Pomoc państwa - Grecja - Pomoc państwa nr C 47/2005 (ex NN 86/2005) - ELVO (Hellenic Vehicle Industry S.A.) - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - GRECJA

Pomoc państwa nr C 47/2005 (ex NN 86/2005) - ELVO (Hellenic Vehicle Industry S.A.)

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE

(2006/C 34/06)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 10 lutego 2006 r.)

Pismem z dnia 7 grudnia 2005 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Grecję o swojej decyzji wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 traktatu WE dotyczącej wyżej wymienionego środka.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka, względem którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma, kierując je do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

SPA 3, 6/5

B-1049 Brussels

Faks: (32-2) 296 12 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane Grecji. Wniosek o poufne traktowanie danych dotyczących zainteresowanej, przedstawiającej uwagi strony, może być złożony pisemnie wraz z wyjaśnieniem przyczyn złożenia wniosku [a może: Zainteresowana strona przedstawiająca uwagi może wystąpić z uzasadnionym wnioskiem o poufne traktowanie dotyczących jej danych.].

TEKST STRESZCZENIA

PROCEDURA

W dniu 27 maja 2002 r. do Komisji wpłynęła skarga dotycząca rzekomej pomocy państwa na rzecz ELVO - Hellenic Vehicle Industry S.A. (dalej "ELVO"), Grecja. W latach 2002-2005 między Komisją a władzami greckimi i skarżącym wywiązała się dłuższa korespondencja na temat przedmiotowego środka.

OPIS BENEFICJENTA I ŚRODKA POMOCY

Beneficjentem środka jest ELVO, przedsiębiorstwo produkujące pojazdy wojskowe, pojazdy cywilne i części zamienne, z siedzibą w Salonikach, w Grecji. ELVO jest głównym dostawcą pojazdów silnikowych dla greckich sił zbrojnych. Roczne obroty przedsiębiorstwa wynoszą około 150-200 mln EUR.

W dniu 16 grudnia 1999 r. Grecja przyjęła ustawę nr 2771/99. Zgodnie z art. 15 ust. 3 wspomnianej ustawy anulowane zostają należności przedsiębiorstwa ELVO wobec budżetu państwa z tytułu podatków, opłat dodatkowych i kar z lat budżetowych 1988 - 1998 oraz wszelkie inne długi wobec sektora publicznego związane z wykonaniem zarządzenia królewskiego nr 296/1972 lub z umową ze Steyr-Daimler Puch.

Władze greckie stwierdziły, że kwota pomocy przyznanej ELVO na tej podstawie wyniosła 3,5 mln EUR. Zdaniem Grecji pomoc ta została wykorzystana wyłącznie jako kapitał obrotowy na zaspokojenie potrzeb w zakresie produkcji na cele obronne i powinna zostać w związku z tym objęta odstępstwem przewidzianym w art. 296 traktatu WE.

OCENA

Pomoc państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 traktatu

Umorzenia długów wobec sektora publicznego musi zostać uznane za pomoc w rozumieniu wymienionego artykułu, gdyż dotyczy zasobów państwowych oraz w sposób selektywny przyznaje korzyść przedsiębiorstwu ELVO, które w przeciwnym przypadku musiałoby spłacić wspomniane długi. Z uwagi na fakt istnienia konkurencji i wymiany handlowej między państwami członkowskimi w branży pojazdów, korzyści finansowe faworyzujące ELVO względem swoich konkurentów zakłócają - lub mogą zakłócić - konkurencję oraz wpływają na wymianę handlową między państwami członkowskimi.

Komisja ma wątpliwości odnośnie do rzeczywistej kwoty umorzonych długów. Na podstawie informacji udostępnionych przez skarżącego oraz prasę grecką, kwota pomocy mogła przekraczać sumę podaną przez Grecję.

Odstępstwo zgodnie z art. 296 traktatu WE

Władze greckie są zdania, że środek powinien być objęty przepisami art. 296 traktatu WE, gdyż ELVO produkuje głównie dla armii greckiej. Komisja uważa, że produkcja ELVO nie jest w całości objęta wyłączeniem przewidzianym w art. 296 traktatu WE. Zakres stosowania art. 296 traktatu WE jest ograniczony i nie obejmuje w całości produktów na użytek cywilny ani produktów podwójnego przeznaczenia. Grecja nie przedstawiła przekonywających dowodów na to, że pomoc została przeznaczona jedynie na tę część produkcji, która ma związek z kluczowym interesem bezpieczeństwa narodowego, ani że przedsiębiorstwo posiada oddzielne księgi rachunkowe. W oparciu o dostępne informacje Komisja uważa, że nie cała kwota pomocy, z której skorzystała produkcja ELVO, może zostać uznana za zgodną ze zasadami wspólnego rynku. W związku z tym Komisja postanowiła wszcząć formalne postępowanie wyjaśniające zgodnie z art. 88 ust. 2 traktatu WE.

.................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

.................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024