Wezwanie skierowane do niezależnych ekspertów mające na celu utworzenie przyszłej bazy danych niezależnych ekspertów na potrzeby służb Komisji w związku z zadaniami wynikającymi z siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego.

Wezwanie skierowane do niezależnych ekspertów mające na celu utworzenie przyszłej bazy danych niezależnych ekspertów na potrzeby służb Komisji w związku z zadaniami wynikającymi z siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego

(2006/C 305/16)

(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2006 r.)

1. Niniejszym Komisja zaprasza niezależnych ekspertów do przesyłania zgłoszeń w celu utworzenia bazy danych niezależnych ekspertów, którzy będą mogli zostać wezwani w związku z:

– siódmym programem ramowym Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (2007 - 2013)(1) oraz jego programami szczegółowymi (program ramowy WE),

– siódmym programem ramowym Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Euratom) w dziedzinie badań jądrowych i działań szkoleniowych (2007 - 2011)(1) oraz jego programami szczegółowymi (program ramowy Euratom),

(zwanymi łącznie "siódmym programem ramowym").

2. Program ramowy WE obejmie pięć programów szczegółowych dotyczących:

– Współpracy

– Pomysłów

– Ludzi

– Możliwości

– Działań Wspólnego Centrum Badawczego (JRC) nienależących do obszaru badań jądrowych.

Program ramowy Euratom obejmie dwa programy szczegółowe dotyczące:

– Badań nad energią termojądrową, rozszczepienia jądrowego i ochrony przed promieniowaniem.

– Działań Wspólnego Centrum Badawczego w dziedzinie energii termojądrowej.

3. Z zastrzeżeniem mających zastosowanie kryteriów i procedur określonych przepisami w zakresie udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów w działaniach związanych z siódmym programem ramowym WE oraz upowszechniania wyników badań (2007 - 2013), a także przepisami w zakresie udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów w działaniach związanych z siódmym programem ramowym Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej oraz upowszechniania wyników (2007 - 2011) (zwanych łącznie"przepisami"), Komisja powoła niezależnych ekspertów do:

– oceny wniosków pod kątem zgodności z poszczególnymi celami naukowymi, technologicznymi i społecznoekonomicznymi siódmego programu ramowego. Ocena obejmuje przygotowanie zaleceń dotyczących takiego ukierunkowania badań, które umożliwi optymalne osiągnięcie celów danego programu szczegółowego,

– monitorowania projektów wybranych i finansowanych przez Wspólnotę, w tym, w razie konieczności, monitorowania projektów finansowanych przez Wspólnotę w ramach poprzednich programów ramowych w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego,

– innych zadań wymagających fachowej wiedzy (np. monitorowania procesu wdrażania i oceny wpływu programów i polityki w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego).

4. W tym celu Komisja niniejszym zaprasza niezależnych ekspertów do przesyłania wniosków o wpisanie do bazy danych ekspertów siódmego programu ramowego.

[Należy jednak podkreślić, że Komisja nie będzie zobowiązana do wyznaczenia ekspertów zarejestrowanych w bazie danych. Komisja będzie mogła wyznaczyć ekspertów z zewnątrz, zgodnie z procedurami dotyczącymi wyznaczania ekspertów określonymi właściwymi przepisami.]

5. Od przyszłych niezależnych ekspertów wymaga się umiejętności i wiedzy fachowej w dziedzinie, w której zostaną poproszeni o ocenę.

Od przyszłych niezależnych ekspertów wymaga się również odpowiedniego doświadczenia zawodowego w sektorze publicznym lub prywatnym w jednej lub kilku z poniższych dziedzin:

– badania naukowe i technologiczne,

– administrowanie, zarządzanie projektami, programami lub polityką w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego oraz ich ocena,

– wykorzystanie wyników projektów w zakresie badań naukowych i rozwoju technologicznego, transfer technologii, nowatorskie rozwiązania oraz współpraca gospodarcza, w szczególności w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw,

– zagadnienia na styku nauki i społeczeństwa (np. edukacja, komunikacja, wiedza, zagrożenia, etyka, itp.),

– międzynarodowa współpraca naukowa i technologiczna,

– rozwój zasobów ludzkich.

