządzenia wyżej wspomniany komitet naukowy zapewnia wysoką wartość merytoryczną prac Agencji i kieruje nimi tak, by osiągnąć ten cel.

Z tego względu dyrektor Agencji zaangażuje komitet naukowy w prace nad przygotowaniem wszystkich projektów dokumentów zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. a) - f) i h) rozporządzenia, w związku z:

1. gromadzeniem, rejestrowaniem, analizą i rozpowszechnianiem istotnych, obiektywnych, rzetelnych i porównywalnych informacji oraz danych dotyczących praw podstawowych, w tym wyników badań i monitorowania przekazanych przez państwa członkowskie, instytucje Unii Europejskiej oraz organy, biura i agencje Wspólnoty i Unii Europejskiej, ośrodki badawcze, organy krajowe, organizacje pozarządowe, kraje trzecie i organizacje międzynarodowe, a w szczególności właściwe organy Rady Europy;

2. opracowywaniem metod i standardów w celu poprawy porównywalności, obiektywności i rzetelności danych dotyczących praw podstawowych na szczeblu europejskim, we współpracy z Komisją i państwami członkowskimi;

3. prowadzeniem badań naukowych i sondaży, wykonywaniem opracowań przygotowawczych i badań wykonalności w zakresie kwestii związanych z prawami podstawowymi

4. formułowaniem i publikacją wniosków oraz opinii na temat szczegółowych zagadnień ze sfery praw podstawowych;

5. publikacją rocznych sprawozdań na temat kwestii praw podstawowych, które objęte są zakresem działania Agencji, zawierających przykłady dobrych praktyk;

6. publikacją sprawozdań tematycznych opartych na analizach, badaniach i sondażach prowadzonych przez Agencję;

7. opracowaniem strategii komunikacyjnej oraz propagowaniem dialogu ze społeczeństwem obywatelskim w celu zwiększenia świadomości opinii publicznej w zakresie praw podstawowych oraz aktywnego rozpowszechniania informacji o pracach Agencji.

Zgodnie z art. 14 ust. 5 rozporządzenia komitet naukowy powinien przystąpić do prac nad przygotowywaniem tych dokumentów na odpowiednio wczesnym etapie.

Skład komitetu naukowego

Zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia zarząd Agencji zapewnia równą reprezentację geograficzną mianowanych przez siebie członków komitetu naukowego. Ponadto zarząd powinien dążyć do osiągnięcia równowagi płci wśród członków komitetu naukowego. Przywiązuje również należytą uwagę do reprezentacji poszczególnych dyscyplin naukowych w celu pokrycia całego obszaru kompetencji komitetu naukowego.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia członkowie zarządu Agencji nie mogą być członkami komitetu naukowego.

Członkowie komitetu naukowego powinni być ekspertami w jednej lub większej liczbie dyscyplin naukowych związanych z prawami człowieka, między innymi w zakresie:

– nauk humanistycznych i społecznych,

– nauk politycznych,

– nauk prawnych,

– statystyki,

– komunikacji i mediów.

Posiedzenia komitetu naukowego

Zgodnie z art. 14 ust. 6 rozporządzenia, posiedzenia plenarne komitetu naukowego są zwoływane cztery razy w roku. Zwyczajowym miejscem posiedzeń jest siedziba Agencji w Wiedniu, wyjątkowo mogą odbywać się w innych miejscach. Od członków komitetu oczekuje się znacznego nakładu czasu i pracy.

Jeżeli członek komitetu naukowego nie pojawi się na trzech kolejnych stałych posiedzeniach komitetu, jego członkostwo wygasa.

Członkom komitetów naukowych przysługuje honorarium w związku z uczestnictwem w pracach komitetu naukowego. Wysokość honorarium oblicza się według następujących zasad:

– honorarium za uczestnictwo w posiedzeniach wynosi: za całodzienną obecność - 450 EUR; za obecność na posiedzeniu w godzinach porannych lub popołudniowych - 225 EUR;

– w odniesieniu do zagadnień wymagających nie mniej niż jednego dnia pracy nad przygotowaniem projektu opinii honorarium wynosi 450 EUR, po uprzednim uzyskaniu pisemnej zgody przewodniczącego komitetu(2);

– w uzasadnionych przypadkach i w zależności od dostępności środków budżetowych ta ostatnia suma może wyjątkowo wzrosnąć do 600 EUR w odniesieniu do zagadnień szczególnie wymagających pod względem nakładu pracy, o wysokim stopniu złożoności i multidyscyplinarnym charakterze.

Poza tym członkowie otrzymują zwrot kosztów przejazdu i pobytu zgodnie z zasadami zwrotu kosztów przyjętymi przez Agencję.

Wymagane kwalifikacje

Kandydaci na członków komitetu naukowego muszą posiadać:

– ukończone studia podyplomowe na odpowiednim kierunku,

– siedmioletnie doświadczenie w zagadnieniach z obszaru praw podstawowych w kontekście takich dyscyplin naukowych, jak nauki humanistyczne i społeczne, nauki polityczne, prawo, statystyka, komunikacja i media, po uzyskaniu stopnia naukowego określonego powyżej,

– obywatelstwo jednego z państw członkowskich UE,

– gruntowną znajomość co najmniej jednego z języków urzędowych Unii Europejskiej i zadowalającą znajomość innego języka urzędowego UE.

