Zestawienie informacji dotyczących pomocy Państwa, przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 1595/2004 z dnia 8 września 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa.

Zestawienie informacji dotyczących pomocy Państwa, przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 1595/2004 z dnia 8 września 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa

(2006/C 40/05)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 17 lutego 2006 r.)

Numer pomocy: XF 4/2005

Państwo Członkowskie: Włochy

Nazwa programu pomocy: Porozumienie programowe zawarte między administracją regionu Veneto a sektorowymi organizacjami regionalnymi Federcoopesca, Lega pesca i AGCI, przedstawicielami sektora rybołówstwa

Podstawa prawna: Normative di riferimento: Legge n. 41 del 17.2.82 - VIo Piano Triennale della Pesca e dell'Acquacoltura 2000-2002, approvato con Decreto Ministeriale 25 maggio 2000 (GU del 27 luglio 2000, n. 174)

Wydatki (łączne i roczne):

Wszystkie środki finansowe przeznaczone na realizację porozumienia programowego wynoszą łącznie 1 113 606,00 EUR. Środki pochodzą z budżetu regionalnego - pozycja wydatków nr 100038 "Wydatki na działania przewidziane w szóstym kwartalnym planie dotyczącym rybołówstwa i akwakultury 2000-2003, o którym mowa w ustawie z dnia 17.2.1998" na mocy dekretów ministerialnych z 29.12.2000 i z 1.8.2002 (lata 2000 i 2001).

Program pomocy trwa dwa lata, a suma przewidziana na każdy rok wynosi około 556 803,00 EUR

Intensywność pomocy: Wyrażona w procentach wysokość pomocy przyznana beneficjentom regionu Federcoopesca, Lega pesca i AGCI na realizację inicjatyw przewidzianych przez porozumienie programowe jest ustalona na 100 % dopuszczalnych wydatków poniesionych przez jednostki terytorialne na realizację działań w interesie ogólnym i których wyniki zostały opublikowane

Data realizacji: Realizacja rozpoczyna się w dniu opublikowania omawianej pomocy Państwa w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej

Czas trwania programu: dwa lata

Cele pomocy:

– zasoby rybołówstwa i kontrola działalności połowowej;

działania mające na celu uwrażliwianie rybaków zawodowych w regionie Veneto na nowe problemy dotyczące środowiska poprzez stałe informowanie i szkolenia na tematy związane z sektorem w zakresie zmniejszania nakładów połowowych;

– reklamowanie i promowanie produktów;

organizacja i/lub udział w targach i konferencjach, udostępnianie materiałów informacyjnych i popularyzacyjnych (na przykład CD-ROM, plakaty, publikacje);

– badania naukowe i rozwój;

działania mające na celu stopniową eliminację nakładów połowowych w strefach przybrzeżnych poprzez promowanie i rozwijanie działań uzupełniających lub alternatywnych w sektorze rybołówstwa, począwszy od rybołówstwa amatorskiego do akwakultury biologicznej.

Wyżej wymienione cele są zgodne z celami ustalonymi przez Unię w ramach wspólnotowej polityki w dziedzinie rybołówstwa i akwakultury

Kwalifikujące się koszty objęte programem:

Inicjatywy odnoszą się do kategorii pomocy określonych w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1595/2004 (Pomoc grupom lub związkom producentów i podmiotom sektora).

Dopuszczalne koszty, na podstawie których oblicza się wysokość pomocy opierają się na przepisach, o których mowa w rozporządzeniu (WE) nr 2792/99, rozporządzeniu (WE) nr 1685/2000 (zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 448/2004) i w rozporządzeniu (WE) nr 438/2001.

Świadczenie usług w zakresie pomocy technicznej/ekonomicznej oraz doradztwo w dziedzinie zarządzania technicznego i informatycznego jest zgodne z ust. 2.1.1. i 2.1.2. decyzji Komisji 2001/C/19/05.

Kwota przewidziana na realizację inicjatyw nie przekracza kwoty niezbędnej do osiągnięcia ustalonych celów.

Pomoc przeznaczona na szkolenia techniczne i ekonomiczne marynarzy-rybaków, pomoc na upowszechnianie nowych technik oraz na wsparcie techniczne i ekonomiczne ma na celu wyłącznie uwrażliwianie kategorii rybaków zawodowych na kwestie dotyczące zrównoważonego zarządzania i ochrony zasobów rybołówstwa mających znaczący pozytywny wpływ na środowisko.

Pomoc może zostać przyznana gospodarstwom indywidualnym (te ostatnie mogą korzystać tylko ze zwrotu wydatków poniesionych w ramach realizacji planowanych działań)

Informacje i wyjaśnienia dotyczące pomocy:

Porozumienie programowe zawarte między administracją regionu Veneto a sektorowymi organizacjami regionalnymi Federcoopesca, Lega pesca i AGCI reprezentującymi sektor rybołówstwa.

