Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2006/C 148/05)

(Dz.U.UE C z dnia 24 czerwca 2006 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu do wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Komisja musi otrzymać oświadczenia o sprzeciwie w terminie sześciu miesięcy od daty publikacji.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 510/2006

Wniosek o rejestrację zgodnie z art. 5 i art. 17 ust. 2

"ŠTRAMBERSKÉ UŠI"

nr WE: CZ/0378/18.10.2004

CHNP ( ) CHOG (X)

Niniejsze zestawienie zostało sporządzone wyłącznie do celów informacyjnych. W celu uzyskania dokładnych informacji zainteresowane strony mogą zapoznać się z pełną wersją opisu produktu udostępnianą przez władze krajowe określone w sekcji I lub Komisję Europejską(1).

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Úřad průmyslového vlastnictví (Urząd Własności Przemysłowej)

Adres: Antonína Čermáka 2a, CZ-160 68 Praha 6 - Bubeneč

Tel.: (420) 220 383 111

Faks: (420) 224 324 718

E-mail: posta@upv.cz

2. Grupa:

Nazwa: Sdružení pro ochranu výrobců Štramberských uší (Stowarzyszenie na rzecz ochrony producentów ciastek Štramberské uši)

Adres: Město Štramberk, Náměstí č. 9

CZ-742 66 Štramberk

Tel.: (420) 556 812 094

Faks: (420) 556 812 094

E-mail: podatelna@stramberk.cz

Skład: producenci/przetwórcy ( X ) inni ( X )

3. Rodzaj produktu:

Grupa 2.4 Wyrób piekarniczy

4. Opis: (podsumowanie warunków określonych w art. 4 ust. 2)

4.1 Nazwa: "Štramberské uši"

4.2 Opis: Specjalny wyrób piekarniczy produkowany według historycznej receptury z miałkiej mąki, cukru pudru, jajek, wody, proszku do pieczenia, przypraw (cynamon, anyż, goździki, anyż gwiazdkowaty) i miodu lub karmelu. Z rozwałkowanego lub wylewanego na blachę ciasta formuje się okrągły placek (grubości 2-3 mm, o średnicy od 9,5 do 12 cm), który po upieczeniu zwija się, nadając mu kształt stożka; przypomina on kształtem ludzkie ucho. Użyte przyprawy są rozpoznawalne zarówno w smaku, jak i w zapachu produktu. Niedopuszczalne jest jednak, aby nad harmonijnym smakiem przeważał smak przypraw. Zabronione jest stosowanie wszelkich chemicznych dodatków do ciasta z wyjątkiem proszku do pieczenia. Ciastka są sprzedawane bez nadzienia, najczęściej po 5-10 sztuk w torebce, albo napełnione nadzieniem o długim okresie przydatności do spożycia lub masą przeznaczoną do natychmiastowej konsumpcji.

4.3 Obszar geograficzny: Obszar obejmuje miasto Štramberk i jego najbliższe okolice.

4.4 Dowód pochodz eni a : Możliwość ustalenia pochodzenia każdego produktu jest zapewniona. Na każdym produkcie widnieje adres, numer identyfikacyjny i telefon producenta, składniki produktu, waga, data ważności, rodzaj oraz grupa, do której należy produkt.

Ponadto członkowie Stowarzyszenia używają, na podstawie umów licencyjnych, znaku towarowego, którego właścicielem jest miasto Štramberk, członek Stowarzyszenia na rzecz ochrony producentów ciastek Štramberské uši.

Kontrole zgodności produktu z jego opisem przeprowadza właściwy inspektorat Państwowej Inspekcji Rolno-Spożywczej w siedzibie producenta.

4.5 Metoda produkcji: Do jaj ubitych z cukrem dodaje się stopniowo mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, wodę, przyprawy i miód lub karmel. Ciasto wylewa się na blachę, formując z niego koła lub rozwałkowuje się je, wykrawa koła i układa je na blasze. Upieczony, jeszcze gorący placek zwija się, nadając mu kształt stożka.

Po ostygnięciu ciastka wkłada się jedno w drugie i pakuje w przezroczyste torebki.

