Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz wspierania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus).

Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz wspierania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus)

(2006/C 167/07)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 19 lipca 2006 r.)

1. Cele i opis

Komisja Europejska przyjęła program prac oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach realizacji programu "Bezpieczny Internet +"(1).

Niniejsze zaproszenie dotyczy wniosków obejmujących następujące działania:

1. Zwalczanie treści sprzecznych z prawem

1.1 Numery interwencyjne pozwalające na zgłaszanie sprzecznych z prawem treści

2. Blokowanie niechcianych i szkodliwych treści

2.1 Wzmocnienie pozycji użytkownika (środki spełniające potrzeby użytkowników i umożliwiające im ograniczenie otrzymywanych ilości niechcianych i szkodliwych treści oraz kontrolowanie niechcianego spamu. Będzie ono obejmowało prace nad systemami klasyfikacji treści i znakami jakości witryn internetowych oraz prace przyczyniające się do dostępności technologii filtrujących).

2.2 Projekty pilotażowe demonstrujące wzorcowe rozwiązania lub w nowatorski sposób wykorzystujące istniejące technologie, mające na celu opracowanie baz danych z wykazami treści sprzecznych z prawem i/lub mechanizmów porównywania treści.

3. Wspieranie bezpieczniejszego otoczenia

3.1 Transgraniczne działania w zakresie współregulacji i regulacji wewnętrznej dotyczącej zwalczania niechcianych treści (spam) szkodliwych dla dzieci.

4. Podnoszenie świadomości

4.1 Węzły koordynacyjne, które będą realizować działania i programy informacyjne w ścisłej współpracy ze wszystkimi odpowiednimi podmiotami na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.

4.2 Telefoniczne linie zaufania, gdzie dzieci mogłyby zgłaszać krytyczne uwagi dotyczące sprzecznych z prawem i szkodliwych treści w Internecie.

2. Kwalifikacja wnioskodawców

W programie "Bezpieczniejszy Internet Plus" uczestniczyć mogą osoby prawne z siedzibą w jednym z 25 państw członkowskich UE.

Jest on również otwarty dla osób prawnych z siedzibą w Bułgarii, Chorwacji, Rumunii, Turcji oraz Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, o ile tak stanowi zawarte z danym krajem porozumienie dwustronne. Możliwe jest także uczestnictwo w programie osób prawnych z siedzibą w jednym z państw EFTA będącym stroną Porozumienia EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia), zgodnie z postanowieniami tego Porozumienia(2).

Dopuszcza się możliwość uczestnictwa osób prawnych z siedzibą w państwach trzecich oraz organizacji międzynarodowych, jednak bez wsparcia finansowego ze strony Wspólnoty.

3. Budżet

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie działań pośrednich (umowy w sprawie dotacji zawarte z osobami trzecimi) szacuje się na 6,9 mln EUR.

4. Termin składania wniosków

Termin wpłynięcia wniosków do Komisji upływa w dniu 29 września 2006 r. o godzinie 17:00 (czasu obowiązującego w Luksemburgu).

5. Dalsze informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem:

http://ec.europa.eu/saferinternet

Wszystkie wnioski muszą być zgodne ze specyfikacjami i spełniać warunki opisane w pełnym tekście zaproszenia do składania wniosków, w programie prac oraz w przewodniku dla wnioskodawców, które są dostępne w języku angielskim na stronach internetowych Komisji Europejskiej pod podanym wyżej adresem. Zawarte są tam również informacje na temat sposobu przygotowania i składania wniosków.

Ocena wniosków dokonywana będzie w oparciu o zasady przejrzystości i równego traktowania. Oceny dokona Komisja z pomocą ekspertów zewnętrznych. Złożone wnioski będą oceniane według kryteriów określonych w programie prac na rok 2006 w ramach programu "Bezpieczniejszy Internet Plus".

Wszystkie wnioski otrzymane przez Komisję Europejską traktowane będą z zachowaniem ścisłej poufności.

______

(1) Decyzja nr 854/2005/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 maja 2005 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz promowania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych, Dz.U. L 149 z 11.6.2005, str. 1.

(2) Aktualne informacje o uczestniczących w programie krajach publikowane są w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Aktualna lista jest także dostępna na stronach internetowych programu pod adresem:

http://ec.europa.eu/saferinternet.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.167.20

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz wspierania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus).
Data aktu: 19/07/2006
Data ogłoszenia: 19/07/2006