Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/29/07 - Europejskie fundacje polityczne - Projekty Pilotażowe.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/29/07

Europejskie fundacje polityczne - Projekty Pilotażowe

(2007/C 159/09)

(Dz.U.UE C z dnia 12 lipca 2007 r.)

1. Wstęp/Kontekst

W 2006 r. Parlament Europejski przygotował poprawkę do budżetu UE na 2007 r. i zaproponował "Projekt pilotażowy - Europejskie fundacje polityczne" mający na celu rozwój europejskich fundacji politycznych i ich działalności.

Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury (DG EAC) jest odpowiedzialna ze strony Komisji za przeprowadzenie zaproszenia do składania wniosków.

2. Opis i cele

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest skierowane do europejskich fundacji politycznych powiązanych z partiami politycznymi na poziomie europejskim.

W chwili obecnej europejskie fundacje polityczne są zasadniczo w fazie tworzenia. Dotacje związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków mają zatem na celu pomoc zarówno w tworzeniu, rozwoju i funkcjonowaniu tych fundacji, jak i w prowadzonej przez nie działalności służącej wzmocnieniu i ułatwieniu pracy europejskich partii politycznych w zakresie informacji i debaty politycznej.

3. Harmonogram

Termin składania wniosków upływa 28 września 2007 r.

Komisja zamierza poinformować wnioskodawców o przyznaniu dotacji w listopadzie 2007 r. Planowanym terminem otrzymania przez beneficjentów umów do podpisania jest listopad 2007 r.

Okres kwalifikowalności kosztów rozpoczyna się w dniu podpisania umowy w sprawie przyznania dotacji przez Komisję. Jeśli beneficjent wykaże konieczność rozpoczęcia działania przed podpisaniem umowy, koszty można zatwierdzić przed podpisaniem umowy. W takich przypadkach wydatki kwalifikujące się do dofinansowania nie mogą zostać poniesione przed datą przedłożenia wniosku o dofinansowanie.

Okres kwalifikowalności kosztów zakończy się 31 sierpnia 2008 r.

Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do przedłużenia okresu kwalifikowalności kosztów.

4. Dostępny budżet

Przewidywana kwoty pomocy wynosi 1 milion EUR. Wskazane jest, aby kwota ta była podzielona zgodnie z kryteriami stosowanymi do europejskich partii politycznych zapisanymi w rozporządzenie (WE) nr 2004/2003 w 4 listopada 2003 r. w sprawie przepisów regulujących partie polityczne na poziomie europejskim(1).

Udział finansowy Komisji nie może przekraczać 90 % całkowitych kosztów kwalifikowanych.

Komisja Europejska zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

5. Kryteria kwalifikowalności

Kwalifikujące się podmioty/organy/rodzaje beneficjentów:

Aby wnioskodawca mógł kwalifikować się do uzyskania wsparcia finansowego, musi spełniać następujące wymogi:

a) Musi być oficjalnie wskazany jako europejska fundacja polityczna przez jedną z europejskich partii politycznych uznanych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2004/2003;

b) Musi być organizacją nieprzynoszącą zysków;

c) Musi posiadać osobowość prawną lub właściwie uzasadnić, że warunek ten będzie spełniony w momencie podpisywania umowy w sprawie przyznania dotacji;

d) Musi posiadać siedzibę w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Uprawnione kraje (państwa członkowskie Unii Europejskiej):

Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Republika Czeska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Włochy, Zjednoczone Królestwo.

6. Inne informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz załączniki dostępne są na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/citizenship/index_en.html

Wnioski muszą być w pełni zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Dz.U. L 297 z 15.11.2003, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024