Wezwanie skierowane do organizacji z prośbą o składanie propozycji wykazów przyszłych niezależnych ekspertów na potrzeby służb Komisji w związku z zadaniami wynikającymi z siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego.

Wezwanie skierowane do organizacji z prośbą o składanie propozycji wykazów przyszłych niezależnych ekspertów na potrzeby służb Komisji w związku z zadaniami wynikającymi z siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego

(2006/C 305/17)

(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2006 r.)

1. Niniejszym Komisja zaprasza instytuty naukowe, zawodowe, przemysłowe i prowadzące badania o charakterze ogólnym, a także stowarzyszenia akademickie oraz inne organizacje bezpośrednio zaangażowane w badania i rozwój technologiczny, do przesłania wykazów proponowanych niezależnych ekspertów, którzy mogliby zostać wezwani w związku z:

– siódmym programem ramowym Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007 - 2013)(1) oraz jego programami szczegółowymi (program ramowy WE),

– siódmym programem ramowym Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) w dziedzinie badań jądrowych i działań szkoleniowych (2007 - 2011)1 oraz jego programami szczegółowymi (program ramowy Euratom),

(zwanymi łącznie "siódmym programem ramowym").

2. Program ramowy WE obejmie pięć programów szczegółowych dotyczących:

– Współpracy

– Pomysłów

– Ludzi

– Możliwości

– Działań Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) nienależących do obszaru badań jądrowych.

Program ramowy Euratom obejmie dwa programy szczegółowe dotyczące:

– Badań nad energią termojądrową, rozszczepienia jądrowego i ochrony przed promieniowaniem.

– Działań Wspólnego Centrum Badawczego w dziedzinie energii termojądrowej.

3. Z zastrzeżeniem mających zastosowanie kryteriów i procedur określonych przepisami w zakresie udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów w działaniach związanych z siódmym programem ramowym WE oraz upowszechniania wyników badań (2007 - 2013), a także przepisami w zakresie udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów w działaniach związanych z siódmym programem ramowym Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej oraz upowszechniania wyników (2007 - 2011) (zwanych łącznie"przepisami"), Komisja powoła niezależnych ekspertów do:

– oceny wniosków pod kątem zgodności z poszczególnymi celami naukowymi, technologicznymi i społecznoekonomicznymi siódmego programu ramowego. Ocena obejmuje przygotowanie zaleceń dotyczących takiego ukierunkowania badań, które umożliwi optymalne osiągnięcie celów danego programu szczegółowego,

– monitorowania projektów wybranych i finansowanych przez Wspólnotę, w tym, w razie konieczności, monitorowania projektów finansowanych przez Wspólnotę w ramach poprzednich programów ramowych w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego,

– innych zadań wymagających fachowej wiedzy (np. monitorowania procesu wdrażania i oceny wpływu programów i polityki w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego).

4. W tym celu Komisja niniejszym zaprasza instytuty naukowe, zawodowe, przemysłowe i prowadzące badania o charakterze ogólnym, a także stowarzyszenia akademickie oraz inne organizacje bezpośrednio zaangażowane w badania i rozwój technologiczny, do przesłania wykazów proponowanych niezależnych ekspertów, którzy zostaną włączeni do bazy danych ekspertów siódmego programu ramowego. Propozycje dotyczące ekspertów wywodzących się z instytucji, organizacji lub krajów innych niż instytut lub organizacja przekazujące propozycję są szczególnie mile widziane.

[Należy jednak podkreślić, że Komisja nie będzie zobowiązana do wyznaczenia ekspertów zarejestrowanych w bazie danych. Komisja będzie mogła wyznaczyć ekspertów z zewnątrz, zgodnie z procedurami dotyczącymi wyznaczania ekspertów określonymi właściwymi przepisami.]

5. Od przyszłych niezależnych ekspertów wymaga się umiejętności i wiedzy fachowej w dziedzinie, w której zostaną poproszeni o ocenę.

Od przyszłych niezależnych ekspertów wymaga się również odpowiedniego doświadczenia zawodowego w sektorze publicznym lub prywatnym w jednej lub kilku z poniższych dziedzin:

– badania naukowe i technologiczne,

– administrowanie, zarządzanie projektami, programami lub polityką w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego oraz ich ocena,

– wykorzystanie wyników projektów w zakresie badań naukowych i rozwoju technologicznego, transfer technologii, nowatorskie rozwiązania oraz współpraca gospodarcza, w szczególności w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw,

– zagadnienia na styku nauki i społeczeństwa (np. edukacja, komunikacja, wiedza, zagrożenia, etyka, itp.),

– międzynarodowa współpraca naukowa i technologiczna,

– rozwój zasobów ludzkich.

