Nowe narodowe rewersy obiegowych monet euro.

Nowe narodowe rewersy obiegowych monet euro

(2007/C 248/08)

(Dz.U.UE C z dnia 23 października 2007 r.)

W dniu 10 lipca 2007 r. Rada Unii Europejskiej uznała, że Republika Malty spełnia warunki konieczne do przyjęcia euro z dniem 1 stycznia 2008 r.(1)

Od dnia 1 stycznia 2008 r. Republika Malty będzie zatem emitować monety euro, z zastrzeżeniem zgody Europejskiego Banku Centralnego co do wielkości emisji (patrz art. 106 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską).

Obiegowe monety euro mają status prawnego środka płatniczego w całej strefie euro. W celu poinformowania podmiotów obracających monetami w ramach swojej działalności, a także ogółu społeczeństwa, Komisja ogłasza wszystkie nowe wzory monet euro.(2)

Monety o nominałach 10, 20 i 50 centów oraz monety o nominałach 1 i 2 euro zostaną wyemitowane przez Republikę Malty z nowymi wspólnymi awersami.(3) Monety o najmniejszych nominałach (1, 2 i 5 centów) zostaną wyemitowane z oryginalnymi wspólnymi awersami, gdyż wspólne awersy dla tych nominałów nie zostały zmienione.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Państwo emitujące: Republika Malty

Początek emisji: styczeń 2008 r.

Opis wzorów:

1 EURO CENT - 2 EURO CENT - 5 EURO CENT

Pośrodku wewnętrznej części monet na tle horyzontalnego, dekoracyjnego pasa przedstawiono ołtarz prehistorycznej świątyni Imnajdra. Poniżej ołtarza wygrawerowano nazwę kraju (MALTA) oraz rok emisji (2008). Z prawej strony poniżej dekoracyjnego pasa umieszczono inicjały grawera (NGB). Motyw i napisy są otoczone przez dwanaście gwiazd flagi europejskiej.

10 EURO CENT - 20 EURO CENT - 50 EURO CENT

Pośrodku wewnętrznej części monet przedstawiono godło Malty. U góry, w formie przerwanego półkola wygrawerowano z lewej strony godła nazwę kraju (MALTA), a z prawej rok emisji (2008). Motyw i napisy są otoczone przez pierścień koncentrycznych kręgów, na którym umieszczono dwanaście gwiazd flagi europejskiej.

1 EURO - 2 EURO

Wewnętrzna część monety przedstawia na tle pionowych pasów krzyż maltański o ośmiu krańcach. Między sześcioma górnymi krańcami krzyża wygrawerowane są poszczególne litery słowa MALTA, a pomiędzy dwoma dolnymi krańcami wygrawerowany został rok emisji 2008. Na zewnętrznym otoku monety umieszczonych jest dwanaście gwiazd flagi europejskiej.

Napis na krawędzi monety o nominale 2 EUR: 2 grafika, sześciokrotnie powtórzony, skierowany na przemian w stronę awersu i rewersu, przy czym grafika symbolizuje krzyż maltański o ośmiu krańcach.

______

(1) Decyzja Rady 2007/503/WE z dnia 10 lipca 2007 r. zgodnie z art. 122 ust. 2 Traktatu w sprawie przyjęcia jednej waluty rzez Maltę z dniem 1 stycznia 2008 r. (Dz.U. L 186 z 18.7.2007, str. 32).

(2) Patrz Dz.U. C 373 z 28.12.2001, str. 1 oraz Dz.U. C 254 z 20.10.2006, str. 6, zawierające odniesienia do pozostałych onet euro.

(3) Patrz Dz.U. C 225 z 19.9.2006, str. 7.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024