Zestawienie informacji przekazanych przez Państwa Członkowskie, dotyczących pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi.

Zestawienie informacji przekazanych przez Państwa Członkowskie, dotyczących pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi

(2006/C 84/02)

(Dz.U.UE C z dnia 7 kwietnia 2006 r.)

Pomoc nr: XA 48/05

Państwo Członkowskie: Niemcy

Region: Nadrenia-Palatynat

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Zapewnienie gwarancji na pomoc dla rolnictwa (Landesbürgschaftsprogramm)

Podstawa prawna: Ermächtigung durch das jeweilige Landeshaushaltsgesetz und nach Maßgabe des Landesbürgschaftsprogramms (Verwaltungsvorschrift des rheinland-pfälzischen Ministeriums der Finanzen)

Planowane roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi:

Gwarancje

Wysokość gwarancji wynosi maksymalnie 20 mln EUR na rok.

Wartość pomocy w postaci gwarancji obliczana jest na podstawie ryczałtowej metody oceny zgodnie z obwieszczeniem Komisji na temat stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa w postaci gwarancji (Dz.U. C 71 z 11.3.2000, str. 14-18).

Opodatkowanie:

Nie przewiduje się szczególnego opodatkowania w odniesieniu do finansowania objętego gwarancją

Maksymalna intensywność pomocy: Wysokość gwarancji wynosi maksymalnie 80 % kwoty zalegania z zapłatą wierzytelności podlegającej oprocentowaniu, odsetek po kursie rynkowym oraz kosztów wypowiedzenia i procedur prawnych. W przypadku kosztów maksymalna wysokość gwarancji wynosi 2 % wierzytelności. Udział kredytodawcy wynosi co najmniej 20 %.

Maksymalna dopuszczalna intensywność pomocy brutto nie może przekroczyć 40 %, również w połączeniu z innymi środkami pomocy

Data realizacji: Program pomocy będzie realizowany po otrzymaniu numeru identyfikacyjnego wystawionego przez Komisję po otrzymaniu przez nią zestawienia informacji

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej: Czas obowiązywania wytycznych dotyczących pomocy jest ograniczony do 31 grudnia 2006 r. Rozpatrywane są wnioski dostarczone przed upływem tego terminu

Cel pomocy: Głównymi celami w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw sektora rolnego są poprawa warunków przetwarzania i obrotu produktami rolnymi oraz podniesienie wartości dodanej w sektorze pierwszym. Dodatkowe cele to: wzmocnienie łańcucha wartości dodanej pomiędzy producentami, przedsiębiorstwami zajmującymi się wprowadzaniem do obrotu i przetwarzaniem, poprawa jakości i higieny, ochrona środowiska i naturalnych siedlisk, jak również utrzymywanie istniejących i tworzenie nowych miejsc pracy.

Zastosowanie art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1/2004.

Wydatki kwalifikowane (w każdym przypadku bez podatku VAT) obejmują:

– Inwestycje służące budowie, zakupowi lub modernizacji mienia nieruchomego, jak również nabywaniu nowych maszyn i urządzeń technicznych oraz

– do maksymalnie 12 % kwalifikowanych wydatków inwestycyjnych, a także honoraria dla architektów/inżynierów oraz koszty doradztwa biznesowego, koncepcji w zakresie planowania i przeprowadzania badań.

Należy uwzględnić minimalne wymagania (w tym higienę, ochronę środowiska) określone na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 w planie rozwoju Nadrenii-Palatynatu "Zukunftsinitiative für den Ländlichen Raum" (ZIL) (Inicjatywa na rzecz przyszłości obszarów wiejskich)

Sektory gospodarki: Program dotyczy wszystkich sektorów związanych z przetwarzaniem i/lub obrotem produktami rolnymi.

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Ministerium der Finanzen

Frau Dr. Tytko

Abteilung 3

Referat 431

Kaiser-Friedrich-Straße 5

D-55116 Mainz

lub inny organ, który został oficjalnie wyznaczony przez ministra finansów do poufnego wykonania zadania

Adres internetowy:

http://www.isb.rlp.de/aktuelles_2.html?id=508

Dalsze informacje:

– Fachowych informacji udziela:

Ministerium für Wirtschaft, Verkehr, Landwirtschaft und

Weinbau

Herr Hardt

Abteilung 6

Referat 8601

Kaiser-Friedrich-Straße 5a

D-55116 Mainz

– Plan rozwoju Nadrenii-Palatynatu "Zukunftsinitiative für den Ländlichen Raum" (ZIL) (Inicjatywa na rzecz przyszłości obszarów wiejskich) sporządzony na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1257/1999:

http://www.mwvlw.rlp.de/Inhalt/Themen/Landwirtschaft/laendlicher_raum.asp

Pomoc nr: XA 2/06

Państwo członkowskie: Zjednoczone Królestwo

Region: Cheshire, Warrington i Halton

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Cheshire & Warrington Farm Business Development Programme

Podstawa prawna: Section 5 of the Regional Development Agencies Act 1998

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi:

2005/06: 250 000 GBP

2006/07: 250 000 GBP

Maksymalna intensywność pomocy: 40 %, a do tego dodatkowy pułap 62 500 GBP na pomoc indywidualną

Data realizacji: Program będzie otwarty dla nowych wniosków od dnia 1 lutego 2006 r.

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej: Termin składania wniosków upływa dnia 31 grudnia 2006 r.

W odniesieniu do wszystkich przypadków, termin składania wniosków końcowych o wypłatę pomocy upływa dnia 30 czerwca 2007 r.

Cel pomocy: Rozwój sektorowy

Program pomocy będzie realizowany zgodnie z art. 4 rozporządzenia nr 1/2004.

Następujące wydatki kwalifikują się na mocy art. 4:

a) zakup nowego lub używanego sprzętu oraz

b) koszty ogólne, takie jak honoraria architektów, inżynierów, opłaty za konsultacje, studia wykonalności oraz uzyskanie patentów i pozwoleń (do 12 % wydatków określonych powyżej)

Sektor(-y) gospodarki: Program ma zastosowanie wyłącznie do produkcji produktów rolnych. Wszystkie podsektory kwalifikują się

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Northwest Regional Development Agency

Renaissance House

PO Box 37

Centre park

Warrington

WA1 1XB

United Kingdom

Adres internetowy: www.blinkcw.co.uk

(kliknąć na menu po lewej stronie ekranu, następnie na "Finance and Grants", a następnie na "Cheshire & Warrington Farm Business Development Programme").

Można również zapoznać się z informacjami na stronie głównej, w Zjednoczonym Królestwie, dotyczącej wyłączonych pomocy państwa znajdujących się pod adresem:

www.defra.gov.uk/farm/state-aid/setup/exist-exempt.htm

Inne informacje: Przedsiębiorstwa, które składają wniosek o pomoc w ramach programu, otrzymają również podstawową poradę. Pomoc ta będzie dostępna zgodnie z rozporządzeniem 1860/2004.

Podpisano i opatrzono datą w imieniu Departamentu ds. Środowiska, Żywności i Rolnictwa (Department for Environment, Food and Rural Affairs - właściwy organ w Zjednoczonym Królestwie)

Stephen Anderson

Agricultural State aid Team Leader

Defra

Area 8e

9 Millbank

London

SW1P 3JR

United Kingdom

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.84.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez Państwa Członkowskie, dotyczących pomocy państwa przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi.
Data aktu: 07/04/2006
Data ogłoszenia: 07/04/2006