Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC 26/07 - Projekt pilotażowy w zakresie współpracy między europejskimi instytutami technologicznymi.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC 26/07

Projekt pilotażowy w zakresie współpracy między europejskimi instytutami technologicznymi

(2007/C 143/07)

(Dz.U.UE C z dnia 28 czerwca 2007 r.)

1. Wstęp/Kontekst

W Europie istnieje wiele rodzajów współpracy między podmiotami działającymi w ramach trójkąta wiedzy składającego się z kształcenia, badań i innowacji. Współpraca taka zwykle przybiera formę sieci powiązań, w której partnerzy dzielą się informacjami i koordynują swoją działalność na równorzędnych zasadach. Pomimo tego że takie inicjatywy pomogły stworzyć podstawę, na której europejskie organizacje i instytuty technologiczne (takie jak uniwersytety, ośrodki badawcze, przedsiębiorstwa oraz podmioty publiczne zajmujące się innowacją) mogą łatwiej współpracować, Europa ma nadal pewne niedociągnięcia w zakresie przekładania wyników badań i rozwoju na korzyści handlowe. W związku z tym istnieje rosnąca potrzeba posunięcia tego typu współpracy o krok dalej, na przykład poprzez stworzenie wspólnych struktur zarządzania oraz poprzez dzielenie się zasobami w sposób bardziej efektywny. Ponadto, od tego typu partnerstw oczekuje się, że w coraz większym stopniu będą się one skupiać na działalności związanej z przekazywaniem wiedzy i technologii, tak aby zmaksymalizować ich znaczenie społeczno-ekonomiczne i ich zdolność do tworzenia rozwiązań innowacyjnych. W tym kontekście Parlament Europejski stworzył pozycję w budżecie (art. 15 02 29) dla projektu pilotażowego pod nazwą "współpraca między europejskimi instytutami technologicznymi".(1) Biorąc powyższe pod uwagę, niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma na celu odpowiedzenie na potrzebę zwiększenia w Europie zdolności do transferu technologii poprzez większą integrację w ramach trójkąta wiedzy.

W szczególności cel ten zostanie osiągnięty poprzez utworzenie pilotażowych sieci, których zadaniem będzie zaprojektowanie, wprowadzenie w życie oraz sprawdzenie nowych modeli zintegrowanych partnerstw pomiędzy podmiotami (takimi jak uniwersytety, ośrodki badawcze, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, centra innowacji itd.) zaangażowanymi w innowacje technologiczne i ich transfer. Wiedza i doświadczenie osiągnięte w ten sposób nie powinny pomagać tylko tym sieciom w ich dalszej integracji, powinny natomiast służyć jako przykłady dobrych praktyk dla istniejących sieci działających w ramach trójkąta wiedzy oraz dla decydentów, którzy projektują nowe instrumenty i inicjatywy pomagające integracji.

2. Cele i opis

Strategicznym celem projektów pilotażowych jest zaprojektowanie, wdrożenie i przetestowanie modeli współpracy w ramach trójkąta wiedzy, które w przyszłości chciałyby się przekształcić w zintegrowane partnerstwa. Celem ostatecznym jest ułatwienie wspólnego korzystania z wiedzy i transfer technologii poprzez budowę zdolności tych sieci europejskich do przekształcenia ich współpracy w strategicznych dziedzinach międzydyscyplinarnych w nową, bardziej zintegrowaną formę partnerstwa. Efekty współpracy objęłyby projekty nowych modeli zarządzania zintegrowanymi partnerstwami w celu pokonania barier stających na drodze do bliższej współpracy pomiędzy czołowymi graczami w ramach trójkąta wiedzy, wprowadzenie w życie i przetestowanie niektórych zidentyfikowanych komponentów kluczowych, oraz dodatkowo przygotowanie zestawu zaleceń i przykładów dobrych praktyk, tak aby rozpowszechnić i lepiej wykorzystać wyniki projektów. Każde zaproponowane partnerstwo powinno uwzględnić wyżej wymienione cele, skupiając się na jednej strategicznej międzydyscyplinarnej dziedzinie, która posłuży jako studium przypadku w celu przetestowania możliwości zastosowania jego rezultatów. Wnioski powinny przedstawić powody, dla których wnioskodawcy wybrali daną dziedzinę strategiczną z uwzględnieniem ich znaczenia społeczno-ekonomicznego.

