Protokół posiedzenia w dniu 27 czerwca 2007 r., środa.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 27 CZERWCA 2007 R., ŚRODA

(2007/C 254/03)

(Dz.U.UE C z dnia 26 października 2007 r.)

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 9.12)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: René RADEMBINO-CONIQUET

Współprzewodniczący

1. Zastępcy

Współprzewodniczący ogłosił następujące zastępstwa: Maria Badia i Cutchet (za Kadera Arifa), Robert Goebbels (za Elisę Ferreirę), Alain Hutchinson (za Dariusza Rosatiego), Luisa Morgantini (za Jensa Holma) i Tadeusz Zwiefka (za Raymonda Langendriesa).

2. Komunikaty współprzewodniczącego

Współprzewodniczący wyraził podziękowania Heidemarie Wieczorek-Zeul, urzędującej przewodniczącej Rady UE za gościnność.

3. Zatwierdzenie protokołów posiedzeń w dniu 25 czerwca, poniedziałek, w godzinach popołudniowych, i 26 czerwca 2007 r., wtorek, w godzinach rannych

Protokoły zostały zatwierdzone.

4. Sprawozdanie partnerów gospodarczych i społecznych

P. Akouete (grupy interesów społeczno-gospodarczych AKP-UE) wygłosił oświadczenie na temat zasobów ludzkich na rzecz rozwoju.

Głos zabrali: Robert Goebbels, Joseph Mugambe (Uganda) i Boyce Sebetela (Botswana).

5. Zagadnienie pilne nr 2: sytuacja w Zimbabwe (bez rezolucji)

Głos zabrali: Rolf Berend, p. Straker (St Vincent i Grenadyny), Emanuel Jardim Fernandes, Peya Mushelenga (Namibia), Gay Mitchell, p. Top (Gwinea), Bornito de Sousa (Angola), p. Thwala (Suazi), Salomon Nguema Owono (Gwinea Równikowa), Glenys Kinnock, współprzewodnicząca, Ibrahim Matola (Malawi), Boyce Sebetela (Botswana), Michael Gahler, p. Mafura (Lesotho), p. Lola Kisanga (Demokratyczna Republika Konga), Garang Deng

Dekuek (Sudan), Teshoma Toga (Etiopia) i Nita Deerpalsing (Mauritius).

Współprzewodniczący ogłosił, że dyskusja w sprawie sytuacji w Zimbabwe będzie kontynuowana w ramach Prezydium we wrześniu, i wyraził nadzieję, że marszałek parlamentu Zimbabwe zmieni do tej pory swoje stanowisko i wyrazi zgodę na misję rozpoznawczą WZP.

6. Sprawozdanie Michaela Gahlera i Evelyne B. Cheron (Haiti) - Dobre zarządzanie, przejrzystość i odpowiedzialność w korzystaniu z zasobów naturalnych w krajach AKP (AKP-UE/3937/07/wersja ostateczna)

Komisja Spraw Politycznych

Evelyne B. Cheron (Haiti) i Michael Gahler przedstawili sprawozdanie.

Głos zabrali: Athanassios Theodorakis (Komisja Europejska), Marie-Hélène Aubert, John Bowis, Joseph Mugambe (Uganda), p. Straker (St. Vincent i Grenadyny), Salomon Nguema Owono (Gwinea Równikowa), Marie-Arlette Carlotti, Garang Deng Dekuek (Sudan), Seyni Oumarou (Niger), Johan Van Hecke, Bornito de Sousa (Angola), Karin Scheele, Boyce Sebetela (Botswana), Donald Ramotar (Gujana) i Milebou Aubusson (Gabon).

Evelyne B. Cheron (Haiti) i Michael Gahler podsumowali debatę.

7. Prezentacja raportu UNFPA: "Sytuacja ludności świata 2007", po której nastąpiła debata

Ralph Hakkert (główny doradca techniczny, UNFPA Brazylia) przedstawił raport.

Głos zabrali: Horst Schnellhardt, Linda McAvan, p. Thwala (Suazi), Glenys Kinnock i José Ribeiro e Castro.

Ralph Hakkert podsumował debatę.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 12.18)

RenéRADEMBINO-CONIQUETi Sir John KAPUTIN i
Glenys KINNOCK Dietmar NICKEL
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024