Informacje sporządzone na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001 z dnia 15 marca 2001 r. wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu.

Informacje sporządzone na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001 z dnia 15 marca 2001 r. wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu(1)

(2006/C 311/06)

(Dz.U.UE C z dnia 19 grudnia 2006 r.)

Niniejsza publikacja została przygotowana w oparciu o informacje przekazane Komisji przez państwa członkowskie zgodnie z art. 5 rozporządzenia, według stanu na dzień 16.10.2006 r.(2)

Na stronach internetowych Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa dostępna jest ponadto aktualizowana co miesiąc wersja informacji opublikowanych w Dz.U.

1. Odstępstwa, na mocy art. 4 ust. 1 i 2, od obowiązku wizowego przewidzianego w art. 1 ust. 1

1.1. Od obowiązku wizowego odstępuje się w przypadku osób posiadających wymienione poniżej rodzaje paszportów, pochodzących z państw wyszczególnionych w kolumnie po lewej stronie zgodnie z następującym schematem:

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

1.2. Zwolnienie z obowiązku wizowego dla innych kategorii osób, o których mowa w art. 4

Członkowie cywilnych załóg samolotów:

Są oni z zasady zwolnieni przez państwa członkowskie z obowiązku wizowego, jeśli posiadają licencje i świadectwa w rozumieniu załączników 1-9 do konwencji chicagowskiej o międzynarodowym lotnictwie cywilnym.

Obowiązek wizowy zostaje jednak utrzymany:

– przez Francję w stosunku do członków załóg będących obywatelami państw, które nie są sygnatariuszami konwencji chicagowskiej.

Członkowie cywilnych załóg statków:

Mogą oni zostać zwolnieni przez państwa członkowskie z obowiązku wizowego, jeśli posiadają dokument tożsamości marynarza, wydany zgodnie z konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy (nr 108 z 1958 r. - nr 185 z 2003 r.)/Konwencją o ułatwieniu międzynarodowego obrotu morskiego (IMO FAL), sporządzoną w Londynie dnia 9 kwietnia 1965 r.

W praktyce:

– w przypadku zejścia na ląd: członkowie załogi są zwolnieni z obowiązku wizowego przez państwa członkowskie z wyjątkiem Szwecji i Niemiec,

– w przypadku tranzytu: wszystkie państwa, z wyjątkiem Norwegii, utrzymują obowiązek wizowy dla członków załogi.

Uwagi Norwegii: z obowiązku wizowego zwolnieni są posiadacze filipińskiej książeczki identyfikacji i rejestracji marynarza i/lub filipińskiego paszportu (patrz umowa o żegludze między Filipinami a Norwegią z października 1999 r.). Posiadacz musi okazać wystawione przez armatora lub przedstawiciela armatora pisemne potwierdzenie, że podejmie on pracę na statku w porcie norweskim.

Uwagi Słowacji: W przypadku tranzytu obowiązek wizowy wobec członków załogi zostaje utrzymany; wyjątek stanowią obywatele Serbii i Czarnogóry (umowa o ułatwieniach wizowych między Słowacją a Serbią i Czarnogórą). Posiadacze muszą okazać: dokument podróży, książeczkę żeglarską i dowód zatrudnienia na statku.

Członkowie załóg statków cywilnych (na międzynarodowych wodach śródlądowych):

Ren:

Belgia, Niemcy, Francja, Luksemburg i Niderlandy zwalniają tych członków załogi z obowiązku wizowego, pod warunkiem że są oni posiadaczami dokumentu podróży zawierającego trójjęzyczną pieczęć lub wzmiankę określającą ich jako pracownika żeglugi na Renie, zgodnie z rezolucjami Centralnej Komisji ds. Żeglugi na Renie.

Dunaj:

Niemcy i Austria zwalniają tych członków załogi z obowiązku wizowego, pod warunkiem że są oni posiadaczami dokumentu określającego ich jako pracownika żeglugi na Dunaju oraz że figurują na liście załogi.

