Otwarte zaproszenie do składania wniosków wspierających Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych.

Otwarte zaproszenie do składania wniosków wspierających Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych

(2006/C 93/01)

(Dz.U.UE C z dnia 21 kwietnia 2006 r.)

Na 164. posiedzeniu w dniach 29 i 30 marca 2006 r. Komitet Wyższych Urzędników (CSO) należący do struktury COST postanowił ogłosić następujące otwarte zaproszenie do składania wniosków wspierających Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych(1)

Otwarte zaproszenie do składania wniosków wspierających Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych

COST łączy zespoły naukowców z różnych krajów pracujące nad konkretnymi zagadnieniami. Finansuje tworzenie sieci działań, których koszty pokrywane są z budżetów krajowych, udzielając dotacji na organizację spotkań, konferencji, krótkoterminowych wymian naukowych oraz na działania prowadzone we współpracy z państwami trzecimi. COST NIE finansuje zatem samych badań. Obecnie COST wspiera ponad 200 sieci naukowych (akcji). Co roku zatwierdzanych jest i rozpoczynanych ok. 45 nowych akcji.

Nawiązywanie bliższych kontaktów pomiędzy naukowcami europejskimi ma ogromne znaczenie w tworzeniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA). Głównym celem COST-u jest zachęcanie do tworzenia nowych, innowacyjnych, interdyscyplinarnych i szerokich sieci naukowych w Europie. Zespoły naukowców prowadzą w ramach COST-u działania, które przyczyniają się do zapewniania najwyższej jakości prac naukowych w Europie.

COST ogłasza zaproszenie do składania wniosków dotyczących akcji, które będą wspierać naukowy, gospodarczy, kulturalny i społeczny rozwój Europy. W szczególności zachęca do przedstawiania wniosków, które w stosunku do innych programów europejskich będą miały nowatorski charakter lub wniosków, które odzwierciedlają pomysły ludzi młodych.

Struktura COST obejmuje dziewięć dziedzin badawczych i technicznych (takich jak: biomedycyna i biologia molekularna; chemia oraz nauki i technologie molekularne; nauka o Ziemi i kształtowanie środowiska; żywienie i agronomia, leśnictwo, funkcja produkcyjna i pozaprodukcyjna lasów; człowiek, społeczeństwo, kultura i zdrowie; technologie informacyjne i telekomunikacyjne; nauka o materiałach, nauki fizyczne i nanonauki; transport i urbanistyka).

Wnioskodawcy proszeni są o wskazanie wybranej przez nich jednej dziedziny. Wnioski niemieszczące się w tej szerokiej strukturze dyscyplinarnej są również mile widziane i zostaną poddane odrębnej ocenie.

We wnioskach należy zgłosić naukowców pochodzących z co najmniej pięciu państw członkowskich COST oraz przedstawić sieć działań w dziedzinie badań, których koszty pokrywane są z budżetów krajowych. Plan pracy przedstawiony we wnioskach powinien obejmować nie więcej niż cztery specjalistyczne grupy robocze i uwzględniać działania takie jak: spotkania, krótkoterminowe misje naukowe, warsztaty, konferencje i działania prowadzone we współpracy z państwami trzecimi. Przeciętna wysokość pomocy finansowej przyznawanej na okres nieprzekraczający czterech lat wynosi 90 000 EUR rocznie.

Ocena wniosków zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. Wnioski wstępne (do 1500 słów/3 stron), składane przez internet przy użyciu odpowiedniego formularza na adres www.cost.esf.org/open_call powinny zawierać krótkie streszczenie propozycji i spodziewany efekt. Wnioski zostaną zbadane pod względem kwalifikowalności. Wnioski, które nie będą spełniać kryteriów kwalifikacyjnych (np. wnioski o finansowanie badań), zostaną odrzucone. Spośród wniosków wstępnych, które pozostaną po pierwszej selekcji, w każdym okresie zgłaszania wniosków zostanie wybranych 75. Ich autorzy zostaną poproszeni o przedstawienie pełnego wniosku. Pełne wnioski zostaną ocenione zgodnie z kryteriami zamieszczonymi na stronie internetowej www.cost.esf.org/open_call. Decyzja jest zwyczajowo podejmowana w ciągu 6 miesięcy od ostatecznej daty zgłaszania wniosków, która została podana poniżej, a akcje powinny rozpocząć się około 6 tygodni po ogłoszeniu decyzji.

Pierwszy termin zgłaszania wniosków wstępnych upływa 31 maja 2006 r. Prośby o przedstawienie pełnych wniosków zostaną przesłane do 30 czerwca 2006 r., a termin zgłaszania pełnych wniosków upływa 15 września 2006 r. Następna ostateczna data zgłaszania wniosków wstępnych zostanie prawdopodobnie wyznaczona na 30 marca 2007 r.

Wnioskodawcy mogą skontaktować się z krajowymi koordynatorami COST (CNC) w celu uzyskania informacji i dalszych wskazówek. Wnioski są przyjmowane jedynie przez internet na stronie internetowej biura COST. Informacje szczegółowe, m.in. kryteria oceny wniosków, wykaz państw członkowskich COST oraz dane adresowe krajowych koordynatorów COST, można znaleźć na stronie internetowej www.cost.esf.org/cnc

Wsparcie finansowe otrzymywane przez COST na działalność koordynacyjną pochodzi z programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i rozwoju technologicznego. Biuro COST, powołane przez Europejską Fundację Nauki (ESF), działa w imieniu COST jako jednostka odpowiedzialna za realizację szóstego programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i rozwoju technologicznego i zapewnia prowadzenie sekretariatu naukowego dla działań COST.

Udzielenie wszelkich dotacji w następstwie niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest uzależnione od przyznania strukturze COST funduszy z siódmego programu ramowego UE w zakresie badań naukowych i rozwoju technologicznego.

______

(1) COST jest najstarszą i posiadającą najszerszy zasięg europejską strukturą międzyrządową, której zadaniem jest organizowanie współpracy naukowej; obecnie należą do niej 34 państwa europejskie i jedno państwo współpracujące.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.93.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Otwarte zaproszenie do składania wniosków wspierających Europejski Program Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych.
Data aktu: 30/03/2006
Data ogłoszenia: 21/04/2006