Od przyszłych niezależnych ekspertów wymaga się także odpowiedniej znajomości języków obcych.

6. Dla zapewnienia niezależności oceny wniosków i bezstronnego monitorowania projektów oraz ewentualnych innych zadań, wyznaczeni niezależni eksperci będą musieli podpisać oświadczenie potwierdzające brak konfliktu interesów w momencie ich powołania oraz zobowiązanie do informowania Komisji o konflikcie interesów, gdyby taki pojawił się w trakcie przygotowywania opinii lub wykonywania zadań. W swojej pracy eksperci muszą wykazać się pełnym zaangażowaniem w powierzone zadania i w pełni przestrzegać tajemnicy służbowej w zakresie informacji i dokumentacji, które zostaną im powierzone.

7. Określone powyżej organizacje są proszone o zgłaszanie zainteresowania za pośrednictwem strony internetowej Cordis (http://cordis.europa.eu/emmfp7) specjalnie utworzonej do tego celu. Na stronie tej można się zalogować w celu przesłania wykazów ekspertów, których organizacja pragnie zarekomendować. Zachęca się do jak najszybszego przesyłania zgłoszeń, co pozwoli Komisji na wykorzystanie wykazów przyszłych ekspertów już w trakcie pierwszej tury oceny wniosków w ramach siódmego programu ramowego, przewidzianej na marzec 2007 r.

Ostateczny termin przesyłania wykazów upływa dnia 31 lipca 2013 r.

Każdy wykaz proponowanych ekspertów musi zawierać:

– pełne imię i nazwisko oraz tytuły proponowanego eksperta,

– adresy poczty elektronicznej wszystkich ekspertów,

– dziedzinę lub dziedziny badań, w zakresie których proponuje się eksperta.

Wykazy proponowanych przyszłych niezależnych ekspertów należy przesyłać w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej.

Po otrzymaniu wykazów Komisja skontaktuje się z zaproponowanymi niezależnymi ekspertami, poinformuje ich o przesłanej rekomendacji i poprosi o zarejestrowanie się i wpisanie swoich danych do bazy danych przyszłych niezależnych ekspertów stworzonej na potrzeby siódmego programu ramowego.

Dane osobowe zebrane w związku z niniejszym wezwaniem będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych.

8. W trosce o zapewnienie przejrzystości i zgodnie z celami Europejskiej Przestrzeni Badawczej Komisja może udostępnić swoją bazę danych niezależnych ekspertów publicznym instytucjom finansującym badania w państwach członkowskich i państwach stowarzyszonych z programami ramowymi oraz pozostałymi programami wspólnotowymi, pod warunkiem uzyskania od przyszłych niezależnych ekspertów uprzedniej zgody.

Ponadto, zgodnie z procedurami ustalonymi w przepisach, wykazy niezależnych ekspertów powołanych do oceny wniosków będą publikowane w internecie w regularnych odstępach czasu.

9. Komisja Europejska prowadzi politykę równych szans dla kobiet i mężczyzn. W związku z tym Komisja postawiła sobie za cel stworzenie paneli ekspertów ds. oceny składających się, jeśli to możliwe, w 40 % z kobiet. Dla realizacji tego celu niniejszym prosi się organizacje proponujące wykazy przyszłych niezależnych ekspertów o zapewnienie zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w przesyłanych wykazach.

______

(1) Tekst nie został jeszcze nie opublikowany w Dzienniku Urzędowym. Niniejsze wezwanie publikuje się przed przyjęciem i wejściem w życie siódmego programu ramowego. Nabierze ono pełnej mocy prawnej po wejściu w życie siódmego programu ramowego i po sprawdzeniu, czy przepisy dotyczące niezależnych ekspertów ds. oceny nie uległy zasadniczym zmianom. Publikacja wezwania poprzedzająca przyjęcie siódmego programu ramowego nie stanowi podstaw do zgłaszania jakichkolwiek roszczeń wobec Komisji.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.305.54

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Wezwanie skierowane do organizacji z prośbą o składanie propozycji wykazów przyszłych niezależnych ekspertów na potrzeby służb Komisji w związku z zadaniami wynikającymi z siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego.
Data aktu: 14/12/2006
Data ogłoszenia: 14/12/2006