Protokół posiedzenia w dniu 19 czerwca 2006 r. (poniedziałek).

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 19 CZERWCA 2006 R. (PONIEDZIAŁEK)

(2006/C 307/01)

(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 11.10)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2006 r.)

Oficjalne posiedzenie inauguracyjne

Głos zabrali:

Josep Borrell Fontelles, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Glenys Kinnock, współprzewodnicząca Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, Louis Claude Nyassa, p.o. współprzewodniczącego Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE oraz dr Heinz Fischer, Federalny Prezydent Republiki Austrii, który ogłosił otwarcie 11. sesji.

(Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.20 i wznowione o godz. 15.05.)

OBRADOM PRZEWODNICZYŁA: Glenys KINNOCK

współprzewodnicząca

Posiedzenie Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodnicząca powitała wszystkich uczestników.

1. Skład Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego

Współprzewodnicząca ogłosiła, że przekazana przez władze państw AKP i Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego lista członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zostanie dołączona do protokołu.

2. Akredytacja przedstawicieli spoza parlamentów

Współprzewodnicząca ogłosiła, że władze państw AKP przesłały listę przedstawicieli spoza parlamentów. Zgodnie z art. 17 ust. 1 Umowy o partnerstwie oraz art. 1 Regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego zaproponowała, aby przedstawiciele ci zostali zarejestrowani, a lista ich nazwisk umieszczona w załączniku do protokołu.

Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne wyraziło zgodę.

3. Zastępcy

Współprzewodnicząca ogłosiła następujące zastępstwa: Margrietus van den Berg (za Alexandrę Dobolyi), Robert Evans (za Elisę Ferreirę), Fernando Fernández Martín (za Antonia Lópeza-Istúriza White'a), Robert Goebbels (za Udo Bullmana) i Mario Mauro (za Amalię Sartori).

4. Przyjęcie projektu porządku dziennego (AKP-UE/3867/06)

Współprzewodnicząca ogłosiła następujące terminy:

– składanie poprawek do projektów rezolucji zawartych w sprawozdaniach złożonych przez stałe komisje: 19 czerwca, poniedziałek, godz. 18.00;

– składanie poprawek do rezolucji kompromisowych: 20 czerwca, wtorek, godz. 15.00;

– składanie poprawek do projektów rezolucji w trybie pilnym, które zostaną poddane pod głosowanie: 20 czerwca, wtorek, godz. 15.00;

– pytania dotyczące sposobów głosowania: 22 czerwca, czwartek, godz. 9.00, na piśmie.

Projekt porządku dziennego w formie wynikającej z niniejszego protokołu został przyjęty.

5. Zatwierdzenie protokołu dziesiątego posiedzenia Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE (Dz.U. C 136 z 9.6.2006)

Protokół został zatwierdzony.

6. Oświadczenie Louisa Michela, komisarza ds. za rozwoju i pomocy humanitarnej

Louis Michel zabrał głos w imieniu Komisji Europejskiej.

7. Tura pytań do Komisji

W sumie złożono dwadzieścia pięć pytań do Komisji. Na szesnaście pytań odpowiedział Louis Michel. Na dziewięć pytań związanych z handlem odpowie Peter Mandelson.

Louis Michel odpowiedział na pytania na piśmie i udzielił ustnej odpowiedzi na dodatkowe pytania następujących osób:

Pytanie 2 skierowane przez Johna Bowisa w sprawie pustynnienia;

Pytanie 12 skierowane przez Carla Schlytera (zastępującego Marie-Hélène Aubert) w sprawie umów z Mauretanią i Tanzanią dotyczących rybołówstwa;

Pytanie 1 skierowane przez Brimaha Conteha (Sierra Leone) w sprawie wsparcia w zakresie dostarczania elektryczności;

Pytanie 16 skierowane przez Sharon Hay Webster (Jamajka) w sprawie planu działania dotyczącego protokołu AKP w sprawie cukru;

Pytanie 15 skierowane przez Anne Van Lancker w sprawie kawy;

Pytanie 18 skierowane przez Nitę Deerpalsing (Mauritius) w sprawie EFR - wsparcia handlu;

Pytanie 3 skierowane przez Hansa-Petera Mayera w sprawie seksualnego wykorzystywania dzieci w celach handlowych w krajach AKP;

Pytanie 6 skierowane przez Emanuela Jardima Fernandesa w sprawie wybuchu Chikungunya;

Pytanie 4 skierowane przez Fernando Fernándeza Martína w sprawie rozwoju i migracji;

Pytanie 5 skierowane przez Marie-Arlette Carlotti w sprawie dialogu politycznego AKP-UE dotyczącego migracji;

Pytanie 8 skierowane przez Anę Gomes w sprawie bezkarności w Afryce;

Pytanie 9 skierowane przez Johana Van Heckego w sprawie Haiti;

Pytanie 10 skierowane przez Carla Schlytera w sprawie konfliktu w Demokratycznej Republice Konga;

Pytanie 11 skierowane przez Margrietusa van den Berga w sprawie porozumienia pokojowego w Darfurze;

Autorzy pytań 7 - Karin Scheele - i 13 - Prince Guduza Dlamini (Suazi) - nie mieli pytań dodatkowych.

8. Działania podjęte przez Komisję w sprawie rezolucji przyjętych na 10. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE, która odbyła się w Edynburgu (Wielka Brytania) w dniach 19-24 listopada 2005 r.

Komisarz odniósł się do rozdanego posłom dokumentu, który w szczegółach przedstawia działania podjęte przez Komisję w sprawie rezolucji przyjętych w Edynburgu.

9. Debata z udziałem Komisji

Głos zabrali: Evelyne Bernard Cheron (Haiti), Fiona Hall, Reyes Aglon (Republika Dominikany), Sithole (RPA), Ratu Cavuilati (Fidżi), Mamoruti Tiheli (Lesotho), William Duguid (Barbados), Margrietus van den Berg, Michael Gahler, Assarid Imbarcaouane (Mali), Anne Van Lancker, Nita Deerpalsing (Mauritius), Bernard Lehideux, Nkombe (Demokratyczna Republika Konga) i Johan Van Hecke.

Louis Michel ustosunkował się do kwestii podniesionych w trakcie debaty.

10. Zagadnienie pilne nr 1: ptasia grypa

Louis Michel zrelacjonował sytuację związaną z ptasią grypą w niektórych krajach AKP, a także odniósł się do działań podjętych przez UE.

Głos zabrali: John Bowis, Marthe Amon-Ago (Wybrzeże Kości Słoniowej), Marie-Arlette Carlotti, Jervase Yak (Sudan), Fiona Hall, Walter Mzembi (Zimbabwe), Carl Schlyter, Assarid Imbarcaouane (Mali), Horst Schnellhardt, Karin Scheele, Nita Deerpalsing (Mauritius) i Athanassios Theodorakis (Komisja Europejska).

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 18.30)

Louis Claude NYASSA i Sir John KAPUTIN i
Glenys KINNOCK Dietmar NICKEL
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024