3. Kryteria kwalifikacji

Wnioski spełniające poniższe kryteria zostaną poddane dogłębnej ocenie.

3.1. Kwalifikujące się podmioty/organy/rodzaje beneficjentów

– Wnioski muszą być złożone przez koordynatora partnerstwa, na które składa się przynajmniej sześć osób prawnych (włącznie z koordynatorem), z których każda ma zarejestrowaną siedzibę w jednym z państw członkowskich i każda pochodzi z innego państwa członkowskiego.

– Organizacjami uprawnionymi do wzięcia udziału są uniwersytety, ośrodki badawcze, urzędy zajmujące się przekazywaniem wiedzy, centra szkoleniowe dostarczające wiedzy specjalistycznej związanej z transferem technologii lub zagadnieniami związanymi z zarządzaniem innowacjami, inkubatory przedsiębiorczości, parki naukowe itp., przedsiębiorstwa zarówno duże, jak i małe oraz inne podmioty zaangażowane w przekazywanie technologii i wiedzy włącznie z regionalnymi agencjami rozwoju itp.

Aby wnioskodawcy mogli kwalifikować się do uzyskania wsparcia finansowego, muszą spełniać następujące wymogi:

– Wszyscy wnioskodawcy muszą być niezależnymi podmiotami, publicznymi lub prywatnymi, muszą posiadać status prawny i osobowość prawną.

– Osoby fizyczne nie mogą składać wniosków.

– Wnioskodawcy muszą być zarejestrowani przynajmniej od dwóch lat w momencie składania wniosku.

– Wnioskodawcy muszą posiadać zarejestrowaną siedzibę w jednym z 27 państw członkowskich UE.

Partnerstwa muszą:

– posiadać zrównoważony udział zdolności organizacyjnych i wiedzy specjalistycznej w zakresie badań, edukacji i innowacji w przedmiotowej dziedzinie międzydyscyplinarnej, zarówno ze strony sektora publicznego, jak i prywatnego;

– posiadać doświadczenie i podstawy współpracy w dziedzinie międzydyscyplinarnej z uwzględnieniem aspektów społeczno-ekonomicznych;

– wykazać, że zaproponowana dziedzina międzydyscyplinarna ma dużą wartość ze względu na wzajemne powiązania pomiędzy różnymi elementami trójkąta wiedzy;

– udowodnić, że partnerzy posiadają doświadczenie w tworzeniu sieci oraz, że byli zaangażowani w tworzenie europejskich sieci, takich jak sieci doskonałości, Europejskie Platformy Technologiczne lub inne finansowane przez UE programy współpracy. W tym znaczeniu przynajmniej połowa organizacji tworzących partnerstwo musi być częścią lub musi być w inny sposób zaangażowana w europejskie sieci działające w obszarze badań, edukacji lub innowacji, w których partnerzy pochodzą z co najmniej sześciu państw członkowskich. W przypadku tych sieci, nawet jeśli mają lub miały charakter tymczasowy, należy wykazać, że są lub były oficjalnie zarejestrowane (np. w formie umowy bądź porozumienia ustanawiającego konsorcjum), oraz że mają lub miały za zadanie prowadzenie wspólnych działań;

– mają kompetencje horyzontalne w dziedzinach, takich jak zarządzanie innowacjami, przedsiębiorczość, regionalne lub wirtualne klastry, zarządzanie wiedzą oraz mają pionową zdolność do wprowadzania wyników badań w ramach poszczególnych dziedzin międzydyscyplinarnych;

– zaproponować strukturę zarządzania zapewniającą właściwą koordynację i integrację działań podejmowanych przez partnerów;

– zaproponować zestaw działań mających na celu zbadanie nowych modeli integracji w ramach partnerstwa i sprawdzenie, na ile wyniki tych badań są możliwe do zastosowania, biorąc pod uwagę możliwości zmaksymalizowania ich popularyzacji wśród innych sieci;

– mieć dowiedzioną zdolność do łączenia europejskiego charakteru przedsięwzięć z ich lokalnym/ regionalnym aspektem w zakresie innowacji.

