Sprawa C-167/07: Skarga wniesiona w dniu 29 marca 2007 r. - Królestwo Hiszpanii przeciwko Radzie Unii Europejskiej.

Skarga wniesiona w dniu 29 marca 2007 r. - Królestwo Hiszpanii przeciwko Radzie Unii Europejskiej

(Sprawa C-167/07)

(2007/C 117/31)

Język postępowania: hiszpański

(Dz.U.UE C z dnia 26 maja 2007 r.)

Strony

Strona skarżąca: Królestwo Hiszpanii (przedstawiciel: N. Díaz Abad, pełnomocnik)

Strona pozwana: Rada Unii Europejskiej

Żądania strony skarżącej

– Stwierdzenie nieważności rozporządzenia Rady (WE) nr 41/2007(1) z dnia 21 grudnia 2006 r. ustalającego wielkości dopuszczalnych połowów na 2007 r. i związane z nimi warunki dla pewnych zasobów rybnych i grup zasobów rybnych, stosowane na wodach terytorialnych Wspólnoty oraz w odniesieniu do statków wspólnotowych na wodach, na których wymagane są ograniczenia połowowe, w zakresie, w jakim nie przyznaje kwoty dla floty hiszpańskiej na wodach wspólnotowych Morza Północnego;

– obciążenie Rady Unii Europejskiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

1) Naruszenie zakazu dyskryminacji

Królestwo Hiszpanii uważa, że zaskarżone rozporządzenie narusza zakaz dyskryminacji w zakresie, w jakim nie przyznaje Hiszpanii kwot połowowych na wodach wspólnotowych Morza Północnego, ponieważ po upływie okresu przejściowego przewidzianego w akcie o przystąpieniu pozostałym państwom członkowskim przyznaje się prawo dostępu do tych wód i ich zasobów, podczas gdy królestwu Hiszpanii przyznaje się jedynie prawo dostępu do tych wód.

2) Błędna wykładnia Aktu o przystąpieniu Hiszpanii

Akt o przystąpieniu regulując okres przejściowy dla Hiszpanii nie wprowadza rozróżnienia pomiędzy dostępem do wód i dostępem do zasobów. Ponadto postanowienia aktu powinny być interpretowane zgodnie z jego kontekstem i celem.

3) Naruszenie art. 20 ust. 2 rozporządzenia 2371/2002(2):

Powołany przepis został naruszony poprzez nieprzyznanie Hiszpanii kwot połowowych stanowiących nowe możliwości połowowe, które zostały rozdysponowane po raz pierwszy po upływie okresu przejściowego przewidzianego w akcie o przystąpieniu.

______

(1) Dz.U. 2007 L 15, str. 1.

(2) Rozporządzenie Rady (WE) nr 2371/2002 z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie ochrony i zrównoważonej eksploatacji zasobów rybołówstwa w ramach wspólnej polityki rybołówstwa (Dz.U. L 358, str. 59).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024