Program Młodzież w działaniu na lata 2007-2013 - warunkowa publikacja przewodnika programowego.

Program "Młodzież w działaniu" na lata 2007-2013 - warunkowa publikacja przewodnika programowego

(2006/C 295/08)

(Dz.U.UE C z dnia 5 grudnia 2006 r.)

Wstęp

Wniosek Komisji dotyczący programu "Młodzież w działaniu" na lata 2007-2013 ma zostać wkrótce przyjęty przez europejskiego ustawodawcę. W celu sprawnego wdrożenia programu oraz aby umożliwić potencjalnym beneficjentom dotacji Komisji przygotowanie wniosków, Komisja postanowiła opublikować wstępną wersję przewodnika programowego, zawierającego szczegółowe informacje na temat wdrożenia tego programu.

I. Ostrzeżenie

Przewodnik programowy nie jest prawnie wiążący dla Komisji. Może on zostać unieważniony, a jeżeli ustawodawca europejski wprowadzi znaczące zmiany do aktu zasadniczego, może zostać wydana nowa wersja przewodnika, zawierająca inne warunki i odpowiednie terminy nadsyłania zgłoszeń.

Ogólniej rzecz biorąc, wdrożenie programu "Młodzież w działaniu" w 2007 r. w formie przewidzianej w przewodniku programowym zależy od spełnienia następujących warunków niezależnych od Komisji:

– przyjęcia rocznego planu prac dotyczącego programu "Młodzież w działaniu" i ogólnych wytycznych dotyczących wdrożenia programu oraz kryteriów i procedur wyboru, po skonsultowaniu ich z komitetem programowym; oraz

– przyjęcia budżetu Unii Europejskiej na rok 2007 przez władzę budżetową.

Ponadto odwołania w przewodniku programowym do Agencji Wykonawczej EAC uzależnione są od przyjęcia przez Komisję decyzji rozszerzającej uprawnienia Agencji Wykonawczej EAC w celu uwzględnienia programów nowej generacji.

II. Cele i opis

Ogólne cele określone w podstawie prawnej programu "Młodzież w działaniu" są następujące:

– ogólne upowszechnianie aktywnej postawy obywatelskiej młodzieży, a szczególnie jej europejskiej postawy obywatelskiej;

– rozwój solidarności i wspieranie tolerancji wśród młodzieży, szczególnie w celu wzmocnienia spójności społecznej Unii Europejskiej;

– promowanie wzajemnego zrozumienia między młodymi ludźmi w różnych krajach;

– przyczynianie się do podnoszenia jakości systemów wspierających działania młodzieży oraz do rozwijania przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego możliwości działania w dziedzinie młodzieży;

– wspieranie współpracy europejskiej w dziedzinie młodzieży.

Powyższe ogólne cele będą realizowane na poziomie projektów z uwzględnieniem poniższych stałych priorytetów.

1) Obywatelstwo europejskie

Zaszczepienie w młodych ludziach świadomości, że są obywatelami Europy, stanowi priorytet programu "Młodzież w działaniu". Celem jest zachęcenie młodych ludzi do refleksji na tematy europejskie, w tym na temat obywatelstwa europejskiego, oraz zaangażowanie ich w dyskusję nad budową i przyszłością Unii Europejskiej.

Projekty tworzone na tej podstawie powinny mieć silny wymiar europejski i sprzyjać refleksji nad kształtującym się społeczeństwem europejskim i jego wartościami.

2) Uczestnictwo młodzieży

Jednym z głównych priorytetów programu "Młodzież w działaniu" jest udział młodych ludzi w życiu demokratycznym. Ogólnym celem uczestnictwa w programie jest zachęcenie młodzieży do przyjmowania aktywnych postaw obywatelskich. Cel ten ma następujące trzy wymiary, określone w rezolucji Rady w sprawie wspólnych celów na rzecz uczestnictwa i informowania młodzieży(1):

– zwiększenie udziału młodzieży w życiu obywatelskim lokalnej społeczności,

– zwiększenie udziału młodych ludzi w systemie demokracji przedstawicielskiej,

– zwiększenie wsparcia różnych form uczenia się uczestnictwa.

