Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spoktanie wyjaśniające w sprawie COMP/M.3868 - DONG/Elsam/Energi E2.

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spoktanie wyjaśniające w sprawie COMP/ M.3868 - DONG/Elsam/Energi E2

(zgodnie z art. 15 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, str. 21)

(2007/C 115/06)

(Dz.U.UE C z dnia 25 maja 2007 r.)

Proponowana koncentracja

W dniu 13 września 2005 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004(1) (zwanego dalej "rozporządzeniem w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw"), Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji, w wyniku której duński operator gazu DONG przejmuje w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, kontrolę nad dwoma istotnymi duńskimi producentami energii (Elsam na Zachodzie i Energi E2 na Wschodzie) oraz nad dwoma spółkami prowadzącymi dystrybucję energii elektrycznej - København Energi i Frederiksberg Elnet (cztery ostatnie spółki w dalszej części dokumentu zwane są "innymi zaangażowanymi stronami").

Wszczęcie postępowania oraz przedstawienie kluczowych dokumentów

Po zakończeniu pierwszego etapu postępowania Komisja uznała, że wspomniana koncentracja budzi poważne wątpliwości co do zgodności ze wspólnym rynkiem i z Porozumieniem EOG. W związku z tym w dniu 18 października 2005 r. Komisja wszczęła postępowanie zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Dnia 7 listopada 2005 r. DONG otrzymał dostęp do "kluczowych dokumentów" w aktach Komisji zgodnie z rozdziałem 7.2. "najlepszych praktyk dotyczących prowadzenia przez WE postępowań dotyczących łączenia przedsiębiorstw" ("najlepszych praktyk") określonych przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji.

Zgłoszenie zastrzeżeń i odpowiedź stron

Dnia 19 grudnia 2005 r. przesłano spółce DONG pisemne zgłoszenie zastrzeżeń. Inne zaangażowane strony otrzymały wersję zgłoszenia zastrzeżeń nieopatrzoną klauzulą poufności. W następnych dniach przyznano im dostęp do akt Komisji. Zwrócono się do DONG o udzielenie odpowiedzi do dnia 9 stycznia 2006 r. DONG i inne zaangażowane strony przedstawiły wspólną odpowiedź dnia 5 stycznia 2006 r.

W odpowiedzi z dnia 5 stycznia 2006 r. DONG uznał, że "podejście Komisji dotyczące zapewnienia dostępu do akt naruszyło zdolność spółki do odpowiedzi na uwagi Komisji zawarte w zgłoszeniu zastrzeżeń". Zdaniem DONG "uwagi osób trzecich były nieodpowiednio zredagowane, co utrudniło stronom stosowną analizę i ocenę dokumentacji". Pismem z dnia 16 stycznia 2006 r. poinformowałem DONG, że w myśl przepisów art. 8 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień urzędników przeprowadzających spotkania wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji(2), spółka ta ma prawo złożyć na moje ręce uzasadniony wniosek o udzielenie jej dostępu do akt, jeżeli uzna że nie otrzymała informacji, do których miała prawo, aby przygotować stanowisko obrony. Spółka DONG nie odpowiedziała na moje pismo.

Ani DONG ani żadna z zaangażowanych stron nie złożyły wniosku o rozpatrzenie ich argumentów w ramach formalnego ustnego przesłuchania.

Udział osoby trzeciej

Dnia 22 grudnia 2005 r. w odpowiedzi na przedstawiony wniosek dopuściłem do udziału Naturgas Fyn Group jako osobę trzecią zgodnie z art. 18 ust. 4 rozporządzenia Rady 139/2004. Strona ta otrzymała wersję zgłoszenia zastrzeżeń nieopatrzoną klauzulą poufności.

Zobowiązania i wyniki badania rynkowego

Dnia 30 stycznia 2006 r. DONG przedstawił swoje zobowiązania. Wyniki badania rynkowego powyższych zobowiązań, prowadzonego od dnia 1 lutego 2006 r. były mieszane. Obawy budziła zwłaszcza skuteczność dwuetapowego przetargu przewidzianego w Programie Uwalniania Gazu. W wyniku badania zobowiązania zostały zmodyfikowane. Nie zostałem poproszony o sprawdzenie obiektywności wyżej wymienionego badania.

Projekt decyzji i zachowanie prawa do złożenia ustnych wyjaśnień

W świetle zaproponowanych zobowiązań i po zbadaniu wyników próby rynkowej opracowany został projekt decyzji stwierdzającej zgodność omawianej koncentracji ze wspólnym rynkiem i z Porozumieniem EOG.

W związku z powyższym stwierdzam, że w niniejszym postępowaniu prawo do złożenia ustnych wyjaśnień zostało zachowane wobec wszystkich stron.

Bruksela, dnia 21 lutego 2006 r.

Serge DURANDE

______

(1) Dz.U. L 24 z 29.1.2004, str. 1.

(2) Dz.U. L 162 z 19.6.2001, str. 21.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024