Kultura (2007-2013) - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/21/07 - Specjalne działania w ramach współpracy kulturalnej z krajami trzecimi i w tych krajach.

KULTURA (2007-2013)

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/21/07

Specjalne działania w ramach współpracy kulturalnej z krajami trzecimi i w tych krajach

(2007/C 180/09)

(Dz.U.UE C z dnia 2 sierpnia 2007 r.)

1. Podstawa prawna

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków opiera się na Decyzji 1855/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającej program w dziedzinie kultury w okresie od 2007 do 2013 roku(1) (zwany dalej "Programem").

2. Cele i opis

Program jest realizowany w ramach stałego dążenia Unii Europejskiej do rozwoju wspólnej dla Europejczyków przestrzeni kulturalnej i jest oparty na wspólnym dziedzictwie kulturowym, poprzez rozwój współpracy kulturalnej między twórcami, uczestnikami życia kulturalnego oraz instytucjami kulturalnymi państw uczestniczących w Programie, w celu promowania wyłaniania się obywatelstwa europejskiego.

Program może również obejmować współpracę z krajami trzecimi, które zawarły ze Wspólnotą układy o stowarzyszeniu lub porozumienia o współpracy, pod warunkiem, że porozumienia takie zawierają klauzule dotyczące kultury oraz z zastrzeżeniem ustanowienia dodatkowych środków i szczególnych procedur.

Program przewiduje interwencję Wspólnoty w przypadku "działań szczególnych" i na tej podstawie istnieje możliwość wsparcia współpracy z krajami trzecimi i międzynarodowymi organizacjami.

3. Cel zaproszenia do składania wniosków

Dla realizacji celów Programu oraz uwzględniając:

– coraz większą konwergencję poglądów na kulturę oraz zacieśniającą się współpracę UE z jej partnerami, zarówno dwustronną jak i na forach międzynarodowych, co ma szczególnie miejsce w kontekście ratyfikowania i wdrożenia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego oraz w kontekście spotkania UE - Azja (ASEM);

– coraz większe znaczenie nowych partnerów Unii Europejskiej na arenie światowej,

celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wsparcie dwuletnich projektów współpracy kulturalnej (2007- 2009), koncentrujących się na dwóch najbardziej znaczących krajach Azji: Chinach i Indiach.

Za przeprowadzenie niniejszego zaproszenia do składania wniosków odpowiada Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (dalej zwana "Agencją Wykonawczą").

4. Dostępny budżet i czas trwania projektu

Łączny budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków wynosi 1,8 mln EUR.

Wsparcie finansowe zostanie przyznane około 10 projektom współpracy (5 projektom współpracy z Chinami i 5 projektom współpracy z Indiami). Maksymalny czas trwania projektu wynosi 24 miesiące.

Współfinansowanie ze strony Wspólnoty nie może przekraczać 50 % kwalifikowalnych kosztów każdego projektu (maksymalny pułap dla jednego projektu wynosi 180.000 EUR).

5. Kryteria kwalifikacji i kryteria wyboru

Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą być kulturalną organizacją publiczną lub prywatną, posiadającą status prawny, której główna działalność dotyczy sfery kultury, i która może wykazać, że posiada przynajmniej 2 lata doświadczenia w dziedzinie planowania projektów z dziedziny kultury i zarządzania tymi projektami na poziomie międzynarodowym, zwłaszcza w Chinach i Indiach. Organizacje te muszą być zaangażowane zarówno w fazę projektowania jak i wdrażania projektu oraz zobowiązane są wnieść rzeczywisty i znaczny wkład finansowy do budżetu projektu. Muszą zapewnić przynajmniej 50 % łącznego budżetu projektu.

Zarejestrowana siedziba tych organizacji musi znajdować się w jednym z krajów uczestniczących w Programie(2). Organizacje muszą posiadać zdolność finansową i operacyjną do realizacji projektów współpracy.

Kwalifikujące się projekty będą odpowiadały dwuletnim projektom współpracy kulturalnej przynajmniej 3 partnerów z 3 różnych kwalifikujących się krajów. W kwalifikujący się projekt musi być zaangażowany przynajmniej jeden partner stowarzyszony z Indii, w przypadku działań realizowanych w tym kraju lub przy jego współudziale, lub z Chin, jeżeli działania mają miejsce w Chinach lub przy współudziale tego kraju. Współpraca musi zostać przypieczętowana podpisaniem deklaracji o partnerstwie między partnerami a partnerami stowarzyszonymi (lub partnerem). Przynajmniej 50 % działań w ramach projektów współpracy kulturalnej musi być realizowane na terytorium danego kraju (czyli odpowiednio w Indiach lub Chinach). Pierwszeństwo może być przyznawane projektom realizowanym z partnerami stowarzyszonymi, którzy mają zarejestrowane siedziby w Chinach lub Indiach.

6. Kryteria oceny wniosku

Przyznanie grantu nie zależy wyłącznie od analizy kryteriów kwalifikowalności, wykluczenia i wyboru. Podstawą podjęcia decyzji będą kryteria oceny wniosku.

Kryteria oceny wniosku przedstawiają się w ogólnym zarysie następująco:

1) stopień, w jakim projekt może generować rzeczywistą europejską wartość dodaną;

2) stopień, w jakim projekt może przybrać rzeczywisty wymiar współpracy międzynarodowej;

3) jakość partnerstwa między partnerami a partnerami stowarzyszonymi;

4) stopień, w jakim projekt może wykazywać odpowiedni poziom innowacyjności i kreatywności;

5) stopień w jakim działania mogą zapewnić odpowiedni poziom trwałości;

6) stopień, w jakim wyniki proponowanych działań będą odpowiednio podawane do wiadomości i promowane - wizerunek.

7. 1 Termin składania wniosków

15 października 2007 r.

8. Informacje uzupełniające

Specyfikacje uzupełniające zaproszenie do składania wniosków EACEA/21/07 stanowią integralną część tego zaproszenia. Wnioski aplikacyjne muszą spełniać wymogi podane w specyfikacjach i muszą zostać składane na specjalnie przeznaczonych do tego celu formularzach.

Specyfikacje, dokumentacja zgłoszeniowa wraz ze wszystkimi formularzami są dostępne na stronie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego: http://eacea.cec.eu.int/static/index.htm

______

(1) Dz.U. L 372 z 27.12.2006, str. 1.

(2) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa EOG, państwa kandydujące - Chorwacja, Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, z zastrzeżeniem podpisania Protokołu Ustaleń dotyczącego uczestnictwa każdego z tych państw w nowym Programie Kultura w 2007 r., oraz państwa Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra i Serbia, w tym Kosowo (na mocy Rezolucji 1244 Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych)), z zastrzeżeniem podpisania Protokołu Ustaleń dotyczącego uczestnictwa każdego z tych państw w nowym Programie Kultura w 2007 r.

1 Pkt 7 zmieniony przez sprostowanie z dnia 2 października 2007 r. (Dz.U.UE.C.07.230.14).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024