Od przyszłych niezależnych ekspertów wymaga się także odpowiedniej znajomości języków obcych.

6. Dla zapewnienia niezależności oceny wniosków i bezstronnego monitorowania projektów oraz ewentualnych innych zadań, wyznaczeni niezależni eksperci będą musieli podpisać oświadczenie potwierdzające brak konfliktu interesów w momencie ich powołania oraz zobowiązanie do informowania Komisji o konflikcie interesów, gdyby taki pojawił się w trakcie przygotowywania opinii lub wykonywania zadań. W swojej pracy eksperci muszą wykazać się pełnym zaangażowaniem w powierzone zadania i w pełni przestrzegać tajemnicy służbowej w zakresie informacji i dokumentacji, które zostaną im powierzone.

7. Zgłoszenia należy przesyłać wyłącznie w formie elektronicznej przy pomocy formularza znajdującego się na stronie internetowej: http://cordis.europa.eu/emmfp7.

Zgłoszenie należy przesłać w jednym z języków urzędowych Unii Europejskiej. Zachęca się do jak najszybszego przesyłania zgłoszeń, co pozwoli Komisji na wykorzystanie bazy danych niezależnych ekspertów już w trakcie pierwszej tury oceny wniosków w ramach siódmego programu ramowego, przewidzianej na marzec 2007 r. Zgłoszenia nadesłane po 31 lipca 2013 r. nie będą przyjmowane.

Eksperci już zarejestrowani w bazie danych niezależnych ekspertów stworzonej na potrzeby szóstego programu ramowego, którzy pragną zgłosić się do siódmego programu ramowego, proszeni są o ponowną rejestrację na stronie internetowej Cordis:

http://cordis.europa.eu/research_openings/home.html.

Na stronie tej zostaną oni poproszeni o przeniesienie swoich danych do bazy danych siódmego programu ramowego oraz zaktualizowanie zasadniczych danych i informacji na temat posiadanego doświadczenia zawodowego.

Wszystkie wprowadzone uzupełniająco dane zostaną przeniesione do bazy danych niezależnych ekspertów stworzonej przez Komisję na potrzeby siódmego programu ramowego. Dane osobowe zebrane w związku z niniejszym wezwaniem będą przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych.

8. W trosce o zapewnienie przejrzystości i zgodnie z celami Europejskiej Przestrzeni Badawczej Komisja może udostępnić swoją bazę danych niezależnych ekspertów publicznym instytucjom finansującym badania w państwach członkowskich i państwach stowarzyszonych z programami ramowymi oraz pozostałymi programami wspólnotowymi, pod warunkiem uzyskania od zainteresowanych ekspertów uprzedniej zgody.

Ponadto, zgodnie z procedurami ustalonymi w przepisach, wykazy niezależnych ekspertów powołanych do oceny wniosków będą publikowane w internecie w regularnych odstępach czasu.

9. Komisja Europejska prowadzi politykę równych szans dla kobiet i mężczyzn. W związku z tym Komisja postawiła sobie za cel stworzenie paneli ekspertów ds. oceny składających się, jeśli to możliwe, w 40 % z kobiet. Dlatego też zgłoszenia od kobiet posiadających odpowiednie kwalifikacje będą szczególnie mile widziane.

______

(1) Tekst nie został jeszcze nie opublikowany w Dzienniku Urzędowym. Niniejsze wezwanie publikuje się przed przyjęciem i wejściem w życie siódmego programu ramowego. Nabierze ono pełnej mocy prawnej po wejściu w życie siódmego programu ramowego i po sprawdzeniu, czy przepisy dotyczące niezależnych ekspertów ds. oceny nie uległy zasadniczym zmianom. Publikacja wezwania poprzedzająca przyjęcie siódmego programu ramowego nie stanowi podstaw do zgłaszania jakichkolwiek roszczeń wobec Komisji.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.305.52

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Wezwanie skierowane do niezależnych ekspertów mające na celu utworzenie przyszłej bazy danych niezależnych ekspertów na potrzeby służb Komisji w związku z zadaniami wynikającymi z siódmego programu ramowego w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego.
Data aktu: 14/12/2006
Data ogłoszenia: 14/12/2006