Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie specjalnych środków w celu wsparcia hodowli jedwabników (wersja skodyfikowana).

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie specjalnych środków w celu wsparcia hodowli jedwabników (wersja skodyfikowana)

COM(2006) 4 wersja ostateczna - 2006/0003 CNS

(2006/C 318/19)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2006 r.)

Dnia 8 lutego 2006 r. Rada, działając na podstawie art. 37 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wspomnianej powyżej.

Sekcja Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Naturalnego, której powierzono przygotowanie prac Komitetu w tej sprawie, przyjęła swoją opinię 11 lipca 2006 r. Sprawozdawcą była An Le Nouail Marlière.

Na 429. sesji plenarnej w dn. 13-14 września 2006 r. (posiedzenie z dnia 13 września) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny stosunkiem głosów 168 do 7 - 17 osób wstrzymało się do głosu - przyjął następującą opinię:

1. Wprowadzenie

1.1 Wniosek Komisji polega na skodyfikowaniu rozporządzenia (EWG) nr 845/72 przewidującego specjalne środki w celu wsparcia hodowli jedwabników morwowych (Bombyx mori (Linnaeus, 1758)), zgodnie z procedurą przyspieszoną przewidzianą w porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 20 grudnia 1994 r.

1.2 Kodyfikacja stosowana jest do aktów legislacyjnych, które z upływem czasu podlegają częstym zmianom i tym samym stają się mało czytelne.

2. Uwagi ogólne

2.1 Wspomniane powyżej rozporządzenie weszło w życie ponad trzydzieści lat temu. Zostało ono wielokrotnie dogłębnie zmienione; adresatom tego aktu trudno więc zrozumieć jego treść i zasięg bez przeprowadzenia badań prawnych oraz rekonstrukcji brzmienia faktycznie obowiązującego tekstu.

2.2 Komitet popiera zatem wniosek kodyfikacyjny, który ułatwia obywatelom europejskim dostęp do prawa i przyczynia się do lepszego prawodawstwa, czego Komitet pragnie i czemu dał wyraz we wcześniejszych opiniach(1).

3. Uwagi szczegółowe

3.1 Należy również zadać pytanie o zastosowanie innych procedur upraszczających, jak np. zniesienie bądź aktualizacja prawodawstwa, o którym mowa.

3.2 Hodowla jedwabników, która od XIII wieku bardzo rozwinęła się na południu Europy, przeżywała rozkwit w XIX w. i załamała się w następstwie epidemii, która dotknęła jedwabnika morwowego (Bombyx mori), insekta, którego kokon składa się z pojedynczej nitki jedwabiu wykorzystywanej w przemyśle tekstylnym. Wprowadzenie zdrowej "greny"(2) nie pozwoliło jednakże na odrodzenie się hodowli jedwabników; wymaga ona wiele troski i uprawy morwy, której liście stanowią wyłączne pożywienie larw. Larwy spożywają znaczące ilości tych liści, które trzeba zbierać codziennie. Obecnie przemysł prawie całkowicie opiera się na imporcie, głównie z Chin i Wietnamu.

3.3 W związku z różnorakim wykorzystaniem jedwabiu wymagającego różnych właściwości oraz nowymi zastosowaniami, które, dzięki badaniom, można sobie wyobrazić w przyszłości, Komitet uważa, że należy utrzymać ośrodki hodowli jedwabników w Europie. Działalność ta pozwala ponadto utrzymać miejsca pracy w regionach o trudnych warunkach gospodarowania lub regionach peryferyjnych(3). Pomoc liczona według pojemników jaj jedwabników, tak jak przewidziano w rozporządzeniu, jest niezbędna dla utrzymania tej działalności, poddanej silnej konkurencji ze strony potężnego importu z krajów trzecich o taniej sile roboczej. Ponadto europejski jedwab odpowiada obecnym sposobom wykorzystania i pozwoli na ewentualne przyszłe zastosowania, co uzasadnia utrzymanie produkcji wspólnotowej.

Bruksela, 13 września 2006 r.

Przewodnicząca
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Anne-Marie SIGMUND

______

(1) Patrz m.in. opinia rozpoznawcza EKES-u w sprawie: Lepsze stanowienie prawa z roku 2005 (sprawozdawca: Daniel RETUREAU) INT/ 265-DzU C 24 z 31.1.2006, s. 39

(2) Jaja jedwabnika morwowego (Bombyx mori)

(3) Połowa produkcji europejskiej pochodzi z Wysp Kanaryjskich.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024