Jednolite zastosowanie nomenklatury scalonej (CN) (Klasyfikacja towarów).

JEDNOLITE ZASTOSOWANIE NOMENKLATURY SCALONEJ (CN)

(Klasyfikacja towarów)

(2006/C 332/05)

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2006 r.)

Noty wyjaśniające przyjęte zgodnie z procedurą określoną w art. 10 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej(1)

W Notach wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich(2) wprowadza się następujące zmiany:

Na stronie 324 wstawia się następujący tekst:

"8471 60 80 Pozostałe

Monitory objęte niniejszą podpozycją funkcjonują w oparciu o różne techniki wyświetlania, takie jak lampa kineskopowa (CRT) lub wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD).

Z zastrzeżeniem uwagi 5 (E) do działu 84, są one w rodzaju wyłącznie lub głównie używanych w systemach do automatycznego przetwarzania danych.

Parametry monitorów objętych tą podpozycją ułatwiają zazwyczaj długotrwałe oglądanie z bliskiej odległości.

Monitory objęte tą podpozycją mają następujące parametry:

- są zdolne do przyjmowania sygnałów tylko z jednostki centralnej maszyny do automatycznego przetwarzania danych, objętej pozycją 8471;

- mają zazwyczaj współczynnik kształtu obrazu 4:3 lub 5:4;

- często zawierają nastawcze mechanizmy przechyłowe i obrotowe oraz powierzchnie zapobiegające oślepianiu;

- mogą zawierać do dwóch głośników.

Monitory typu CRT, objęte niniejszą podpozycją, mają następujące parametry dodatkowe:

- są wyposażone w specyficzne złącza, takie jak złącza SUB-D;

- ich wielkość plamki ekranu rozpoczyna się od 0,41 mm dla średniej rozdzielczości i staje się mniejsza wraz ze wzrostem rozdzielczości.

Monitory inne niż typu CRT (np. LCD), objęte niniejszą podpozycją, mają następujące parametry dodatkowe, mianowicie zazwyczaj mają wymiar przekątnej ekranu 48,5 cm (19 cali) lub mniej.

Monitory objęte tą podpozycją nie mogą:

- być podłączane do źródła wideo, takiego jak: urządzenie do zapisu lub odtwarzania DVD, kamera lub rejestrująca kamera wideo, odbiornik satelitarny lub maszyna do gier wideo;

- zawierać podzespołów (np. dekodera chrominancji, separatora Y/C), które umożliwiają monitorowi wyświetlanie obrazu z całkowitego sygnału wizyjnego pasma podstawowego (CVBS) lub z całkowitego sygnału wizyjnego (którego kształt fali odpowiada standardowi transmisji telewizyjnej, takich jak NTSC, SECAM, PAL, D-MAC), albo sygnału S-Video, albo gdy są one zdolne do odtwarzania obrazu przez przyjmowanie sygnałów, takich jak sygnały komponentowe (np. YUV, YCBCR, YPBPR), sygnały szeregowego interfejsu cyfrowego (Serial Digital Interface - SDI), sygnały SDI wysokiej rozdzielczości (High-Definition-SDI - HD-SDI) oraz sygnały wizji cyfrowej »DV« (np. MPEG1, MPEG2, MPEG4);

- być wyposażone w odbiornik podczerwieni do odbioru sygnałów z nadajnika zdalnego sterowania na podczerwień;

- mieć przycisku zmiany kanału +/-;

- być wyposażone w takie interfejsy, jak DVI-D, DVI-I oraz multimedialne złącze wysokiej rozdzielczości (High-Definition Multi-Media Interface - HDMI), nawet jeśli te złącza nie obsługują szyfrowania HDCP (ochrona przed kopiowaniem szerokopasmowych treści cyfrowych);

- być wyposażone w złącza szczelinowe dla wkładanych modułów lub w złącza dla innych urządzeń, które umożliwiają podłączenie do źródła wideo lub odbiór sygnałów telewizyjnych;

- być używane w systemach innych niż systemy do automatycznego przetwarzania danych (np. w systemach kina domowego, systemach montażu wideo, systemach do medycznego obrazowania lub poligraficznych systemach do uzyskiwania kolorowych odbitek próbnych).