4.6 Związek: Legendy o tym, skąd wzięły się ciastka Štramberské uši nawiązują do Tajnej historii Mongołów, kroniki spisanej trzynaście lat po śmierci twórcy zjednoczonego państwa mongolskiego, potężnego zdobywcy Czyngis-Chana. W 1241 roku oddział wojsk tatarskich oblegał zamek Štramberk. Mieszkańcy schronili się na zamku i na górze Kotouč. W nocy przed świętem Wniebowstąpienia Pańskiego rozpętała się burza, deszcz lał się strumieniami, a wezbrane wody zalały wojska tatarskie. Obóz został zniszczony, a niedobitki wojsk pośpiesznie się wycofały. Po ich odejściu na miejscu obozu znaleziono worki napełnione uszami, które Tatarzy obcinali zabitym chrześcijanom. Od tej pory co roku w święto Wniebowstąpienia Pańskiego mieszkańcy udawali się na pielgrzymkę dziękczynną na górę Kotouč. Dla upamiętnienia tych ponurych czasów w mieście Štramberk do dziś pieczone są ciastka Štramberské uši.

Ciastka Štramberské uši są znane od wielu lat, obecnie piecze się je nie tylko z okazji dorocznych procesji w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, upamiętniających wydarzenia z przeszłości. Przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, w mieście Štramberk nie ma rodziny, która nie piekłaby "uszu". Zwyczaj ten nie jest znany w żadnym innym regionie i z żadnym innym miejscem nie jest związana podobna legenda. W celu podtrzymania tradycji i zachowania oryginalnej receptury, ale także po to, aby wyroby miały najwyższą jakość, w 1991 r. miasto Štramberk stało się właścicielem krajowego, słownego i słowno-graficznego znaku towarowego "Štramberské uši". W 2000 r. receptura została zarejestrowana jako nazwa pochodzenia pod nr 175, równocześnie wyznaczono także obszar, na którym można piec ciastka Štramberské uši.

4.7 Organ kontrolny:

Nazwa: Státní zemědělská a potravinářská inspekce, inspektorát Olomouc (Państwowa Inspekcja Rolno-Spożywcza, inspektorat w Ołomuńcu)

Adres: Pavelkova 13, CZ-772 85 Olomouc

Tel.: (420) 585 151 514

Faks: (420) 585 151 511

E-mail: olomouc@szpi.gov.cz

4.8 Etykietowanie: Produkt jest pakowany w plastikowe przezroczyste torebki z polipropylenu. Na opakowaniu widnieje zawsze napis "Štramberské uši" (krajowy słowny znak towarowy nr 227 965), pod napisem podana jest skrócona wersja legendy o tym, skąd wzięły się ciastka Štramberské uší. Pod nią znajduje się adres producenta, jego numer identyfikacyjny i telefon, składniki produktu, waga, data ważności, rodzaj oraz grupa produktu zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Rolnictwa nr 324/1997 Sb. o sposobie znakowania artykułów spożywczych (...) i nr 333/1997 Sb. o artykułach spożywczych (...).

W dolnej części opakowania, po lewej stronie, poza kolorowym polem znajduje się krajowy słownograficzny znak towarowy nr 179 248 "Štramberské uši". Właścicielem obu znaków towarowych jest członek Stowarzyszenia na rzecz ochrony producentów ciastek Štramberské uši - miasto Štramberk. Pozostali członkowie Stowarzyszenia używają tego znaku towarowego na podstawie umów licencyjnych, umieszczonych w rejestrze znaków towarowych Urzędu Własności Przemysłowej w Pradze. Obok słowno-graficznego znaku towarowego nr 179 248 widnieje napis: "Produkt jest chroniony znakami towarowymi nr 179 248 i 227 965 oraz nazwą pochodzenia nr 175".

Wybór wielkości i rodzaju czcionki, kolorów i ogólnej formy oznaczenia należy do producentów, którzy kierują się wymienionymi powyżej przepisami.

4.9 Wymogi krajowe: -

(1) Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departament ds. Polityki Jakości Produktów Rolnych, B-1049 Bruksela.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.148.15

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 24/06/2006
Data ogłoszenia: 24/06/2006