Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2007/C 179/06)

(Dz.U.UE C z dnia 1 sierpnia 2007 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Komisja musi otrzymać oświadczenia o sprzeciwie w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 510/2006

"MIÓD WRZOSOWY Z BORÓW DOLNOŚLĄSKICH"

Nr WE: PL/PGI/005/0449/18.02.2005

CHNP () CHOG (X)

Niniejsze stwierdzenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy departament w państwie członkowskiego:

Nazwa: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Adres: ul. Wspólna 30, PL-00-930 Warszawa

Tel.: (48-22) 623 27 07

Faks: (48-22) 623 25 03

E-mail: jakub.jasinski@minrol.gov.pl

2. Grupa:

Nazwa: Regionalny Związek Pszczelarzy we Wrocławiu

W skład grupy wchodzą również producenci miodu wrzosowego zrzeszeni w następujących organizacjach:

- Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej

- Regionalny Związek Pszczelarzy w Jeleniej Górze

- Regionalne Zrzeszenie Pszczelarzy w Oławie

- Stowarzyszenie Pszczelarzy Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu

Adres: ul. Mazowiecka 17, PL-50-412 Wrocław

Tel.: (48-71) 363 28 99

Faks: (48-71) 363 28 99

E-mail: hurtownia@oleje.net

Skład: producenci/przetwórcy (X) inni ()

3. Rodzaj produktu:

Miód - grupa 1.4

4. Specyfikacja:

(streszczenie wymogów art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006

4.1. Nazwa: "Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich"

4.2. Opis:

charakterystyka organoleptyczna:

Miód przed skrystalizowaniem ma barwę bursztynową do czerwono - brunatnej, po skrystalizowaniu żółto - pomarańczową do brunatnej. Konsystencja miodu jest gęsta, i tworzy galaretowatą ciecz w formie żelu, która wynika z procesu tiksotropii czyli zdolności do tworzenia roztworów koloidowych i przechodzenia z zolu do żelu. Miód wrzosowy krystalizuje średnioziarniście. Smak jest mało słodki, ostry i gorzkawy. Zapach silny, podobny do zapachu wrzosu.

charakterystyka fizyczno - chemiczna:

– zawartość wody nie więcej niż 22 %

– zawartość glukozy i fruktozy nie mniej niż 60 g/100 g

– zawartość sacharozy nie więcej niż 4 g/100 g

– zawartość substancji nie rozpuszczalnych w wodzie nie więcej niż 0,1 g/100 g

– liczba diastazowa (według skali Schade) nie mniej niż 8

– zawartość 5-hydroksymetylofurfuralu (HMF) nie więcej niż 40 mg/hg

– zawartość proliny nie mniej niż 30 mg/100 g

– pH od 4 do 4,5

Średnia zawartość wolnej proliny w miodzie jest jednak zazwyczaj wyższa i wynosi około 64,6 mg/ 100 g. Jej zawartość jednakże waha się dosyć dużo: od 30,9 do 103,3 mg/100 g. Zawartość wolnych aminokwasów w "Miodzie Wrzosowym z Borów Dolnośląskich" wynosi w około 36 mg/100 g. Zawartość aminokwasów wolnych wraz z powstałymi z hydrolizy białkami - wynosi około 875 mg na 100 g miodu, najwięcej fenyloalaniny około 700 mg - są one odpowiedzialne za wywoływanie procesu tiksotropii.

charakterystyka mikroskopowa

Udział pyłku wrzosowego jako pyłku przewodniego powinien wynosić nie mniej niż 50 %. Pochodzi on z wrzosów należących do rodziny wrzosowatych "Ericaceae" (rząd wrzosowe - "Ericales").

4.3. Obszar geograficzny: Granice terenu występowania pożytków wrzosowych, z których pozyskiwany będzie produkt - "Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich":

– Granica południowa obszaru przebiega od miasta Zgorzelec drogą nr 353 do drogi E40 w kierunku do Bolesławca, następnie drogą z Bolesławca do Chojnowa (częściowo E40, następnie w miejscowości Lubkowek przechodzącą w drogę nr 94).

