Plan działania UE w sprawie broni biologicznej i toksycznej będący uzupełnieniem wspólnego działania UE wspierającego Konwencję o zakazie broni biologicznej i toksycznej (BTWC).

Plan działania UE w sprawie broni biologicznej i toksycznej będący uzupełnieniem wspólnego działania UE wspierającego Konwencję o zakazie broni biologicznej i toksycznej (BTWC)

(2006/C 57/01)

(Dz.U.UE C z dnia 9 marca 2006 r.)

Wstęp

W dniu 27 lutego 2006 r. Rada przyjęła wspólne działanie UE wspierające Konwencję o zakazie broni biologicznej i toksycznej (BTWC), obejmujące także pomoc finansową. Ponadto, jako uzupełnienie środków przewidzianych w tym wspólnym działaniu, UE przyjmuje niniejszym plan działania w sprawie broni biologicznej i toksycznej. Przewiduje on dwa środki, które powinny zostać wdrożone przez państwa członkowskie UE i które nie wymagają finansowania unijnego.

I.

Skuteczne stosowanie środków budowy zaufania (CBM)

Cel

UE pragnie ożywić zainteresowanie środkami budowy zaufania (CBM) oraz zachęcić do ich stosowania. Szersze stosowanie środków budowy zaufania zwiększyłoby przejrzystość wdrażania Konwencji o zakazie broni biologicznej i toksycznej.

Opis

W tym celu wszystkie państwa członkowskie co roku dopełnią wynikającego z BTWC obowiązku złożenia sprawozdania dotyczącego środków budowy zaufania, poczynając od 2006 r. W szczególności UE zagwarantuje, że co roku wszystkie państwa członkowskie będące stronami Konwencji o zakazie broni biologicznej i toksycznej będą składały sprawozdanie dotyczące dziewięciu bieżących zagadnień, z których każde ma własny format sprawozdania. Coroczne składanie sprawozdań dotyczących CBM przez wszystkie państwa członkowskie umożliwiłoby UE podjęcie kroków dyplomatycznych wobec innych państw będących stronami BTWC w celu skłonienia ich do dopełnienia ich obowiązków wynikających z tej konwencji. Państwa członkowskie UE opracują ponadto pomysły, jak można by najlepiej zwiększyć skuteczność środków budowy zaufania w kontekście BTWC, i omówią te pomysły z pozostałymi państwami będącym stronami BTWC.

II.

Badania domniemanego użycia broni biologicznej

Cel

UE pragnie zwiększyć skuteczność obecnego mechanizmu, którym dysponuje Sekretarz Generalny ONZ w celu badania przypadków domniemanego użycia broni (chemicznej) biologicznej oraz toksycznej. Mechanizm ten jest ugruntowany pod względem prawnym i otrzymał poparcie zarówno Zgromadzenia Ogólnego, jak i Rady Bezpieczeństwa. Poza tym UE uważa, że ten mechanizm, który ma już 15 lat, powinien zostać poddany przeglądowi i tam, gdzie jest to niezbędne, zaktualizowany.

Opis

Państwa członkowskie UE rozważą i zaoferują specjalistyczną pomoc Sekretarzowi Generalnemu w aktualizowaniu wykazu ekspertów oraz laboratoriów, do których może on zwrócić się w sprawie badania. Państwa członkowskie UE będą dążyć do przekazania informacji Sekretarzowi Generalnemu ONZ do końca grudnia 2006 r. i dokonywać ich przeglądu i aktualizacji co dwa lata. Państwa członkowskie UE będą informować partnerów o krokach podjętych w celu wdrożenia tego działania i współpracować w tym względzie z członkami ONZ, prezentującymi podobną postawę.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.57.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Plan działania UE w sprawie broni biologicznej i toksycznej będący uzupełnieniem wspólnego działania UE wspierającego Konwencję o zakazie broni biologicznej i toksycznej (BTWC).
Data aktu: 09/03/2006
Data ogłoszenia: 09/03/2006