Opinia w sprawie rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1493/1999 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina.

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1493/1999 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina

COM (2005) 395 końcowy - 2005/0160 (CNS)

(2006/C 28/13)

(Dz.U.UE C z dnia 3 lutego 2006 r.)

Dnia 21 września 2005 r. Rada, działając na podstawie art. 37 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wspomnianej powyżej.

27 września 2005 r. Prezydium Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego powierzyło Sekcji ds. Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska Naturalnego przygotowanie prac w tej sprawie.

Biorąc pod uwagę naglący charakter prac, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny na 421. sesji plenarnej w dniach 26 i 27 października 2005 r. (posiedzenie z dnia 26 października 2005 r.) mianował sprawozdawcę generalnego Pedro Mauricio BARATO TRIGUERO oraz, stosunkiem głosów 88 do 1, przy 1 głosie wstrzymującym się, przyjął następującą opinię:

1. Wnioski i zalecenia

1.1 Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny z zadowoleniem przyjmuje zmiany zaproponowane przez Komisję do postanowień rozporządzenia Rady 1493/1999 oraz do jego załączników(1). Wspomniane modyfikacje przynoszą konieczne zmiany w celu dostosowania rozporządzenia do realiów sektora wina. Jednakże EKES proponuje, aby węgiel drzewny dla celów enologicznych był także używany w przypadku win niemusujących, z braku powodów usprawiedliwiających jego wyłączenie z akceptowanych praktyk.

1.2 W zgodzie z kryteriami technicznymi, wspomniane zastosowanie stanowi jedyny możliwy do kontrolowania i nie wykazujący przeciwwskazań sposób usuwania ochratoksyny z czerwonych win, w których jej zawartość jest zbyt wysoka.

1.3 W opinii Komitetu propozycja Komisji zastąpienia podpunktu i) w punkcie 1 aneksu IV następującym tekstem: "obróbka moszczu oraz nowego wina w czasie fermentacji węglem drzewnym dla celów enologicznych, w ramach pewnych ograniczeń" powinna zostać zmieniona w taki sposób, aby dopuścić obróbkę węglem drzewnym win niemusujących.

1.4 Wniosek Komisji powinien więc brzmieć: "obróbka moszczu, nowego wina w czasie fermentacji oraz win niemusujących węglem drzewnym dla celów enologicznych, w ramach pewnych ograniczeń".

2. Uzasadnienie

2.1 Komisja Europejska proponuje zmienić rozporządzenia Rady nr 1493/1999 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina.

2.2 EKES jest zdania, że wniosek Komisji stanowi logiczne następstwo koniecznego dostosowania prawodawstwa wspólnotowego w obliczu przystąpienia nowych państw oraz zmian, które zaszły w europejskim sektorze wina. Wniosek niesie ze sobą większą przejrzystość i jasność, zapewniając ramy prawne dla praktyk enologicznych uznanych i zaakceptowanych przez Międzynarodową Organizację Winorośli i Wina.

2.3 EKES zgadza się z wprowadzeniem dwuwęglanu dimetylu (DMDC) jako nowej praktyki enologicznej, lecz podkreśla, że sektor wina byłby pozbawiony alternatywnych technik w przypadku, gdyby Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów zdecydowała się zmniejszyć maksymalną zawartość siarczynów oraz zredukować lub wyeliminować DMDC, biorąc pod uwagę to, że zwiększa on zawartość metanolu.

Bruksela, 26 października 2005r.

Przewodnicząca
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Anne-Marie SIGMUND

______

(1) Dz.U. L 179 z 14.07.1999 r., str. 1. Rozporządzenie zmienione po raz ostatni przez rozporządzenie Komisji (CE) nr 1795/2003 (Dz. U. L 262 z 14.10.2003 r., str. 13).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.28.68

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia w sprawie rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1493/1999 w sprawie wspólnej organizacji rynku wina.
Data aktu: 26/10/2005
Data ogłoszenia: 03/02/2006