– Granica wschodnia obszaru przebiega wzdłuż drogi nr 335 od miasta Chojnów, drogą przez Brunów, Szklary Dolne, Trzmielów do Chocianowa; od Chocianowa drogą nr 331 do miejscowości Parchów, położonej na północno-wschodniej granicy Nadleśnictwa Chocianów; wzdłuż granicy południowo-wschodnio-północnej Nadleśnictwa Przemków, do granicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (Kanał Północny) do drogi nr 328 w kierunku na Niegosławice.

– Granica północna obszaru przebiega od miejscowości Niegosławice drogą na Szprotawę, przez miejscowości Sucha Dolna oraz Henryków Wichlice. Ze Szprotawy drogą nr 12 w kierunku na Żagań i dalej tą samą drogą przez Żary, aż do miejscowości Żarki Wielkie, położonej na zachodniej granicy RP z Republiką Federalną Niemiec.

– Granica zachodnia obszaru przebiega od miejscowości Żarki Wielkie w kierunku południowym, aż do miasta Zgorzelec, wzdłuż granicy polsko-niemieckiej.

4.4. Dowód pochodzenia: Kontrola autentyczności pochodzenia i jakości "Miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich" jest wielofazowa i dokonywana w kilku etapach począwszy do produkcji aż do kontroli gotowego produktu na rynku. Kontrola ta tworzy spójny system nadzoru nad właściwą jakością ostatecznego produktu.

Chronionym Oznaczeniem Geograficznym "Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich" objęty jest wyłącznie miód pochodzący od producentów, którzy są wpisani do rejestrów prowadzonych przez organ kontrolujący. Organ kontrolny posiada następujące rejestry:

– Rejestr podmiotów, które zajmują się wytwarzaniem i rozlewaniem miodu, oraz uzyskały zgodę na wystawienie rodzin pszczelich na obszarze Borów Dolnośląskich

– Rejestr etykiet wykorzystywanych przez podmioty, które zajmują się wytwarzaniem i rozlewaniem miodu.

Podmioty, wymienione w rejestrach podlegają kontroli organu kontrolnego, mającej na celu sprawdzenie, czy produkty oznakowane Chronionym Oznaczeniem Geograficznym "Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich" wytwarzane są zgodnie z rozporządzeniem oraz ze specyfikacją. Kontrole polegają na inspekcjach podmiotów zajmujących się wytwarzaniem i rozlewaniem miodu. Kontrolowana jest również dokumentacja a także jakość gotowego produktu wprowadzanego na rynek. Sprawdza się również czy poziom sprzedaży odpowiada poziomowi produkcji.

4.5. Metoda produkcji: Przed wyjazdem na pożytek wrzosowy odwirowuje się miód z wcześniejszych pożytków a ule wyposaża się w ramki z suszem i w miarę potrzeby dokarmia się pszczoły syropem cukrowym. Roje dokarmia się w małymi dawkami, które nie powinny przekraczać 0,5 kg na 24 h. Dokarmianie powinno się zakończyć najpóźniej na 7 dni przed wywiezieniem pszczół na pożytki wrzosowe. Niedopuszczalne jest dokarmianie pszczół w okresie zbierania "Miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich".

Pszczoły transportuje się z zachowaniem zasad higieny oraz zabezpieczając odpowiednią wentylację uli. Zbiór nektaru musi być przeprowadzany na terenie Borów Dolnośląskich w okresie kwitnienia wrzosu (sierpień i wrzesień). Odwirowywanie miodu miodarkami (odśrodkowymi - hordialnymi albo radialnymi) odbywa się w pracowniach stacjonarnych u pszczelarzy lub przewoźnych w miejscu pozyskania.

Miód konfekcjonuje się używając pojemników spożywczych zgodnych z Kodeksem Dobrej Praktyki Produkcyjnej w Pszczelarstwie oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami. Miód pakowany jest w różne pojemniki -zazwyczaj o pojemności nieprzekraczającej 1.500 g. Niedopuszczalne jest filtrowanie, kremowanie i pasteryzowanie miodu oraz jego sztuczne podgrzewanie. Na żadnym z etapów produkcji nie można dopuścić do temperatury miodu przekraczającej 45 °C wewnątrz plastra

Do produkcji "Miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich" mogą być wykorzystywane wyłącznie pszczoły następujących ras oraz krzyżówki pomiędzy nimi:

– Apis mellifera mellifera (pszczoła zachodnio-/środkowoeuropejska),

– Apis mellifera carnica (pszczoła kraińska /krainka)

– Apis mellifera caucasica (pszczoła kaukaska).