Kryteria wyboru

Wymagania brane pod uwagę w procesie selekcji członków komitetu naukowego są następujące:

– doświadczenie w sporządzaniu opinii naukowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym,

– doświadczenie zawodowe w niezależnej ocenie eksperckiej prac naukowych związanych ze sferą zainteresowań Agencji w środowisku multidyscyplinarnym i międzynarodowym,

– udokumentowane doświadczenie w pracy naukowej w dziedzinach objętych mandatem Agencji,

– doświadczenie w organizacji badań naukowych i zarządzaniu ich przebiegiem,

– gruntowna znajomość języka angielskiego będzie dodatkowym atutem,

– stopień doktora będzie dodatkowym atutem.

Przy wyborze będzie również brana pod uwagę potrzeba zapewnienia równej reprezentacji geograficznej i równowagi płci.

Niezależność i oświadczenie o zobowiązaniu

Na członków komitetu naukowego mianuje się konkretne osoby. Członkowie składają oświadczenie, że będą działać niezależnie i bezstronnie.

Procedura selekcji, mianowanie i kadencja

Zgłoszenia spełniające wymogi kwalifikacji Agencja poddaje ocenie porównawczej na podstawie wyżej wymienionych kryteriów wyboru.

Dyrektor Agencji przewodniczy komisji prekwalifikacyjnej, złożonej z kierowników jednostek Agencji i osoby wyznaczonej przez Radę Europy. Ponadto w pracach komisji może uczestniczyć dwóch członków zarządu Agencji w charakterze obserwatorów. Komisja prekwalifikacyjna sprawdza, czy kandydaci spełniają określone wymogi kwalifikacyjne. Następnie komisja ocenia każdą kandydaturę na podstawie kryteriów wyboru.

Rada wykonawcza Agencji ocenia wszystkich kandydatów na podstawie ustalonych kryteriów wyboru oraz przedkłada zarządowi Agencji listę najlepszych kandydatów. Lista zawiera więcej niż jedenaście, ale mniej niż dwadzieścia dwa nazwiska.

Zarząd Agencji, po konsultacji z właściwą komisją Parlamentu Europejskiego, mianuje członków komitetu naukowego z listy przedłożonej przez radę wykonawczą. Pozostałych kandydatów z listy umieszcza się na liście rezerwowej. Kandydaci z listy rezerwowej mogą zastąpić członków komitetu, którzy zrezygnują z członkostwa lub utracą zdolność do sprawowania funkcji. Jednakże zgodnie z art. 14 ust. 1 rozporządzenia, zarząd Agencji ponownie uruchamia procedurę identyczną z procedurą mianowania pierwotnych członków, konsultując się z właściwą komisją Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 rozporządzenia kadencja członków komitetu naukowego trwa pięć lat, bez możliwości ponownego mianowania.

Równość szans

Agencja stosuje politykę równości szans Unii Europejskiej i przyjmuje zgłoszenia bez względu na wiek, rasę, przekonania polityczne, światopoglądowe, religijne, płeć lub orientację seksualną, niepełnosprawność, stan cywilny, bądź sytuację rodzinną kandydatów. Agencja aktywnie zachęca kobiety do wysyłania zgłoszeń.

Procedura zgłoszenia

Uprasza się zainteresowanych kandydatów do wysyłania listu motywacyjnego wraz z wypełnionymi formularzami zgłoszenia dostępnymi pod adresem http://fra.europa.eu, z załączonym wykazem publikacji naukowych w formie książek i artykułów prasowych zweryfikowanych przez niezależnych ekspertów oraz streszczeniami 10 artykułów najbardziej związanych z tematyką prac komitetu. Na późniejszym etapie Agencja może zażądać dalszych dokumentów na poparcie kandydatury.

Podania, listy motywacyjne i dokumenty towarzyszące (wykazy publikacji i streszczenia) należy przesyłać pocztą elektroniczną na adres:

recruitment@fra.europa.eu

Uwaga: Wszelkie dane osobowe zebrane na potrzeby procedury selekcji zostaną użyte wyłącznie do celów tej procedury i w żadnym przypadku nie będą przekazywane osobom trzecim. Dostarczone dane będą traktowane ściśle poufnie, z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Wszystkie dokumenty przekazane w toku procedury selekcji trafią do akt Agencji i nie będą zwracane kandydatom. Dokumenty zgłoszeniowe będą przechowywane tak długo, jak to konieczne do wypełnienia obowiązków nałożonych procedurami audytu/ kontroli stosowanymi w Agencji.

Termin końcowy składania zgłoszeń

Termin składania zgłoszeń upływa 29 stycznia 2008 r. o północy, czasu lokalnego w Wiedniu (decydują wskazania daty i godziny wiadomości elektronicznej). Agencja zastrzega sobie prawo do nieuwzględniania zgłoszeń nadesłanych po terminie.

Kandydaci, z którymi Agencja nie skontaktuje się do 28 marca 2008 r. mogą uznać swoje zgłoszenia za odrzucone.

Osoba do kontaktów

Eleni Karakitsou

Kierownik Działu Personalnego

E-mail: eleni.karakitsou@fra.europa.eu

______

(1) Dz.U. L 54 z 22.2.2007, str. 1.

(2) Kwota wypłacana niezależnym ekspertom przez DG RDT.

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 22 grudnia 2007 r. (Dz.U.UE.C.07.314.52).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024