Sprawa C-157/07: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesfinanzhof (Niemcy) w dniu 21 marca 2007 r. - Finanzamt für Körperschaften III, Berlin przeciwko Krankenheim Ruhesitz am Wannsee-Seniorenheimstatt GmbH.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesfinanzhof (Niemcy) w dniu 21 marca 2007 r. - Finanzamt für Körperschaften III, Berlin przeciwko Krankenheim Ruhesitz am Wannsee-Seniorenheimstatt GmbH

(Sprawa C-157/07)

(2007/C 129/08)

Język postępowania: niemiecki

(Dz.U.UE C z dnia 9 czerwca 2007 r.)

Sąd krajowy

Bundesfinanzhof (Niemcy)

Strony w postępowaniu przed sądem krajowym

Strona skarżąca: Finanzamt für Körperschaften III, Berlin.

Strona pozwana: Krankenheim Ruhesitz am Wannsee-Seniorenheimstatt GmbH.

Pytania prejudycjalne

1) Czy art. 31 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym(1) stoi na przeszkodzie uregulowaniu państwa członkowskiego, zgodnie z którym, przy obliczaniu całkowitej kwoty dochodów podatnik mający siedzibę i podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w jednym państwie członkowskim może wprawdzie, z zachowaniem określonych warunków, na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dokonać odliczenia strat zwolnionych od podatku dochodowego i powstałych z tytułu prowadzenia zakładu w innym państwie członkowskim,

– jednak na podstawie którego, przy obliczaniu całkowitej kwoty dochodów w przedmiotowym okresie rozliczeniowym, odliczoną kwotę należy ponownie doliczyć, o ile w jednym z kolejnych okresów rozliczeniowych dochód z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej przez zakłady położone w innym państwie członkowskim, podlegający zwolnieniu z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jest ogólnie dodatni,

– z wyjątkiem sytuacji, w której podatnik wykaże, że na podstawie obowiązujących go przepisów innego państwa członkowskiego nie można "co do zasady" korzystać z odliczenia strat w innych latach niż rok poniesienia straty, co nie ma miejsca, gdy wprawdzie w innym państwie, zgodnie z obowiązującym w nim prawem, istnieje co do zasady możliwość odliczenia straty, jednak w konkretnej sytuacji, w której znajduje się podatnik, nie jest to możliwe?

2) W przypadku udzielenia na pierwszą część pytania odpowiedzi twierdzącej: czy na sytuację prawną w państwie miejsca zamieszkania lub siedziby ma wpływ okoliczność, że ograniczenia w odliczaniu straty obowiązujące w innym państwie członkowskim (jako państwie źródła dochodów) naruszają art. 31 porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, ponieważ stawiają one podatnika podlegającego tam ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, który osiąga dochody z tytułu prowadzenia zakładu, w mniej korzystnej sytuacji niż podatników podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu?

3) W przypadku udzielenia odpowiedzi twierdzącej również na drugą część pytania: czy państwo siedziby musi zrezygnować z następczego opodatkowania strat z tytułu prowadzenia zakładu za granicą, jeżeli w przeciwnym razie nie mogą one zostać odliczone w żadnym państwie członkowskim, ponieważ działalność zakładu w innym państwie członkowskim została zakończona?

______

(1) Dz.U. L 1, 1994, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.129.5/2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-157/07: Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Bundesfinanzhof (Niemcy) w dniu 21 marca 2007 r. - Finanzamt für Körperschaften III, Berlin przeciwko Krankenheim Ruhesitz am Wannsee-Seniorenheimstatt GmbH.
Data aktu: 09/06/2007
Data ogłoszenia: 09/06/2007