Sprawozdanie końcowe funkcjonariusza ds. przesłuchań w sprawie COMP/M.3436 - Continental/Phoenix.

Sprawozdanie końcowe funkcjonariusza ds. przesłuchań w sprawie COMP/M.3436 - Continental/Phoenix

(zgodnie z art. 15 decyzji Komisji 2001/462/WE, EWWiS z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień funkcjonariuszy ds. przesłuchań w niektórych postępowaniach w dziedzinie konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2006/C 303/07)

(Dz.U.UE C z dnia 13 grudnia 2006 r.)

Dnia 12 maja 2004 r. Komisja otrzymała zgłoszenie, na mocy art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady, o proponowanej fuzji, dzięki której Continental AG zamierzał nabyć wyłączną kontrolę nad Phoenix AG. Oba przedsiębiorstwa odgrywają wiodącą rolę na rynku produkcji produktów gumowych.

Po zbadaniu informacji przedłożonych przez strony w związku z proponowaną fuzją i po przeprowadzeniu badania rynku Komisja doszła do wniosku, że fuzja budziła poważne wątpliwości odnośnie do jej zgodności ze wspólnym rynkiem i Porozumieniem EOG.

Przeprowadzono konsultacje z uczestnikami rynku na temat skuteczności zobowiązań proponowanych przez strony w celu zmiany pierwotnej propozycji, ale nie były one w stanie rozwiać poważnych wątpliwości. W związku z tym dnia 29 czerwca 2004 r. Komisja wszczęła postępowanie przewidziane w art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia fuzyjnego.

Dnia 3 września Komisja przesłała stronom oświadczenie o sprzeciwie. Przesłano im również CD-ROM umożliwiający dostęp do akt. Dnia 17 września 2004 r. strony odpowiedziały na oświadczenie o zastrzeżeniach. Strony zrezygnowały z formalnego przesłuchania.

Po otrzymaniu odpowiedzi na oświadczenie o zastrzeżeniach Komisja nadal miała wątpliwości dotyczące następujących rynków: amortyzatory pneumatyczne do samochodów i pojazdów użytkowych i taśmy przenośnikowe z linkami z ciężkiej stali. Komisja wycofała swoje zastrzeżenia dotyczące rynku amortyzatorów pneumatycznych dla pojazdów szynowych.

Dnia 1 października 2004 r. strony złożyły propozycję kolejnych zobowiązań zmieniających pierwotną propozycję fuzji. Przeprowadzono konsultacje z uczestnikami rynku także w tej sprawie.

Uwzględniwszy te zobowiązania i odpowiedzi uzyskane od uczestników rynku, uznano, że można zezwolić na fuzję.

Nie otrzymałem żadnych zapytań od zaintersowanych stron ani stron trzecich. Niniejsza sprawa nie wymaga specjalnego komentarza dotyczącego prawa do złożenia ustnych wyjaśnień.

Bruksela, dnia 20 października 2004 r.

Serge DURANDE

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024