Program "Młodzież w działaniu" na lata 2007-2013 - Publikacja przewodnika programowego stan z 1 stycznia 2008 r.

Program "Młodzież w działaniu" na lata 2007-2013 - Publikacja przewodnika programowego stan z 1 stycznia 2008 r.

(2007/C 304/09)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2007 r.)

Wstęp

W dniu 15 listopada 2006 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły decyzję nr 1719/2006 /WE(1) ustanawiającą program "Młodzież w działaniu" na lata 2007-2013. Wytyczne dotyczące wdrażania tego programu oraz wskazówki dla potencjalnych beneficjentów ubiegających się o wspólnotowe dotacje zostały zawarte w przewodniku programowym "Młodzież w działaniu".

I. Ostrzeżenie

Przewodnik programowy nie jest prawnie wiążący dla Komisji.

Wdrożenie programu "Młodzież w działaniu" w 2008 r. przewidziane w przewodniku programowym będzie zależne od przyjęcia budżetu Unii Europejskiej na rok 2008 przez władzę budżetową.

II. Cele i priorytety

Ogólne cele ustanowione w podstawie prawnej programu "Młodzież w działaniu" są następujące:

– upowszechnianie aktywnej postawy obywatelskiej młodzieży, a szczególnie jej europejskiej postawy obywatelskiej,

– rozwój solidarności i wspieranie tolerancji wśród młodzieży, szczególnie w celu wzmocnienia spójności społecznej Unii Europejskiej,

– wspieranie wzajemnego zrozumienia młodzieży z różnych krajów,

– przyczynianie się do podnoszenia jakości systemów wspierających działania młodzieży oraz do rozwoju zdolności organizacyjnej społeczeństwa obywatelskiego w tematyce związanej z młodzieżą,

– wspieranie współpracy europejskiej w tematyce związanej z młodzieżą.

Te ogólne cele powinny byś wdrażane na poziomie projektów z uwzględnieniem następujących stałych priorytetów:

– Postawa obywatelska

– Udział młodych ludzi

– Różnorodność kulturowa

– Integracja mniej uprzywilejowanej młodzieży

III. Struktura programu "Młodzież w działaniu"

W celu osiągnięcia założonych celów, w programie "Młodzież w działaniu" przewidziano pięć działań operacyjnych.

Działanie 1 - Młodzież dla Europy

Przewodnik programowy przewiduje wsparcie dla następujących działań:

– Działanie 1.1 - Wymiany młodzieżowe: Wymiany młodzieżowe oferują grupom młodych ludzi z różnych krajów możliwość spotkania się i wzajemnego poznawania swoich kultur. Grupy wspólnie planują wymiany młodzieży skupione wokół zagadnień interesujących dla wszystkich uczestników.

– Działanie 1.2 - Inicjatywy młodzieżowe: Inicjatywy młodzieżowe wspierają projekty grupowe stworzone na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Wspierają one także tworzenie sieci podobnych projektów obejmujących różne kraje, mając na celu wzmocnienie europejskiego aspektu tych projektów oraz poprawę współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi ludźmi.

– Działanie 1.3 - Projekty Młodzieżowe Demokracja: Projekty Młodzieżowe Demokracja wspierają udział młodych osób w życiu demokratycznym ich lokalnej, regionalnej i krajowej społeczności, a także ich udział w życiu demokratycznym w wymiarze międzynarodowym.

Działanie 2 - Wolontariat europejski

Działanie to wspiera uczestnictwo młodzieży w różnych formach wolontariatu, zarówno w Unii Europejskiej jak i poza nią. W ramach tego działania młodzi ludzie wykonują za granicą - indywidualnie bądź grupowo

– zajęcia, za które nie otrzymują zapłaty.

Działanie 3 - Młodzież na świecie

Przewodnik programowy przewiduje wsparcie dla następującego działania:

– Działanie 3.1 - Współpraca z krajami sąsiadującymi Unii Europejskiej: to działanie wspiera projekty

realizowane we współpracy z partnerskimi krajami sąsiadującymi, tj. wymiany młodzieżowe oraz tworzenie sieci związanych z tematyką młodzieżyw tematyce związanej z młodzieżą.

Działanie 4 - Systemy wsparcia młodzieży

Przewodnik programowy przewiduje wsparcie dla następującego działania:

– Działanie 4.3 - Szkolenia i tworzenie sieci jednostek zaangażowanych w pracę z młodzieżą i w działalność organizacji młodzieżowych To działanie wspiera zwłaszcza wymianę doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk oraz działania, które ułatwią tworzenie trwałych i dobrej jakości projektów, partnerstwa i sieci.

Działanie 5 - Wsparcie europejskiej współpracy w dziedzinie młodzieży

Przewodnik programowy przewiduje wsparcie dla następującego działania:

– Działanie 5.1 - Spotkania młodzieży i osób odpowiedzialnych za politykę młodzieżową: to działanie wspiera współpracę, seminaria i zorganizowany dialog pomiędzy młodymi ludźmi, osobami angażującymi się w pracę na rzecz młodzieży oraz osobami odpowiedzialnymi za politykę w sprawach młodzieży.

IV. Kwalifikujący się kandydaci

Wnioski są składane przez:

– organizacje o charakterze niezarobkowym lub organizacje pozarządowe,

– organy publiczne, lokalne lub regionalne,

– nieformalne grupy młodych ludzi,

– organy działające na poziomie europejskim w dziedzinie młodzieży,

– międzynarodowe organizacje o charakterze niezarobkowym,

– organizacje o charakterze zarobkowym organizujące wydarzenia w dziedzinie młodzieży, sportu lub kultury.

Wnioskodawcy powinni posiadać osobowość prawną w jednym z krajów objętych programem lub w jednym z partnerskich krajów sąsiadujących na zachodnich Bałkanach.

Niektóre działania tego Programu są jednak skierowane do węższej liczby kandydatów.. Kwalifikowalność kandydatów składających wnioski jest zatem indywidualnie ustalona w przewodniku programowym dla każdego działania.

V. Kraje uprawnione do składania wniosków

Program jest otwarty dla następujących krajów:

a) państw członkowskich UE;

b) państw EFTA, będących członkami EOG, zgodnie z przepisami Porozumienia o EOG (Islandia, Lichtenstein i Norwegia);

c) krajów kandydujących posiadających strategię przedakcesyjną, zgodnie z zasadami ogólnymi oraz ogólnymi warunkami i postanowieniami określonymi w umowach ramowych zawartych z tymi krajami dotyczącymi ich uczestnictwa w programach wspólnotowych;

d) krajów trzecich, które podpisały umowy ze Wspólnotą w zakresie dotyczącym młodzieży.

Niektóre działania programu są jednak skierowane do węższej liczby kandydatów. Kwalifikowalność kandydatów składających wnioski jest zatem indywidualnie ustalona w Przewodniku programowym dla każdego działania.

VI. Budżet i czas trwania

Łączny budżet programu na lata 2007-2013 wynosi 885 mln EUR. Wysokość budżetu rocznego zależy od decyzji władzy budżetowej.

VII. Informacje dodatkowe

Dodatkowe informacje, w tym terminy składania wniosków o dotacje, można znaleźć w przewodniku programowym "Młodzież w działaniu" na następujących stronach internetowych:

http://ec.europa.eu/youth

http://eacea.ec.europa.eu/youth/index_en.htm

______

(1) Dz.U. L 30 z 24.11.2006, str. 6.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024