– włączyć do działalności przynajmniej jeden publiczny podmiot działający w obszarze przekazywanie wiedzy i technologii.

3.2. Kraje uprawnione do składania wniosków

Kwalifikują się tylko wnioski od osób prawnych mających zarejestrowaną siedzibę w jednym z państw członkowskich UE.

4. Kryteria przyznawania dotacji

Zakwalifikowane wnioski/projekty będą oceniane na podstawie następujących kryteriów (w nawiasach podano znaczenie poszczególnych kryteriów):

– Zawartość (30 %)

– Jakość wniosku w odniesieniu do jego celów, znaczenia, zaproponowanych działań i efektów końcowych.

– Partnerstwo (30 %)

– Jakość kwalifikacji naukowych, dydaktycznych oraz związanych z innowacyjnością poszczególnych partnerów w zaproponowanej dziedzinie międzydyscyplinarnej oraz odnoszących się do zarządzania innowacyjnością.

– Jakość i zakres doświadczenia związanego z tworzeniem sieci wśród partnerów.

– Jakość partnerstwa w odniesieniu do jego wpływu na Europę, zdolność do przekazywania technologii i wiedzy oraz stopień zaangażowania w gruntowną, zrównoważoną i trwałą integrację.

– Zarządzanie (20 %)

– Odpowiednia struktura zarządzania.

– Adekwatność zaangażowanych środków do pomyślnego przeprowadzenia zaproponowanych działań.

– Zdolność do przyciągnięcia i uruchomienia dodatkowych środków, szczególnie z sektora prywatnego, w stosunku do wkładu wspólnotowego, zarówno na początku projektu, jak i w trakcie całego jego życia.

– Znaczenie (20 %)

– Znaczenie wyników z europejskiego punktu widzenia i działania związane z ich popularyzacją.

– Zdolność do wprowadzenia w życie wyników poprzez inne inicjatywy i adekwatność strategii wyjścia.

5. Budżet

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów wynosi 5 milionów EUR. Pomoc finansowa Komisji nie może przekraczać 75 % całkowitych kosztów kwalifikowanych. Dotacje będą wynosiły od 0,5 do 1,5 miliona EUR. Maksymalna kwota dotacji wyniesie 1,5 miliona EUR.

Biorąc pod uwagę, że budżet wynosi 5 milionów EUR szacuje się, że od trzech do pięciu partnerstw może zostać sfinansowanych.

6. 1 Harmonogram

Wnioski muszą dotrzeć do Komisji najpóźniej do dnia 31 sierpnia 2007 r.

Działania muszą się rozpocząć przed 30 grudnia 2007 r., a zakończyć przed 31 grudnia 2009 r. Maksymalny czas trwania projektów wynosi 24 miesiące. Nie zostanie przyjęty żaden wniosek dotyczący projektów przewidzianych do realizacji na okres dłuższy niż jest to zapisane w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków. Przedłużenie okresu kwalifikowalności poza maksymalny okres realizacji projektu nie jest możliwe. Komisja zamierza poinformować wnioskodawców o wynikach procedury wyboru wniosków najpóźniej w październiku 2007 r.

Planowanym terminem otrzymania przez beneficjentów umów do podpisania jest listopad 2007 r. Okres kwalifikowalności kosztów rozpoczyna się w dniu podpisania umowy przez ostatnią ze stron. Jeśli beneficjent wykaże konieczność rozpoczęcia działania przed podpisaniem umowy, koszty można zatwierdzić przed podpisaniem umowy. W żadnym wypadku okres kwalifikowania wydatków nie może rozpocząć się przed datą złożenia wniosku o dotację.

7. Inne informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/dgs/education_culture/calls/grants_en.html

Wnioski muszą spełniać wymogi określone w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Projekt pilotażowy określony w art. 49 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich (Dz.U. L 248 z 16.9.2002, str. 1).

1 Pkt 6 zmieniony przez sprostowanie z dnia 31 lipca 2007 r. (Dz.U.UE.C.07.177.13).

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.143.9

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC 26/07 - Projekt pilotażowy w zakresie współpracy między europejskimi instytutami technologicznymi.
Data aktu: 28/06/2007
Data ogłoszenia: 28/06/2007