4.6. Związek: Pierwsze wzmianki o produkcji miodu na tym obszarze pochodzą z zapisków czynionych za panowania Karola Wielkiego na przełomie VIII i IX w. z których wynika że na podbite plemiona nakładano daninę w postaci miodu i wosku. O występowaniu miodu, w tym miodu wrzosowego, na tym obszarze świadczą również liczne wzmianki w literaturze z różnych okresów.

Powierzchnia, cenionych przez pszczelarzy wrzosowisk, uległa znacznemu zwiększeniu po olbrzymich pożarach lasów w 1900 r. Doprowadziło to do degradacji drzewostanu w Borach Dolnośląskich i rozrastania się wrzosowisk. W badaniach miodów wrzosowych z 1958 r. stwierdzono, że w miodach wrzosowych z Borów Dolnośląskich występowała największa zawartość pyłków wrzosowych jako pyłków przewodnich i kształtowała się od 59-98 %.

Długa tradycja zbierania miodu na tym obszarze oraz wysoka jakość miodu są podstawowymi czynnikami, które wpłynęły na renomę wytwarzanego tu "Miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich". Renomę tą potwierdzają zdobywane przez ten miód nagrody na Święcie Miodu i Wina w Przemkowie, wyniki przeprowadzonych ankiet wśród wystawców, konsumentów i gości na temat wytwarzanego i sprzedawanego miodu, a także jego cena, która jest od 3 do 8 zł za 1 kg miodu wyższa niż innych miodów wrzosowych. O renomie "Miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich" może świadczyć również fakt, iż produkt ten, jako jedyny miód z całego województwa, wchodzi w skład regionalnego koszyka, którym zwykł Marszałek Województwa Dolnośląskiego obdarowywać zagranicznych gości i wieźć go jako podarek. "Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich" jest sztandarowym miodem, który reprezentuje województwo dolnośląskie na licznych targach i wystawach gdzie prezentuje się produkty uwzględniając podział na województwa.

O tym, że Bory Dolnośląskie są krainą wrzosową świadczą liczne nawiązania do tej rośliny w szeregu podejmowanych inicjatywach na tym obszarze. W małej wsi Borówki powstaje "wrzosowa chata" - specjalny wrzosowy dom a lokalna grupa działania obejmująca ten obszar to - "Wrzosowa Kraina".

W Borach Dolnośląskich, a zwłaszcza na poligonach w Świętoszowie i Przemkowie występują zwarte wrzosowiska na terenie 10 tys. ha. Bory Dolnośląskie charakteryzuje najwyższa średnia temperatura w roku i dobre nasłonecznienie, co gwarantuje obfite nektarowanie wrzosów, zwłaszcza w latach przekropnych.

Oprócz tego z "Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich" posiada renomę, jest znany i przypisywany do regionu pochodzenia to także charakteryzuje się wyjątkowym składem. Posiada bardzo wysoką zawartość proliny (nie mniej niż 30 mg/100 g), niską zawartość sacharozy (nie więcej niż 4 g/100 g) oraz wody (nie więcej niż 22 %). Miód ten charakteryzuje się również stabilnym pH (od 4 do 4,5), wysoką zawartością przewodniego pyłku wrzosowego przynajmniej 50 % oraz wykorzystywaniem wyłącznie wybranych ras pszczół.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Adres: ul. Wspólna 30, PL-00-930 Warszawa

Tel.: (48-22) 623 29 00

Fax: (48-22) 623 29 98, (48-22) 623 29 99

E-mail: sekretariat@ijhars.gov.pl

4.8. Etykietowanie: Wszyscy producenci sprzedający "Miód Wrzosowy z Borów Dolnośląskich" są zobowiązani do wykorzystywania jednej wspólnej etykiety na pojemnikach z miodem. Etykiety są dystrybuowane za pośrednictwem Regionalnego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu. Zasady i wprowadzone procedury dotyczące dystrybuowania są przekazywane do organu kontrolnego. Zasady te i wprowadzone procedury w żaden sposób nie mogą dyskryminować producentów nie należących do Regionalnego Związku Pszczelarzy we Wrocławiu.

______

(1) Dz.U. L 93 z 31.3.2006, str. 12.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024