Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/34/07 dot. wdrożenia Okna Współpracy Zewnętrznej Erasmus Mundus w roku akademickim 2008/2009 - Program działań Wspólnoty na rzecz promocji współpracy pomiędzy szkołami wyższymi oraz wymiany studentów, badaczy i kadry naukowej z państw członkowskich UE i państw trzecich.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/34/07

dot. wdrożenia Okna Współpracy Zewnętrznej Erasmus Mundus w roku akademickim 2008/2009

Program działań Wspólnoty na rzecz promocji współpracy pomiędzy szkołami wyższymi oraz wymiany studentów, badaczy i kadry naukowej z państw członkowskich UE i państw trzecich

(2007/C 291/06)

(Dz.U.UE C z dnia 5 grudnia 2007 r.)

Należy zwrócić uwagę, że wdrożenie niniejszego zaproszenia do składania wniosków zależy od
i) przyjęcia środków z budżetu wspólnotowego na 2008 r. odnoszących się do niniejszych działań, oraz
ii) formalnego przyjęcia dokumentów programowych dla odnośnych działań i odnośnych decyzji finansowych.

1. Cele i opis

Okno Współpracy Zewnętrznej Erasmus Mundus ma na celu wzajemne wzbogacenie i lepsze zrozumienie pomiędzy Unią Europejską i państwami trzecimi. Program został opracowany w celu wzmocnienia współpracy instytucjonalnej szkół wyższych, między Unią Europejską a państwami trzecimi, poprzez mobilność rozumianą jako wymiana studentów i pracowników naukowych w celu studiowania, nauczania, prowadzenia szkoleń i badań.

Program pokryje następujące działania i koszty:

Ustanowienie partnerstw instytucjonalnych pomiędzy szkołami wyższymi w Unii Europejskiej i państwach trzecich obejmujących dwa rodzaje działalności:

organizację mobilności indywidualnej studentów, badaczy oraz pracowników naukowych szkół wyższych,

wdrożenie mobilności indywidualnej. Rodzaje mobilności i szkół objętych niniejszym zaproszeniem:

– Studenci: studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i postdoktoranckie,

– Pracownicy akademiccy: wymiana w celu nauczania, praktycznych szkoleń i badań; szkolenia praktyczne i badania.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy oraz beneficjenci

Wnioskodawcy to uniwersytety lub europejskie szkoły wyższe posiadające partnerstwo z maksymalnie 20 instytucjami partnerskimi.

W skład partnerstw wchodzą europejskie szkoły wyższe w posiadaniu Karty Erasmusa przed publikacją niniejszego zaproszenia, oraz uznane i akredytowane przez władze krajowe szkoły wyższe w państwach trzecich.

3. Kwalifikujące się kraje

Działania muszą być realizowane w jednym z krajów spełniających warunki niniejszego zaproszenia. Kwalifikujące się kraje/regiony należą do jednej z trzech poniższych grup:

– 27 państw członkowskich Unii Europejskiej,

– Kraje kandydujące do UE (Chorwacja i Turcja) oraz państwa EWG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia),

– Następujące państwa trzecie oraz regiony geograficzne:

Brazylia, Chile, Meksyk, Rosja, Indie, kraje sąsiadujące na południu i na wschodzie, region Środkowego Wschodu, republiki Azji Centralnej, grupa państw AKP (Afryka, Karaiby i region Pacyfiku), region Bałkanów Zachodnich oraz region azjatycki.

4. Dostępny budżet

Szacowana suma ogółem przeznaczona na działania objęte niniejszym zaproszeniem wynosi 100,348 mln EUR, wg podziału na następujące regiony geograficzne i kraje:

Okna geograficzne Szacowana suma ogółem
Południowa część basenu śródziemnomorskiego i Europa Wschodnia oraz Rosja 33,528 mln EUR
Jemen, Iran, Irak 3 mln EUR
Republiki Azji Centralnej 5 mln EUR
Państwa AKP - Afryka, Karaiby i region Pacyfiku 5 mln EUR
Bałkany Zachodnie 6 mln EUR
Azja - poszczególne regiony 20 mln EUR
Indie 9,6 mln EUR
Brazylia 9,3 mln EUR
Chile 4,92 mln EUR
Meksyk 4 mln EUR

5. Termin

Ostateczny termin składania wniosków upływa w dniu

15 lutego 2008 r.

6. Dalsze informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe są dostępne na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/call/index.htm

Zgłoszenia muszą spełniać wymagania przedstawione w pełnym tekście zaproszenia i należy je składać na przewidzianych do tego celu formularzach.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.291.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/34/07 dot. wdrożenia Okna Współpracy Zewnętrznej Erasmus Mundus w roku akademickim 2008/2009 - Program działań Wspólnoty na rzecz promocji współpracy pomiędzy szkołami wyższymi oraz wymiany studentów, badaczy i kadry naukowej z państw członkowskich UE i państw trzecich.
Data aktu: 05/12/2007
Data ogłoszenia: 05/12/2007