Kultura (2007-2013) - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/22/07 - Wsparcie dla organizacji prowadzących działania w dziedzinie kultury na poziomie europejskim.

KULTURA (2007-2013)

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/22/07

Wsparcie dla organizacji prowadzących działania w dziedzinie kultury na poziomie europejskim

(2007/C 184/03)

(Dz.U.UE C z dnia 7 sierpnia 2007 r.)

1. Podstawa prawna

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków opiera się na decyzji nr 1855/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającej program Kultura (2007-2013)(1), (zwany dalej "Programem").

2. Cele i opis

Program jest realizowany w ramach stałego dążenia Unii Europejskiej do rozwoju wspólnej dla Europejczyków przestrzeni kulturalnej i jest oparty na wspólnym dziedzictwie kulturowym poprzez rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami, uczestnikami życia kulturalnego i instytucjami kulturalnymi w państwach uczestniczących w Programie, w celu promowania wyłaniania się obywatelstwa europejskiego.

Program przewiduje interwencję wspólnotową, której celem jest wspieranie podmiotów działających na rzecz współpracy kulturalnej, zapewniając reprezentację na poziomie wspólnotowym, gromadząc lub rozprzestrzeniając informacje dla ułatwienia współpracy kulturalnej w całej Wspólnocie Europejskiej, tworząc sieć kontaktów na poziomie europejskim dla organizacji prowadzących działalność w dziedzinie kultury, uczestniczących w projektach współpracy kulturalnej lub pełniących rolę ambasadorów kultury europejskiej.

3. Cel zaproszenia do składania wniosków

Dla realizacji celów Programu, niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma za zadanie przyznanie grantów operacyjnych dla współfinansowania wydatków związanych ze stałym programem prac podmiotów dążących do wypełnienia celu na rzecz ogólnoeuropejskiego pożytku w dziedzinie kultury lub wpisującego się w ramy polityki Unii Europejskiej w tym obszarze.

Pomoc ta będzie miała postać ramowych umów partnerskich lub rocznych umów o udzielenie grantów operacyjnych. Co więcej, w przypadku kategorii Festiwal i Platformy dialogowe o strukturze sieci, określonych w punkcie 5.1, pomoc będzie miała postać ukierunkowanych grantów operacyjnych. Za przeprowadzenie zaproszenia do składania wniosków odpowiedzialna jest Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego(2) (zwana dalej "Agencją Wykonawczą").

4. Dostępny budżet i czas trwania projektu

Łączny budżet przeznaczony na współfinansowanie grantów operacyjnych w 2008 r. oraz dla wszystkich kategorii wynosi co najmniej 5 milionów EUR(3).

Ramowe umowy partnerskie będą stanowiły około ľ dostępnego budżetu. Granty roczne będą stanowiły około Ľ dostępnego budżetu przy gwarantowanym minimum 20 % dostępnego budżetu.

5. Kryteria kwalifikacji i kryteria wyboru

Wnioskodawcy spełniający kryteria kwalifikacji muszą być podmiotami typu non-profit, istniejącymi od co najmniej dwóch lat. Muszą to być także publiczne lub prywatne niezależne organizacje kulturalne posiadające status prawny, prowadzące działalność w sferze kulturalnej.

W kontekście niniejszego zaproszenia, międzynarodowe, krajowe, regionalne lub lokalne "władze publiczne", takie jak gminy, prowincje lub regiony, jak również osoby fizyczne, nie spełniają kryteriów kwalifikacji. Wnioskodawcy spełniający kryteria kwalifikacji muszą odpowiadać jednej z kategorii zdefiniowanych w punkcie 6.1 specyfikacji, które stanowią integralną część niniejszego zaproszenia do składania wniosków, mianowicie:

– Kategoria Ambasador,

– Kategoria Sieć,

– Kategoria Festiwal,

Wnioskodawcy spełniający kryteria kwalifikacji muszą posiadać zarejestrowaną siedzibę prawną w jednym z krajów uczestniczących w Programie(4) Wnioskodawcy spełniający kryteria kwalifikacji muszą także posiadać zdolność finansową i zdolność operacyjną do realizacji projektów współpracy.

6. Kryteria przyznawania

Przyznanie grantu jest uzależnione nie tylko od oceny spełniania kryteriów kwalifikacji, wyłączenia i wyboru. Decyzja zostanie podjęta na podstawie kryteriów przyznawania.

Kryteria przyznawania można określić następująco:

1) stopień, w jakim realizacja Programu może generować rzeczywistą europejską wartość dodaną, jak również wymiar europejski proponowanych działań;

2) adekwatność programu prac i związanych z nim działań do konkretnych celów Programu;

3) stopień, w jakim proponowany program prac i związane z nim działania są zaprojektowane i mogą zostać skutecznie zrealizowane na wysokim poziomie doskonałości;

4) stopień, w jakim proponowany program prac i związane z nim działania mogą dawać wyniki, z których korzysta jak największa liczba osób, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio;

5) stopień, w jakim wyniki proponowanych działań będą odpowiednio przekazywane i promowane;

6) stopień, w jakim działania mogą generować odpowiedni poziom trwałości (długoterminowe wyniki i współpraca), jak również stymulować działania innych potencjalnych promotorów.

7. Termin składania wniosków aplikacyjnych

5 listopada 2007 r.

8. Informacje dodatkowe

Specyfikacje uzupełniające zaproszenie do składania wniosków EACEA/22/07 stanowią integralną część zaproszenia do składania wniosków. Wnioski aplikacyjne muszą spełniać wymagania określone w specyfikacjach i muszą być składane na specjalnie przeznaczonych do tego celu formularzach.

Specyfikacje, pakiet aplikacyjny oraz wszystkie stosowne formularze są dostępne na stronie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego: http://eacea.cec.eu.int/index.htm

______

(1) Dz.U. L 372 z 27.12.2006, str. 1.

(2) Decyzja Komisji 2005/56/WE z dnia 14 stycznia 2005 r. ustanawiająca Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego do zarządzania działaniami wspólnotowymi w dziedzinie edukacji, sektora audiowizualnego i kultury w ramach realizacji rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003 (Dz.U. L 24 z 27.1.2005, str. 35).

(3) Liczba dla UE 27.

(4) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa EOG, państwa kandydujące: Chorwacja, Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, z zastrzeżeniem przyjęcia Protokołu Ustaleń dotyczącego udziału tego państwa w Programie Kultura; a także państwa Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia-Hercegowina, Czarnogóra i Serbia, w tym Kosowo (zgodnie z Uchwałą 1244 Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych)), z zastrzeżeniem przyjęcia Protokołu Ustaleń dotyczącego udziału każdego z tych państw w Programie Kultura.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024