Laissez-passer wystawione przez międzynarodowe organizacje swym urzędnikom:

Uwagi ogólne:

Portugalia: Posiadaczom tego rodzaju laissez-passer nie przysługuje zwolnienie z wymogu uzyskania wizy.

Austria: osoby korzystające z przywilejów i immunitetów, którym wydano szczególny dokument tożsamości, są zwolnione z wymogu uzyskania wizy.

Uwagi odnoszące s ię do poszczególnych organizacji:

– Zwolnienie z obowiązku wizowego w stosunku do urzędników poszczególnych organizacji

grafika

Organizacja Narodów Zjednoczonych:

Zwolnienie z obowiązku wizowego, według schematu przedstawionego w tabeli w podziale na państwa członkowskie, ma zastosowanie do posiadaczy laissez-passer ONZ-u.

Dania zwalnia ponadto z obowiązku wizowego posiadaczy karty identyfikacyjnej funkcjonariusza Grupy Planowania Wielonarodowej Brygady Sił Szybkiego Rozwinięcia ONZ (SHIRBRIG) wydanej przez Szefa Obrony Danii.

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO):

Zgodnie z art. 3 Umowy między Państwami-Stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, podpisanej w Londynie dnia 19 czerwca 1951 r., posiadacze polecenia wyjazdu wydanego przez siedzibę główną NATO są zwolnieni z obowiązku wizowego bez względu na narodowość, jeśli są członkami sił zbrojnych NATO.

Rada Współpracy Celnej:

Zwolnienie z obowiązku wizowego, zgodnie z zawartością rubryki dotyczącej Beneluksu w tabeli powyżej, ma zastosowanie do posiadaczy laissez-passer wydanych przez Sekretarza Generalnego Rady Współpracy Celnej.

2. Odstępstwa, na mocy art. 4, od zwolnienia z obowiązku wizowego przewidzianego w art. 1 ust. 2

Obowiązek wizowy stosuje się w przypadku osób posiadających wymienione poniżej rodzaje paszportów, pochodzących z państw wyszczególnionych w kolumnie po lewej stronie zgodnie z następującym schematem:

grafika

3. Odstępstwa, na mocy art. 4 ust. 3, od zwolnienia z obowiązku wizowego przewidzianego w art. 1 ust. 2

Osoby pochodzące z państw figurujących w kolumnie po lewej stronie podlegają obowiązkowi wizowemu w przypadku prowadzenia działalności zarobkowej w trakcie swego pobytu

grafika

4. Środki przewidziane na mocy art. 3 tiret drugie rozporządzenia

Osoby ze statusem uchodźcy oraz bezpaństwowcy są zwolnieni z obowiązku wizowego pod warunkiem, że zamieszkują legalnie w jednym z państw lub podmiotów wyszczególnionych w kolumnie po lewej stronie oraz że posiadają dokument podróży wydany przez właściwe organy tego państwa lub podmiotu.

grafika

Dane, których opublikowanie nie jest wymagane na mocy art. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001, lecz które są publikowane wyłącznie do celów informacyjnych

(Status informacji dodatkowych przekazywanych Komisji)

Sytuacja w przypadku osób wywodzących swój status obywatelski ze związku z brytyjskimi terytoriami zamorskimi, które podlegają obowiązkowi wizowemu nakładanemu przez jedno lub kilka państw(1)

grafika

______

(1) Ustawa o brytyjskich terytoriach zamorskich z 2002 r. (British Overseas Territories Act), która weszła w życie dnia 21 maja 2002 r., wprowadziła ważne zmiany w statusie terytoriów zamorskich i w zasadach regulujących w prawie Zjednoczonego Królestwa kwestię obywatelstwa osób, których sytuacja zależy od tego statusu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.311.16

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Informacje sporządzone na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 539/2001 z dnia 15 marca 2001 r. wymieniającego państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu.
Data aktu: 19/12/2006
Data ogłoszenia: 19/12/2006