Projekty finansowane w ramach programu "Młodzież w działaniu" powinny uwzględniać te trzy wymiary poprzez przyjmowanie uczestnictwa jako zasady pedagogicznej w realizacji projektów.

3) Różnorodność kulturowa

Poszanowanie różnorodności kulturowej oraz zwalczanie rasizmu i ksenofobii to priorytety programu "Młodzież w działaniu". Poprzez wspieranie wspólnych działań młodych ludzi pochodzących ze środowisk różnych pod względem kulturowym, etnicznym i religijnym, program dąży do rozwoju międzykulturowego uczenia się młodzieży.

W kontekście opracowywania i wdrażania programów oznacza to, że młodzi ludzie uczestniczący w projekcie powinni nabywać świadomość jego międzykulturowego wymiaru. Uczestnikom projektu należy zapewniać równy w nim udział poprzez zastosowanie międzykulturowych metod pracy.

4) Integracja młodzieży dysponującej mniejszymi możliwościami

Dla Komisji Europejskiej istotnym priorytetem jest umożliwienie dostępu do programu "Młodzież w działaniu" młodych ludzi dysponujących mniejszymi możliwościami.

Grupy i organizacje młodzieżowe powinny podejmować odpowiednie działania, aby uniknąć izolowania poszczególnych grup. Program "Młodzież w działaniu" ma służyć wszystkim i należy dołożyć starań, aby objąć jego zakresem osoby młode o szczególnych potrzebach.

Komisja Europejska, w ścisłej współpracy z agencjami krajowymi i ośrodkami zasobów SALTO, stworzyła strategię objęcia programem "Młodzież w działaniu" młodych ludzi o ograniczonych możliwościach, szczególnie osób pochodzących ze środowisk mniej uprzywilejowanych pod względem edukacyjnym, społeczno-ekonomicznym, kulturowym lub geograficznym bądź niepełnosprawnych.

Struktura programu "Młodzież w działaniu"

W celu osiągnięcia celów programu "Młodzież w działaniu" przewiduje on pięć działań operacyjnych:

Działanie 1 - Młodzież dla Europy: wspieranie wymian, mobilności i inicjatyw służących poszczególnym osobom oraz zachęcających je do uczestnictwa w życiu demokratycznym;

Działanie 2 - Wolontariat europejski: zachęcanie młodzieży do udziału w prowadzonej za granicą działalności ochotniczej przynoszącej korzyści ogółowi społeczeństwa;

Działanie 3 - Młodzież w świecie: stymulowanie współpracy z krajami partnerskimi poprzez budowę sieci, promowanie wymiany informacji oraz pomoc w działaniach transgranicznych;

Działanie 4 - Systemy wsparcia młodzieży: promowanie rozwoju systemów wymiany, szkolenia i informacji;

Działanie 5 - Europejska współpraca w dziedzinie młodzieży: wkład w rozwój współpracy w dziedzinie polityki dotyczącej młodzieży.

III. Kwalifikujący się kandydaci

Program jest kierowany do młodych ludzi w wieku od 13 do 30 lat (główną grupę docelową stanowią osoby w wieku od 15 do 28 lat), z uwzględnieniem wymagań poszczególnych projektów. Szczególną uwagę należy poświęcić osobom dysponującym mniejszymi możliwościami.

IV. Budżet i czas trwania

Łączny budżet programu na lata 2007-2013 wynosi 885 mln EUR. Wysokość budżetu rocznego zależy od decyzji władzy budżetowej.

V. Informacje dodatkowe

Dodatkowe informacje, w tym terminy składania wniosków o dotacje, można znaleźć w przewodniku programowym "Młodzież w działaniu" na następujących stronach internetowych:

http:/ec.europa.eu/youth/index_en.html

http:/eacea.cec.eu.int/static/en/overview/Youth_overview.htm

______

(1) Rezolucja Rady (2003/C 295/04) z dnia 25 listopada 2003 r., Dz.U. C 295 z 5.12.2003, str. 6-8.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.295.28

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Program Młodzież w działaniu na lata 2007-2013 - warunkowa publikacja przewodnika programowego.
Data aktu: 05/12/2006
Data ogłoszenia: 05/12/2006