Nałożenie obowiązków użyteczności publicznej w zakresie obsługi regularnych połączeń lotniczych na terenie Grecji zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2408/92.

Nałożenie obowiązków użyteczności publicznej w zakresie obsługi regularnych połączeń lotniczych na terenie Grecji zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 2408/92

(2006/C 260/05)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 28 października 2006 r.)

1. Na mocy art. 4 ust. 1 lit. a) rozporządzenia (EWG) nr 2408/92 rząd Grecji podjął decyzję o nałożeniu obowiązków użyteczności publicznej w zakresie obsługi następujących regularnych połączeń lotniczych:

– Ateny - Kalymnos

– Saloniki - Kalamata

– Saloniki - Limnos - Ikaria

2. W przypadku niżej wymienionych połączeń, obowiązki użyteczności publicznej są następujące:

A) W odniesieniu do minimalnej częstotliwości lotów oraz minimalnej liczby miejsc oferowanych tygodniowo na każdą trasę:

Ateny - Κalymnos

– Podczas okresu zimowego sześć lotów w obie strony w ciągu tygodnia, przy całkowitej liczbie 120 oferowanych miejsc tygodniowo na każdy kierunek.

– Podczas okresu letniego osiem lotów w obie strony w ciągu tygodnia, przy całkowitej liczbie 160 oferowanych miejsc tygodniowo na każdy kierunek.

Saloniki - Kalamata

– Podczas okresu zimowego dwa loty w obie strony w ciągu tygodnia, przy całkowitej liczbie 30 oferowanych miejsc tygodniowo na każdy kierunek.

– Podczas okresu letniego trzy loty w obie strony w ciągu tygodnia, przy całkowitej liczbie 45 oferowanych miejsc tygodniowo na każdy kierunek.

Saloniki - Limnos - Ιkaria

– Podczas okresu zimowego dwa loty w obie strony w ciągu tygodnia, przy całkowitej liczbie 40 oferowanych miejsc tygodniowo na każdy kierunek.

– Podczas okresu letniego trzy loty w obie strony w ciągu tygodnia, przy całkowitej liczbie 60 oferowanych miejsc tygodniowo na każdy kierunek.

Za okres zimowy i letni przyjmuje się okres określony przez IATA.

W przypadku, gdy średni współczynnik obłożenia całkowitej liczby lotów na jednej trasie przekracza 75 % w porównaniu do poprzedniego okresu, minimalna tygodniowa częstotliwość lub minimalna liczba oferowanych miejsc tygodniowo mogą zostać proporcjonalnie podwyższone. Wzrost zapotrzebowania podawany jest do wiadomości przewoźnika lotniczego, który eksploatuje trasę, listem poleconym na sześć miesięcy przed jego zastosowaniem, i zostaje wprowadzony w życie po jego opublikowaniu przez Komisję Europejską w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

W przypadku, gdy udostępnione samoloty nie posiadają wymaganej zdolności przewozowej dla zapewnienia minimalnej liczby oferowanych miejsc tygodniowo (które są przewidziane w ustępie 2A), częstotliwość lotów może zostać proporcjonalnie zwiększona.

W przypadku, gdy ze względu na panujące niekorzystne warunki meteorologiczne połączenia nie zostaną wykonane, powinny one zostać zrealizowane w najbliższych kolejnych dniach, by pokryć tygodniowe zapotrzebowanie, uwzględniając minimalną liczbę oferowanych miejsc, jak przewidziano w ustępie 2A.

B) W odniesieniu do taryf:

Cena referencyjna zwykłego biletu w jedną stronę w klasie ekonomicznej nie może przekraczać kwot:

– na trasie Ateny - Κalymnos: 60 EUR

– na trasie Saloniki - Κalamata: 70 EUR

– na trasie Saloniki - Limnos: 60 EUR

– na trasie Saloniki - Ιkaria: 70 EUR

– na trasie Limnos - Ιkaria: 40 EUR

Powyższe ceny mogą zostać podwyższone w przypadku nieprzewidzianego wzrostu kosztów funkcjonowania linii, za które przewoźnik lotniczy nie bierze odpowiedzialności. Wzrost ceny zostaje podany do wiadomości przewoźnika lotniczego, który eksploatuje trasę i zostaje wprowadzony w życie po jego ogłoszeniu przez Komisję Europejską w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

C) Zapewnienie ciągłości połączeń.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 lit. c) rozporządzenia (EWG) nr 2408/92, przewoźnik lotniczy, który zamierza wykonywać regularne połączenia na wyżej wymienionych trasach, przejmuje tę odpowiedzialność na okres nie mniejszy od kolejnych dwunastu miesięcy.

Liczba odwołanych połączeń, za które odpowiedzialność ponosi przewoźnik lotniczy nie może przekraczać 2 % całkowitej rocznej liczby połączeń, z wyjątkiem przypadków spowodowanych działaniem siły wyższej.

Przewoźnik lotniczy powinien poinformować o zamiarze zawieszenia funkcjonowania któregokolwiek z wymienionych połączeń Wydział Dwustronnych Umów Lotniczych Dyrekcji Eksploatacji Lotniczej Urzędu Lotnictwa Cywilnego, co najmniej sześć miesięcy przed zawieszeniem funkcjonowania.

3. Ważne informacje

Wykonywanie połączeń przez wspólnotowego przewoźnika lotniczego na wyżej wymienionych trasach bez zastosowania się do nałożonego obowiązków użyteczności publicznej może powodować zastosowanie administracyjnych lub/i innych sankcji.

W odniesieniu do typów używanych samolotów, przewoźnicy lotniczy zobowiązani są konsultować się z Aeronautical Information Publications Grecji (AIP GREECE) odnośnie do technicznych i operacyjnych danych oraz stosowania procedur obowiązujących w portach lotniczych.

W odniesieniu do rozkładów lotów, przyloty i wyloty samolotów powinny być wykonywane w ramach godzin funkcjonowania portów lotniczych, zgodnie z właściwą Decyzją Ministra Transportu i Komunikacji.

Zaznacza się, że w przypadku, gdy żaden z przewoźników lotniczych nie zgłosił w Dyrekcji Eksploatacji Lotniczej Urzędu Lotnictwa Cywilnego zamiaru wykonywania od dnia 1 maja 2007 r. regularnych połączeń na jednej lub więcej z wyżej wymienionych tras bez rekompensaty finansowej, w ramach procedury, przewidzianej w art. 4 ust. 1 lit. d) rozporządzenia (EWG) 2408/92, Grecja podjęła decyzję o ograniczeniu na okres trzech lat dostępu wyłącznie jednego przewoźnika lotniczego do jednej lub więcej z wyżej wymienionych tras i o przyznaniu, po uprzednim zaproszeniu do składania ofert, prawa eksploatacji tych linii od dnia 1 maja 2007 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024