Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczących pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczących pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2006/C 296/07)

(Dz.U.UE C z dnia 6 grudnia 2006 r.)

Numer XA: XA 97/06

Państwo członkowskie: Włochy

Region: Friuli Venezia Giulia

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Strukturalne działania interwencyjne na rzecz pastwisk górskich i dojazdu do nich: finansowanie przyznane zrzeszeniu Associazione Friulana Tenutari Stazioni Taurine ed Operatori Fecondazione Animale di Udine

Podstawa prawna:

– Legge regionale n. 1/2005, articolo 6, comma 48 «Disposizioni per la formazione del bilancio pluriennale e annuale della Regione Autonoma Friuli Venezia Giulia (Legge finanziaria 2005)»

– Delibera di Giunta Regionale del 17.3.2006 n. 556

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: Przewidywany budżet: 23.010,75 EUR

Maksymalna intensywność pomocy: 75 % wydatków kwalifikowanych dotyczących inwestycji lub robót mających na celu zachowanie dziedzictwa krajobrazowego i materialnego związanego z wykorzystaniem pastwisk górskich, pod warunkiem, że inwestycje te nie spowodują zwiększenia zdolności produkcyjnej danego pastwiska

Data realizacji: W ciągu 10 dni roboczych od daty wysłania niniejszego zestawienia, zgodnie z przepisami art. 19 ust. 1 rozporządzenia wyłączającego (rozporządzenie (WE) nr 1/2004).

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej: 31 grudnia 2006 r.

Cel pomocy: Przyznanie pomocy na rzecz pastwisk górskich w celu finansowania budowy, naprawy i utrzymania dróg dojazdowych, prac związanych z obiektami służącymi do produkcji, magazynowania i podawania paszy, zagospodarowania i wyposażenia pastwisk, prac związanych z doprowadzeniem wody i zapewnieniem schronienia dla stad.

Pomoc wpisuje się w ramy określone w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r., opublikowanego w Dz.U. L 1 z 3 stycznia 2004 r.

Sektory gospodarki: Pomoc dotyczy działań związanych z zachowaniem i poprawą stanu krajobrazu i dziedzictwa materialnego, do którego należą konstrukcje budowlane znajdujące się na pastwiskach górskich; działania te prowadzone są przez przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi.

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Regione autonoma Friuli Venezia Giulia

Direzione centrale risorse agricole, naturali, forestali e montagna

Servizio investimenti aziendali e sviluppo agricolo

Via Caccia, 17

I-33100 - Udine

Strona internetowa: www.regione.fvg.it

Numer XA: XA 93/06

Państwo członkowskie: Rzeczpospolita Polska

Region: Północno - Zachodni (Pl 4), Województwo Wielkopolskie (Pl 41; 3.30)

Podregion: Kaliski (3.30.40)

Tytuł systemu pomocy lub nazwa przedsiębiorstwa otrzymującego pomoc indywidualną: Przedsiębiorstwo Produkcji, Handlu i Usług "Gruntpol" Sp. z o.o. w Kaliszu, ul. Gościnna 23/25, PL-62-800 Kalisz

Podstawa prawna:

– art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2001 r., nr 100 poz. 1085 ze zm.)

– art. 281 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r., nr 129 poz. 902)

– art. 67a § 1 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., nr 8 poz. 60 ze zm.)

Planowane wydatki roczne w ramach systemu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej przedsiębiorstwu: Całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej przedsiębiorstwu: 145.171,66 PLN (sto czterdzieści pięć tysięcy sto siedemdziesiąt jeden złotych sześćdziesiąt sześć groszy) - podana kwota stanowi wartość pomocy brutto i obliczona została na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach (Dz.U. z 2004 r., nr 194, poz. 1983). Pomoc jest udzielana w formie umorzenia opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska oraz w formie odroczenia terminu płatności w/w. opłat.

Maksymalna wielkość pomocy: 145.224,92 PLN (sto czterdzieści pięć tysięcy dwieście dwadzieścia cztery złote dziewięćdziesiąt dwa grosze). Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą wynoszą: 290.449,85 PLN. W związku z tym, intensywność pomocy brutto wynosi 49,98 %.