Ta podpozycja nie obejmuje:

a) aparatury odbiorczej dla telewizji (pozycja 8528);

b) monitorów wideo objętych pozycją 8528;

c) tablic sygnalizacyjnych objętych pozycją 8531."

Na stronie 339:

8528 21 14 do 8528 21 90 Kolorowe

Istniejący tekst zastępuje się następującym:

"Monitory wideo objęte są tymi podpozycjami, bez względu od ich funkcjonowania w oparciu o różne techniki wyświetlania, takie jak lampa kineskopowa (CRT), wyświetlacz ciekłokrystaliczny (LCD), organiczny wyświetlacz elektroluminescencyjny (OLED) lub wyświetlacz plazmowy, chyba że można dowieść, iż są one w rodzaju wyłącznie lub głównie stosowanych w systemach do automatycznego przetwarzania danych.

Parametry monitorów objętych tymi pozycjami ułatwiają zazwyczaj długotrwałe oglądanie z dalszej odległości, na przykład na wystawach i w systemach kina domowego, studiach telewizyjnych i systemach nadzoru wideo.

Niektóre monitory ułatwiają oglądanie obrazu z bliskiej odległości, na przykład w zastosowaniach pomiarowych, kontrolnych lub medycznych, w samochodowych kamerach nadzorujących cofanie lub w urządzeniach pomocy radionawigacyjnej.

Pewne monitory wyposażone są w złącza lub interfejsy, takie jak Cinch/RCA, BNC, SCART, Mini DIN 4-pin/Hosiden, DVI-D, DVI-I oraz multimedialne złącze wysokiej rozdzielczości (High-Definition Multi-Media Interface - HDMI). Te złącza pozwalają na odbiór sygnału ze źródła wideo, takiego jak urządzenie do zapisu lub odtwarzania DVD, kamera lub rejestrująca kamera wideo, odbiornik satelitarny lub maszyna do gier wideo. Monitory te mogą być także wyposażone w interfejsy dla maszyn do automatycznego przetwarzania danych objętych pozycją 8471.

Niektóre monitory mogą mieć interfejsy, które pozwalają na odbiór sygnałów z takich źródeł, jak kasy rejestrujące, bankomaty (ATM), aparatura pomocy radionawigacyjnej, panele sterowania numerycznego lub programowalne sterowniki z pamięcią oraz aparatura do zastosowań pomiarowych, kontrolnych lub medycznych objętych działem 90.

Mogą one mieć oddzielne wejścia dla czerwieni (R), zieleni (G) i niebieskiego (B) lub mogą zawierać podzespoły (np. dekoder chrominancji, separator Y/C), które umożliwiają monitorowi wyświetlanie obrazu z całkowitego sygnału wizyjnego pasma podstawowego (CVBS) lub z całkowitego sygnału wizyjnego (którego kształt fali odpowiada standardowi transmisji, takiemu jak NTSC, SECAM, PAL, D-MAC) albo sygnału S-Video, albo gdy są one zdolne do odtwarzania obrazu przez przyjmowanie sygnałów, takich jak sygnały komponentowe wideo (np. YUV, YCBCR, YPBPR), sygnały szeregowego interfejsu cyfrowego (Serial Digital Interface - SDI), sygnały SDI wysokiej rozdzielczości (High-Definition-SDI - HD-SDI) oraz sygnały wizji cyfrowej »DV« (np. MPEG1, MPEG2, MPEG4).

Mogą być one wyposażone w złącza do odbioru sygnałów audio.

Dla monitorów innych niż typu CRT (np. LCD i plazmowych) współczynnik kształtu obrazu wynosi często 16:9 lub 16:10.

Podpozycje te nie obejmują:

a) monitorów w rodzaju wyłącznie lub głównie używanych w systemach do automatycznego przetwarzania danych (podpozycja 8471 60 80);

b) wideofonów (podpozycja 8517 19 10);

c) tablic sygnalizacyjnych objętych pozycją 8531."

______

(1) Dz.U. L 256 z 7.09.1987, str. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1549/2006, (Dz.U. L 301 z 31.10.2006, str. 1).

(2) Dz.U. C 50 z 28.02.2006, str. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024