Podstawę prawną dla wdrożenia wyżej wymienionego porozumienia na poziomie regionalnym stanowi ustawa nr 41 z dnia 17.2.82 i szósty trzyletni plan dotyczący rybołówstwa i akwakultury 2000-2002, zatwierdzony przez dekret ministerialny z dnia 25 maja 2000 r. (Dz.U. 174 z dnia 27 lipca 2000 r.). Środki finansowe na realizację porozumienia pochodzą z zasobów przekazanych dla regionu Veneto przez rząd (dekrety ministerialne z 29.12.2000 i 1.8.2002).

Środki przewidziane w niniejszym porozumieniu programowym są zgodne ze środkami określonymi w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 2792/99 - Funkcjonowanie udziałowców przemysłu. Wyżej wymieniony przepis stanowi, że "Państwa Członkowskie mogą wspierać krótkoterminowe działania dotyczące wspólnego interesu, o szerszym zasięgu niż działania podejmowane zazwyczaj przez podmioty prywatne, realizowane przy czynnym udziale samych udziałowców przemysłu lub realizowanych przez organizacje występujące w imieniu producentów bądź przez inne organizacje uznane przez organ zarządzający oraz działających w imię celów wspólnej polityki rybołówstwa".

Pomoc uwzględnia przepisy zawarte w ustawie nr 41/82 i kolejnych trzyletnich planach dotyczących rybołówstwa i akwakultury, które przyznają sektorowym stowarzyszeniom zawodowym rolę podmiotów porozumień programowych, których głównymi celami są:

– poprawa jakości regionalnej produkcji rybołówstwa;

– utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy;

– ochrona zasobów biologicznych stref przybrzeżnych.

Porozumienia programowe przewidziane przez wyżej wymienione uregulowania krajowe są również wdrażane na poziomie regionalnym z uwzględnieniem:

– szczególnego historycznego i społecznego znaczenia ruchu spółdzielczego w sektorze rybołówstwa regionu Veneto zarówno jako przedstawiciela całej struktury przedsiębiorstw regionu i pod względem jego znaczenia gospodarczego;

– konieczności zwiększenia roli stowarzyszeń, których zadaniem jest kierowanie i zarządzanie procesem restrukturyzacji przedsiębiorstw z uwzględnieniem priorytetów ustanowionych przez wielokrotnie cytowany szósty trzyletni plan dotyczący rybołówstwa;

– konieczności przekazania samym stowarzyszeniom szeregu praktycznych zadań obejmujących usługi na rzecz wszystkich rybaków związane z produkcją (promocja, upowszechnianie, pomoc rozwojowa) poprzez tworzenie prawdziwych ośrodków pomocy, analogicznie do sprawnie funkcjonującego systemu "terytorialnego" usług w sektorze rolnym.

Stowarzyszenia zawodowe, korzystające z pomocy mają obowiązek przekazania właściwym technicznym władzom regionalnym w terminie wyznaczonym w tym samym "porozumieniu programowym":

– rocznych programów działań do oceny i zatwierdzenia przez władze regionalne, wraz ze wszystkimi zaświadczeniami dotyczącymi rzeczywistej zdolności operacyjnej;

– semestralnych sprawozdań technicznych dotyczących stwierdzonych postępów w realizacji porozumienia programowego (poniesione wydatki; osiągnięte wyniki pośrednie; wszelkie inne informacje przydatne do kontroli kwartalnej realizowanych działań);

– końcowych sprawozdań technicznych (i odpowiednich dokumentów księgowych) w ciągu 15 dni po zakończeniu rocznych programów działań przewidzianych przez porozumienia programowe, wraz z dowodami (zapłacone faktury i kopie zaświadczeń bankowych jako dowód ich zapłaty)

Właściwa władza regionalna:

Regione Veneto - Segreteria del Settore Primario

Unità Complessa Politiche Faunistico-Venatorie e della Pesca

Via Torino 110 - I-30172 Mestre - Venezia;

Nr telefonu Segreteria dell'Unità Complessa Politiche Faunistico- Venatorie e della Pesca:

(39-41) 279 55 30; Faks (39-41) 279 55 04

e-mail: cacciapesca@regione.veneto.it;

Zarządzający programem:

Dr Mario Richieri (tel. (39-41) 279 55 81)

e-mail: mario.richieri@regione.veneto.it

Urzędnik odpowiedzialny za program:

Dr Diego Tessari (tel (39-41) 279 55 15)

e-mail: diego.tessari@regione.veneto.it

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.40.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji dotyczących pomocy Państwa, przyznanej zgodnie z rozporządzeniem Komisji nr 1595/2004 z dnia 8 września 2004 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rybołówstwa.
Data aktu: 17/02/2006
Data ogłoszenia: 17/02/2006