Data zastosowania: Po otrzymaniu potwierdzenia w formie zawiadomienia wraz z numerem identyfikacyjnym o otrzymaniu przez Komisję niniejszej informacji zbiorczej.

Czas trwania systemu lub przyznania pomocy indywidualnej:

– umorzenie opłat: wrzesień 2006 r.

– odroczenie terminu płatności opłaty: 1 rok

Cel pomocy: Inwestycja, na którą zostanie przeznaczona przedmiotowa pomoc, ma na celu polepszenie jakosci przechowywanych płodów rolnych, tj. cebuli i zbóż (art. 4 ust. 3 lit c Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi (Dz.U. L 1/1 z dnia 3 stycznia 2004 r.). Powyższy cel ma zostać osiągnięty przez przebudowę i modernizację budynku gospodarczego na magazyn cebuli i ziemiopłodów (art. 4 ust. 4 lit. a w/w. Rozporządzenia).

Odnośne sektory: Pomoc jest udzielana przedsiębiorcy prowadzącemu działalność rolniczą w sektorze produkcji roślinnej

Nazwa i adres organu udzielającego pomocy:

Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Al. Niepodległości 18

PL-61-713 Poznań

Adres strony internetowej: www.umww.pl

Numer XA: XA 94/2006

Państwo Członkowskie: Rzeczpospolita Polska

Region: Obszar całego kraju

Nazwa programu pomocy: Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw ubiegających się o rejestrację nazw produktów zgodnie z rozporządzeniem Rady nr 509/2006 w sprawie produktów rolnych i środków spożywczych będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami oraz rozporządzeniem Rady nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 czerwca 2006 r. o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: Poziom wydatków łącznych zależy od ilości zaakceptowanych na poziomie krajowym i przesłanych do Komisji Europejskiej wniosków o rejestrację

Maksymalna wielkość pomocy: Pomoc udzielana będzie do wysokości 100 % poniesionych wydatków, jednak nie będzie ona mogła przekroczyć 10.000 PLN dla całej grupy składającej wniosek o rejestrację.

Data zastosowania: Do objęcia wsparciem kwalifikują się wnioski o rejestrację, w stosunku, do których została podjęta decyzja o przesłaniu do Komisji Europejskiej po wejściu w życie ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Płatność może być jednak wypłacona dopiero po otrzymaniu potwierdzenia w formie zawiadomienia wraz z numerem identyfikacyjnym o otrzymaniu przez Komisję Europejską niniejszej informacji zbiorczej.

Czas trwania systemu lub przyznania pomocy indywidualnej: Czas trwania jest nieokreślony i wiąże się z ilością przesłanych wniosków o rejestrację oraz rocznym limitem środków budżetowych na to działanie.

Cel pomocy: Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw ubiegających się o rejestrację nazw produktów zgodnie z rozporządzeniem Rady nr 509/2006 w sprawie produktów rolnych i środków spożywczych będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami oraz rozporządzeniem Rady nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych polegająca na finansowaniu wydatków poniesionych na przygotowanie informacji niezbędnych do opracowania wniosku o rejestrację. Pomoc na celu zachęcenie do ochrony, rejestracji i wytwarzania żywności wysokiej jakości - art. 13 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004.

Sektory gospodarki: Program pomocy jest otwarty na wszystkie sektory. W skład grup zgłaszających wnioski o rejestrację mogą wchodzić podmioty zajmujące się produkcją i przetwórstwem a także podmioty zajmujące się wprowadzaniem do obrotu.

Nazwa i adres organu udzielającego pomocy:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Al. Jana Pawła II 70

PL-00-175 Warszawa

Adres strony internetowej: www.armir.gov.pl

Beneficjenci pomocy: grupy producentów, które spełniają definicję małych i średnich przedsiębiorstw zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 70/2001 r. z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wydatki kwalifikujące się: Wydatki kwalifikujące się w ramach pomocy obejmują wydatki poniesione na uzyskanie informacji niezbędnych do przygotowania wniosku o rejestrację w zakresie tradycji, historii i pochodzenia produktu, związku produktu z regionem oraz przygotowanie dowodu pochodzenia, informacji dotyczących opisu, produkcji i oznakowania produktu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.296.31

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczących pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi.
Data aktu: 06/12/2006
Data ogłoszenia: 06/12/2006